گزارش وزير راه و شهرسازي به اعضاي كميسيون عمران مجلس

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، عباس آخوندي افزود: كميسيون عمران يكي از مهمترين كميسيون‌هاي مجلس است و نظارت بر اجراي قوانين در حوزه مهمي چون حمل و نقل، مسكن و شهرسازي و نيرو را بر عهده دارد و بدون هماهنگي اين كميسيون، امكان انجام كارهاي بزرگ در اين بخش ها نيست.
وي افزود: من از ابتداي مسئوليتم در وزارت راه و شهرسازي با وجود اينكه با بسياري از اعضاي كميسيون عمران مجلس رابطه قبلي نداشتم، اما اعضاي كميسيون در اين دو سال متوجه شدند اين وزارتخانه مي‌خواهد تعامل صادقانه با مجلس داشته باشد و ما نيز در مقابل، رفتار دوستانه از سوي نمايندگان را شاهد بوديم.
وزير راه و شهرسازي سپس گزارشي از عملكرد اين وزارتخانه را از ابتداي كار خود در اين وزارتخانه در دولت يازدهم ارائه داد و گفت: گزارش عملكرد وزارت راه و شهرسازي در واقع گزارش عملكرد مشترك دولت و مجلس است و بدون حمايت نمايندگان مجلس اين موفقيت‌ها به دست نمي‌آمد.
وي خاطرنشان كرد: در دوره سخت تحريم كاري كرديم كه چرخ همه شقوق حمل و نقل در حركت باشد و حتي ارتقاي كيفيت هم بدهند. در حوزه‌هاي مختلف رشدهاي خوبي هم داشتيم. در شرايط سخت مالي سال گذشته مجموع عملكرد عمراني وزارت راه و شهرسازي به بيش از 8 ميليارد دلار رسيد كه در اين تنگناي مالي عملكرد خوبي است

** گزارش عملكرد وزارت راه و شهرسازي در حوزه حمل و نقل
الف ـ حمل و نقل هوايي
آخوندي با اشاره به چند پروژه عمده وزارت راه و شهرسازي در اين سال‌ها اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل هوايي آنچه مي‌توانم بگويم اين است كه اتفاقات بزرگي رخ داد، هم رشد فعاليت داشتيم هم تعداد زيادي هواپيما اضافه شد، در شرايط تحريم، در حوزه مسافري هر سال رشد سفر داشتيم كه عيد امسال شاهد اوج تعداد مسافرت‌هاي هوايي بوديم. بعد از برجام نيز هواپيما خريديم كه كار بي‌نظيري است ، 118 فروند ايرباس و 20 فروند اي‌ تي ‌آر به مجموع ناوگان هوايي افزوده مي شود و اين مي‌تواند كل صنعت حمل و نقل هوايي كشور را دگرگون كند.
به گفته وي، ظرفيت صندلي‌هاي اضافه شده، يك و نيم برابر كل صندلي‌هاي موجود است كه اتفاق بزرگي را در حوزه حمل و نقل هوايي رقم مي‌زند، همه اين هواپيماها 100 درصد به طور مستقيم از شركت و به صورت اجاره به شرط تمليك خريداري مي شوند و وارد تضامين دولتي هم نمي‌شويم.
وي ادامه داد: در اين مدت كه از عمر دولت يازدهم گذشته است، توانستيم در وزارت راه و شهرسازي شركت شهر فرودگاهي، منطقه آزاد و منطقه ويژه اقتصادي فرودگاه امام خميني (ره) را تشكيل دهيم، ترمينال دوم اين فرودگاه با ظرفيت چهار و نيم ميليون مسافر در سال در دست ساخت است كه پاييز امسال افتتاح مي‌شود.
وزير راه و شهرسازي افزود: هفته گذشته يادداشت تفاهم ميان شركت فرودگاه‌ها با ايتاليايي‌ها براي نوسازي 80 هزار متر مربع فرودگاه مهرآباد منعقد شد. 40 سال است كه مهرآباد بازسازي كامل نشده و در حال حاضر كل باند راست و تاكسي وي بازسازي شده و فقط بخش كمي از باند چپ باقي مانده كه در حال اجراست.
آخوندي گفت: كل سيستم ناوبري ايران بازنگري شده است، راه‌هاي هوايي جديد با همكاري وزارت دفاع و شوراي عالي امنيت ملي تعريف شده كه به دو برابر راه‌هاي موجود رسيد، ضمن اينكه تعداد پروازهاي عبوري نيز به 287 هزار پرواز افزايش يافت. در فرودگاه‌هاي بوشهر، مشهد، اصفهان، اهواز، كرمان و شيراز نيز پروژه‌هاي مهمي در دست ساخت داريم.

