مرگ و میر بالای زنان و کودکان در حوادث و سوانح

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید امیرمحسن ضیائی در نخستین سمپوزیوم مشترک ایران و ژاپن با موضوع«زنان، صلح و توسعه پایدار» درباره نقش زنان در مدیریت بحران، گفت: حوادث و سوانح هر ساله زندگی میلیون‌ها تن در جهان را تحت تاثیرات منفی قرار می‌دهد، اما در این میان برخی افراد و گروه‌ها از جمله زنان، کودکان، کهنسالان، معلولان، پناهندگان و ... بیش از دیگران تحت تاثیر آثار منفی حوادث قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به این که با توجه به آسیب‌پذیری بیشتر زنان از سوانح و حوادث، هم‌اکنون نقش زنان در مدیریت بحران بیش از گذشته مورد توجه نهادهای مسئول مدیریت بحران و کاهش خطر در جوامع مختلف قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در سند «سندای» که جامع‌ترین و مهمترین سند برای کاهش خطر و مدیریت بحران است بر این مهم تاکید شده که کاهش خطر بلایا مستلزم رویکردهای پیشگیرانه وسیع و مردم محورتر است و علاوه بر نقش راهبردی، تقنینی و هماهنگی دولت‌ها باید ذی‌نفعان از جمله زنان و کودکان و نوجوانان، افراد معلول، فقیر، مهاجران، مردم بومی، داوطلبان، صاحبان حرف و مشاغل و کهنسالان در طراحی و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها و استانداردها، ارتباط و مشارکت داشته باشند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: زنان نقش بنیادی و تعیین‌کننده‌ای در تقویت ابعاد اجتماعی مدیریت بحران و در نتیجه موفقیت سیاست‌ها و برنامه‌های کوتاه و بلندمدت پیشگیری و کاهش ریسک و آثار منفی حوادث و سوانح داشته و علاوه بر آن نقش کلیدی در برنامه‌ریزی و اجرای مدیریت بحران ایفا می‌کنند.

وی افزود: بر این اساس موضوع زنان و مدیریت بحران باید در ٢ سطح زنان به‌عنوان گروه‌های آسیب‌پذیر خاص در سوانح و حوادث و زنان به‌عنوان عوامل اساسی پیشگیری و کاهش خطر بلایا و مدیریت بحران مورد توجه قرار گیرد.

ضیائی عنوان کرد: زنان به عنوان بخش مهم سرمایه اجتماعی، نقش اساسی در تقویت همبستگی اجتماعی و تقویت پیوستگی اجتماعی ایفا می‌کنند و این مهم تاثیر شگرفی بر مفعوم فرهنگ ایمنی در سطح زندگی فردی و اجتماعی دارد.

وی گفت: نقش زنان در حوزه مدیریت بحران محدود به وقوع حوادث طبیعی بزرگ نیست، بلکه ظرفیت‌ها و توانایی‌های ذاتی زنان کمک بزرگ و تاثیرگذاری به پیشگیری و کاهش همه آسیب‌پذیری‌ها و چالش‌های اجتماعی و كمك در جهت كاهش فقر، رفع بیسوادی، پيشگيري و رفع اعتیاد، حمايت از کودکان بی‌سرپرست و خیابانی، پاسداري و احياي محیط‌زیست و مانند آن می‌کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مرگ و میر بالای زنان و کودکان در حوادث و سوانح» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X