ولایتی: كشورهای منطقه ازجمله سوریه وعراق نباید به هیچ وجه تجزیه شوند

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی‌اكبر ولایتی روز سه‌شنبه پس از دیدار با ماركوس ادرر معاون وزیر خارجه آلمان در جمع خبرنگاران افزود: اگر این اقدامات مخرب انجام شود در تمام منطقه توسعه پیدا می كند و در عمل امنیت از منطقه سلب می شو.
وی تصریح كرد: ایران و آلمان خواهان حل هر چه زودتر مشكلات این كشورهای درگیر از طرق مسالمت آمیز و عادلانه هستند.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با تاكید بر این كه نظر جمهوری اسلامی ایران مقابله و مبارزه با هر نوع اقدام تروریستی است، گفت: تقسیم‌بندی تروریست ها به میانه‌رو و تندرو مضحك و برای توجیه اقدامات خطرناك در منطقه است.
ولایتی ادامه داد: در مقطع حساسی از تاریخ قرار داریم و اشتباه تاریخی و بزرگ غرب و آمریكا تقسیم‌بندی تروریست به میانه‌رو و تندرو است.
وی یادآور شد: حمایت از تروریست های میانه‌رو را در دستور كار قرار داده‌اند كه با دولت قانونی یك كشور كه منتخب ملت خودش است، مقابله و مبارزه كنند كه این عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام به بحران سوریه اشاره كرد و گفت‌: با طرح‌هایی كه غرب برای منطقه به ویژه سوریه در نظر گرفته، در صورت نبودن اثر لیبی دیگری می‌تواند شكل بگیرد چرا كه امروز هیچ كنترلی در تحولات لیبی وجود ندارد.
ولایتی در ادامه روابط ایران و آلمان را دارای سوابق طولانی و تاریخی توصیف كرد و گفت: همكاری دو كشور در زمینه های مختلف بوده است و زمینه های توسعه و گسترش همكاری ها بویژه در شرایط موجود در منطقه وجود دارد.
وی با تشریح محورهای دیدار با معاون وزیر خارجه آلمان تصریح كرد: در این نشست در خصوص مسائل دو جانبه دو كشور و همچنین مسائل مختلف منطقه ای ازجمله سوریه، عراق، لبنان، یمن گفت و گو كردیم.
وی یادآور شد: روابط ایران و آلمان در میان كشورهای اروپایی رابطه نسبتا ممتازی است و سابقه طولانی خوب و مثبت بین دو كشور وجود دارد و افكار عمومی در هر دو كشور ایران و آلمان براساس توسعه روابط است.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: رفت و آمدهای هیات اقتصادی بین دو كشور مورد تایید است و این كه هیات ها به طور مكرر از دو كشور بازدید و هر بار كه گفت گو می كنند گام جدی تر و مثبت تری به سمت تحقق اهداف مشترك بر می دارند.
ولایتی افزود: ما به آینده روابط ایران و آلمان بسیار امیدواریم و از سوی دیگر همكاری دو كشور در مسائل منطقه ای، می تواند مثبت باشد چرا كه هر دو با تروریست مخالفیم با اینكه تروریست ها در سوریه، عراق یا هر كجای دیگری علیه حكومت های قانونی كار كنند ما با آن مخالفیم و معتقدیم سوریه راه حل نظامی ندارد بلكه راه حل سیاسی دارد.
وی ادامه داد: هر دو كشور معتقدند كه باید هم دولت سوریه و هم گروه های غیر تروریستی را كه دست به اسلحه نمی برند و از طریق گفت و گوها با دولت این كشور گفت و گو می كنند باید تشویق كرد تا به نتایجی برسند.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به سوالی درمورد تاریخ سفر وزیر خارجه آلمان به ایران گفت: تاریخی مشخص نشده است، در دیدار امروز درمورد تشكیل كمیسیون مشترك كه به زودی تشكیل می شود، گفت و گو شد، دولت آلمان هم مایل است هر چه زودتر این كمیسیون مشترك تشكیل شود.