ب ـ حمل و نقل ريلي
عضو كابينه دولت يازدهم به بخش ريلي اشاره و خاطرنشان كرد: در حوزه ريلي نيز اتفاق هاي خوبي در كشور در اين مدت رخ داد، به طور مثال قرارداد قطار سريع‌السير تهران - قم - اصفهان منعقد شد، اسناد اعتباري مورد نظر آن گشايش يافت و چيني‌ها مستقر شدند.
آخوندي اضافه كرد: در دوره‌هاي قبل يادداشت تفاهم‌هاي زيادي براي اين پروژه داشتيم اما هيچ گاه كار به گشايش اعتبارات و امضاي قرارداد نرسيد، همچنين قرارداد برقي كردن قطار تهران - مشهد به امضا رسيده و بسياري از خطوط ريلي ما دو، سه و چهار خطه شده‌اند.
به گفته وي، دوخطه كردن ريل يزد - اصفهان به طول 500 كيلومتر نيز در دست اجرا قرار گرفته و مديرعامل راه آهن هفته گذشته توانست قرارداد خريد ريل را از هند منعقد كند و اعتبارات اسنادي آن نيز هفته گذشته گشايش يافت كه اين آخرين خبر خوش ريلي است. بنابراين در سال جاري و آينده دو هزار كيلومتر در كشور ريل گذاري مي‌كنيم كه اتفاق بزرگي است.

ج ـ حمل و نقل جاده‌اي
آخوندي در باره پروژه‌هاي حوزه حمل و نقل زميني گفت: در حوزه جاده‌اي كارهاي مهم انجام شده است و در بحث نگهداري و حفظ راه‌هاي موجود اعم از آزادراه ها، بزرگراه و راه روستايي حركت هاي بزرگي شد و پروژه هاي متوقف فعال شدند.
وي گفت: احداث آزادراه تهران ـ شمال كه به آرزو تبديل شده بود فعال شد. در اين پروژه در 30 كيلومتر اولش در هر 300 متر يك كارگاه داريم يعني همزمان 100 كارگاه فعال است. يكي از پيمانكاران ما، چيني است و با اتمام كارش از اين پروژه مي‌رود و پنج پيمانكار نيز داخلي هستند.
وي گفت: قطعه يك آزادراه تهران – شمال سال آينده به بهره‌برداري مي رسد و در اين آزادراه، تنها يكي از تونل‌ها 6 هزار و 450 متر طول دارد كه از هر دو طرف در حال خاكبرداري است و اين نشان مي‌دهد چه كار بزرگي در دست اقدام است.
وزير راه و شهرسازي گفت: با تكميل قطعه اول آزادراه تهران - شمال ، 60 كيلومتر از طول مسير كم مي‌شودو با تكميل بزرگراه همت نيز مردم مستقيما وارد آزادراه تهران - شمال مي‌شوند و ديگر به آزادراه كرج وارد نخواهند كرد.
وي ادامه داد: در اين سال‌ها تعريض جاده‌هاي هراز و فيروزكوه انجام شد، ضمن اينكه اتصال آزادراه قم به چرمشهر تكميل شد و اتصال چرمشهر به آبيك در حال اجرا است.

د ـ حمل و نقل دريايي
وزير راه و شهرسازي سپس به تشريح جايگاه حمل و نقل دريايي پرداخت و گفت: در حوزه حمل و نقل دريايي اتفاق هاي خوبي رخ داده است، توسعه بندر مهم ما در درياي عمان كه بارها مورد تأكيد رهبر معظم انقلاب بوده به سرعت در حال انجام است و اميدوارم فاز نخست توسعه بندر شهيد بهشتي بندر چابهار اواخر امسال آماده شود و با افتتاح آن ظرفيت اين بندر از دو و نيم ميليون تن فعلي به هشت و نيم ميليون تن ارتقا مي‌يابد، ضمن اينكه در ريل گذاري بندر چابهار- ايرانشهر 40 درصد از زيرسازي آن انجام شده است.
وي افزود: در بندرعباس هم كارهاي خوبي شده است ، به طوري كه غير از توسعه خود بندر، در پس كرانه‌ها نيز شاهد 60 هزار ميليارد ريال(6 هزار ميليارد تومان) سرمايه‌گذاري توسط بخش خصوصي بوديم، توسعه بنادر شمالي از جمله اميرآباد و انزلي هم در دست اجراست، بنابراين در تمام چهار حوزه حمل و نقل كارهاي خوبي انجام شده است.

