ساعت کار هفتگی گروه‌هایی از زنان شاغل به ۳۶ ساعت کاهش می‌یابد

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز لایحه «کاهش ساعت کاری بانوان شاغل دارای شرایط خاص» را تصویب کردند.

این لایحه دارای ماده واحده و شش تبصره است که ضوابط و جزئیات کاهش ساعت کار هفتگی گروهی از بانوان شاغل را تعیین می‌کند.

بر اساس ماده واحده این لایحه، ساعات کار هفتگی بانوان شاغل اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی که موظف به ۴۴ ساعت کار در هفته هستند، اما دارای معلولیت شدید یا فرزند زیر شش سال تمام یا همسر یا فرزند معلول شدید یا مبتلا به بیماری صعب‌العلاج هستند و یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۲۲۲ قانون برنامه پنجم توسعه مصوب ۱۵ دی ماه ۱۳۸۹ و بخش غیردولتی اعم از مشمولان قانون کار و قانون تأمین اجتماعی، بنا به درخواست متقاضی و تائید مراجع ذیربط، ۳۶ ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای ۴۴ ساعت تعیین می‌شود.

تبصره یک: تائید میزان و شدت معلولیت توسط سازمان بهزیستی اعلام می‌شود.

تبصره دو: زمان شروع و خاتمه کار در اجرای این قانون با توافق مشمولان و مسئولان مربوط آنان تعیین می‌شود.

تبصره سه: کارفرمایان بخش غیردولتی از اعمال تخصیص پلکانی و یا تأمین بخشی از حق بیمه سهم کارفرما برخوردار می‌شوند.

تبصره چهار: بانوانی که بر اساس سایر مقررات از امتیاز کاهش ساعت کار بهره‌مند هستند، تا زمانی که از مقررات مزبور استفاده می‌کنند و یا دستگاه‌های تابع مقررات اداری و استخدامی خاص که امتیازات مشابه این قانون را دارند، از شمول این قانون مستثنی هستند.

تبصره پنج: در صورتی که مشمولان این قانون همزمان شرایط استفاده از امتیاز آن و مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند و یا همزمان دارای شرایط مختلف مفرح در این قانون باشند، حق انتخاب یکی از امتیازات پیش‌بینی شده را دارند.

در نهایت تبصره شش این لایحه تصریح می‌کند که به منظور تأمین امنیت شغلی این قانون در دوران استفاده از مزایای آن، دستگاه‌های اجرایی و کارفرمایان بخش غیردولتی مشمول این قانون نمی‌توانند به صرف استفاده بانوان از مزایای کاهش ساعت کار، آنان را اخراج کنند یا محل خدمت جغرافیایی آنها را تغییر دهند. هر گونه اخراج، جابجایی و استخدام جایگزین آنان ممنوع است.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ساعت کار هفتگی گروه‌هایی از زنان شاغل به ۳۶ ساعت کاهش می‌یابد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X