ولایتی یادآور شد: در دیدار امروز درمورد بیمه هرمس نیز گفت و گو شد، هم ایران خواهان پوشش بیمه است و هم دولت آلمان و براساس مذاكرات امروز این بیمه به زودی اجرایی می شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره انتقادات برخی مبنی بر كم رنگ تر شدن حمایت روسیه از سوریه در مبارزه با تروریست گفت: من چنین دریافتی از موضع اصلی روس ها ندارم، بنده با آقای پوتین رییس جمهوری روسیه بارها صحبت كردم ، وی هم بر حمایت از سوریه و دولت بشار اسد تاكید دارد.
وی ادامه داد: آنچه كه من از رییس جمهوری روسیه چه در سفر وی به ایران و چه در سفرمن به روسیه كه تاكنون 5 بار انجام شده است، دریافت كردم این است كه هیچ گاه تزلزلی در تصمیم وی در رابطه با حمایت از دولت قانونی سوریه وجود ندارد.
وی یادآور شد: برای جمهوری اسلامی ایران همچنان صرف نظر از این كه چه دولتی چه موضعی دارد، بشار اسد و دولت وی خط قرمزش است چرا كه یك دولت قانونی است.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه كرد: بشار اسد كسی است كه دوسال پیش به عنوان رییس جمهوری انتخاب شده است و دوره ریاست جمهوری 7 سال است و تا آخر دوره وی باید بماند و این خواست مردم سوریه است.
ولایتی گفت: هیچ كشوری حق ندارد خارج از مرزها بگوید كه بشار اسد باشد یا نباشد؟ آنچه كه جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد تاكید بر خواست قانونی ملت سوریه است وگرنه ما هم درمورد دولت سوریه تصمیم نمی گیریم.
وی ادامه داد: یعنی هیچ كشوری حق ندارد در مورد مسایل داخلی سوریه دخالت كند چرا كه مردم این كشور آقای بشاراسد را انتخاب كردند و در انتخابات اخیر مجلس هم شركت كردند .
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: بشاراسد در این 5 سال شایستگی خود را خیلی بیش از گذشته نشان داده است چرا كه در مقابل این تروریست های بی رحم كه بی دریغ مردم غیرنظامی، چه زن و چه مرد و چه كوچك و بزرگ را می كشند، ایستاد.
ولایتی همچنین گفت: بشار اسد از این ملت مظلوم و تمامیت ارضی این كشور حمایت كرده است و حكومتی در كشورهای عربی نمی شناسیم كه این مقدار نسبت به مردم و كشورش وفادار باشد.
وی ادامه داد: بعضی از كشورها بودند كه به محض این كه كوچك ترین نسیم مخالفی وزیدن گرفت كشورشان را ترك كردند اما بعضی كشورهای عربی از جمله سوریه كه رییس كشوری مثل بشار اسد دارد تا آخر در حمایت از مردم و وطنش ایستاده است، بنابراین طبیعی است كه از وی دفاع كنیم و همچنان خط قرمز جمهوری اسلامی ایران باشد.
وی درپاسخ به سوالی درباره منتفی شدن اعزام حجاج ایرانی گفت: وظیفه عربستان سعودی خدمت رساندن به حجاج بیت الله الحرام است. حرمین شرفین متعلق به یك خانواده خاصی نیست، متعلق به همه بشریت و جهان اسلام است.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: وظیفه آنها این است كه امنیت حجاج را تامین كنند و خدمات مناسب بدهند و اگر از این وظیفه قصور كردند باید مورد مواخذه دنیای اسلام قرار بگیرند.
سیام ** 1058 ** 3053 ** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ولایتی: كشورهای منطقه ازجمله سوریه وعراق نباید به هیچ وجه تجزیه شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X