** گزارش عملكرد وزارت راه و شهرسازي در بخش مسكن و شهرسازي
الف ـ مسكن مهر
آخوندي در ادامه اظهارات خود به گزارشي از وضعيت مسكن و اقدامات وزارت راه و شهرسازي در اين حوزه پرداخت و گفت: در بخش مسكن، طرح نيمه تمام مسكن مهر را داشتيم، جراحي كردن مسكن مهر باتوجه به اينكه بار مالي آن را بانك مركزي برعهده داشت كار بزرگي بود، در اين زمينه 50 هزار ميليارد ريال كسري داشتيم به اضافه ساخت فضاها و ساختمان‌هاي روبنايي و تأسيسات زيربنايي. با تدابيري كه انديشيديم توانستيم تا به امروز يك ميليون و 900 هزار واحد را به اتمام برسانيم و امسال بيشتر پروژه‌ها جمع مي‌شوند.
وي گفت: از جهت خدمات روبنايي نيز آموزش و پرورش نگران كمبود مدارس در پروژه‌هاي مسكن مهر بود، در سال گذشته 165 مدرسه براي اول مهر افتتاح كرديم و نگذاشتيم حتي يك پروژه مسكن مهر بدون مدرسه بماند با اينكه مدرسه‌سازي مأموريت ما نبود، در پرند قبلا 16 مدرسه وجود داشت ولي در سال گذشته وزارت راه و شهرسازي 21 مدرسه ساخت كه همه اينها را خودمان سرمايه‌گذاري كرديم.
وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه بدون سر و صدا كارهاي زيادي در مسكن مهر انجام داديم، بيان داشت: دنبال آن هستيم تا پرونده مسكن مهر امسال بسته شود، ما حتي مجبور شديم براي دسترسي بهتر مردم در پرديس تونل بسازيم.

ب ـ مسكن
آخوندي در تشريح اقدام هاي انجام شده براي بخش مسكن در وزارت راه و شهرسازي تصريح كرد: خوشبختانه در حوزه مسكن با توجه به آغاز فعاليت صندوق پس انداز مسكن يكم اميدواريم تسهيلات جديد در اين بخش بتواند مؤثر باشد. تنها در 15 روز دوم فروردين امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 86 درصد رشد اعطاي تسهيلات داشتيم كه اين ارقام نشان مي‌دهد در حال خروج از ركود مسكن هستيم.
وزير راه و شهرسازي با تشكر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به خاطر تصويب تأسيس صندوق توسعه حمل و نقل، راه اندازي اين صندوق را مايه ايجاد تحول در صنعت حمل و نقل دانست و گفت: به خاطر همكاري‌هاي نزديك وزارت راه و شهرسازي و كميسيون عمران مجلس نهم از رئيس كميسيون، هيئت رئيسه و همه اعضا صميمانه تشكر مي‌كنم.
به گزارش ايرنا، قرار بود اعضاي كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي روز 19 ارديبهشت ماه به همراه خبرنگاران و اصحاب رسانه از آزاد راه تهران شمال بازديد كنند اما به دلايلي اين بازديد لغو شد.
با آغاز بكار دولت تدبير و اميد، عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در ابتداري كار خود قول داد احداث قطعات اين آزادراه با سرعت بيشتري دنبال شود و متعاقب آن با پيشرفت عمليات اجرايي اين پروژه قطعه چهار آن تابستان 94 و قطعه يك آن قرار است اوايل سال 96 به بهره برداري برسد. قطعه يك اين آزاد راه از تقاطع بزرگراه آزادگان و شهيد همت شروع و با عبور از مناطق كن، سولقان و امامزاده عقيل و تونل تالون و دره لانيز به سه راهي شهرستانك مي رسد و با افتتاح اين قطعه قسمتي از راه فعلي كه از طريق كرج مي گذرد حذف و مسير فعلي حدود 60 كيلومتر كوتاهتر مي شود.
قطعه دوم اين آزادراه حدفاصل دو آب شهرستانك - پل زنگوله به طول تقريبي 25 كيلومتر است، تونل هاي بلند البرز هر يك به طول 6 هزار و 350 متر در اين منطقه قرار دارد و با اجراي اين قطعه طول مسير جاده فعلي كرج - چالوس حدود پنج كيلومتر كوتاهتر مي شود.
قطعه سوم آزادراه تهران - شمال حد فاصل پل زنگوله - سه راهي دشت نظير به طول تقريبي 46 كيلومتر است، مسير داراي دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت هاي فراز يك خط كندرو به مسير اضافه مي شود كه به گفته رييس بنياد مستضعفان مطالعات اوليه اين قطعه انجام نشده و احداث اين قسمت از پيچيدگي هاي زيادي برخوردار است.
قطعه چهار آزاد راه تهران - شمال حدفاصل سه راهي دشت نظير - چالوس به طول حدود 20 كيلومتر به صورت دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت هاي بلند آن يك خط كندرو نيز وجود دارد و با همت دست اندركاران به خصوص شركت آزاد راه تهران - شمال تابستان 94 زير بار ترافيك رفت.
اقتصام**1108 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش وزير راه و شهرسازي به اعضاي كميسيون عمران مجلس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X