آشنايي با مديريت پارك هاي جهان گامي مهم در توانمندسازي محيط بانان است

علي بالي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: در چارچوب تفاهم نامه انجام شده ميان ايران و اتريش در زمينه محيط زيست، مقرر شد كه تبادل تجربيات و دانش ميان كارشناسان دو كشور در خصوص مديريت مناطق حفاظت شده انجام شود.
وي اظهار كرد: بر اين اساس اولين هيات 12 نفره از كارشناسان سازمان حفاظت محيط زيست و محيط بانان هشت استان تهران، اصفهان، خراسان شمالي، خراسان رضوي، گيلان، مازندران، آذربايجان شرقي و چهارمحال و بختياري دوازدهم ارديبهشت ماه به اتريش اعزام شدند.
بالي با بيان اينكه اين محيط بانان و كارشناسان از 12 تا 18 ارديبهشت ماه در اتريش تحت آموزش بودند، افزود: هدف از انجام اين برنامه بازديد از پارك هاي ملي اتريش، نحوه مديريت و برنامه ريزي براي بودجه ريزي، استفاده خردمندانه از سرزمين و همچنين چگونگي آموزش محيط بانان بود.
وي ادامه داد: در اين برنامه از مجموع 6 پارك ملي اتريش از چهار پارك ملي در اقليم هاي مختلف بازديد و با مسئولان پارك ها و همچنين محيط بانان آنها صحبت و تبادل اطلاعات صورت گرفت.
بالي اظهار كرد: افرادي كه قرار است در اتريش به عنوان محيط بان شروع به كار كنند، بايد يك دوره 41 روزه را با هدف آشنايي وضعيت محيط زيست هر منطقه، تعامل با جوامع محلي، استفاده خردمندانه از سرزمين مانند طبيعت گردي و ساير موارد بگذرانند كه در اين بازديد برنامه اين دوره آموزشي در اختيار محيط بانان اعزامي قرار گرفت.
رييس گروه بررسي هاي جغرافيايي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: پارك هاي ملي اتريش از نظر درجه حفاظتي و نوع مديريت با چگونگي مديريت آن در ايران در برخي موارد اختلاف وجود دارد كه از جمله آن مي توان به نحوه قانون و مقررات حاكم بر پارك هاي ملي و مشاركت گسترده بخش خصوصي در روند تصميم گيري اشاره كرد.
وي افزود: همچنين در مديريت پارك هاي ملي اتريش يك شوراي تصميم گيري متشكل از نمايندگان دولت محلي، دولت مركزي، بخش خصوصي و شهرداري وجود دارد كه محيط بانان اعزامي در جريان نحوه كار و مديريت اين شورا قرار گرفتند.
بالي تاكيد كرد: در مجموع مي توان گفت آشنايي با مديريت پارك هاي ملي و مناطق حفاظت شده در كشورهاي دنيا گام بسيار مهمي در ايجاد نگرش هاي جديد در بدنه كارشناسي و محيط بانان كشور محسوب مي شود و نقش بسيار مهمي در توانمندسازي كاركنان سازمان محيط زيست دارد.
وي گفت: در چارچوب تفاهم نامه ميان ايران و اتريش، اينگونه مراودات علمي و اعزام گروهي ديگر از مديران، كارشناسان و محيط بانان سازمان محيط زيست به اتريش و همچنين بازديد كارشناسان اتريشي از مناطق حفاظت شده ايران ادامه خواهد داشت.
علمي 9014**1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آشنايي با مديريت پارك هاي جهان گامي مهم در توانمندسازي محيط بانان است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X