بسیاری از اختیارات دانشگاه های پزشكی قابل واگذاری به قطب های سلامت است

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سیدحسن هاشمی روز سه شنبه در اجلاس روسای كلان مناطق آمایشی دانشگاه های علوم پزشكی كشور این مطلب را با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی فرهنگی عنوان كرد كه این مصوبه برخی از اختیارات سلامت را به قطب های 10 گانه تفویض می كند.
وی گفت: بهتر است نه تنها اختیارات آموزشی كه خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشكی در قالب مناطق 10 گانه سلامت، سامان یابد؛ باید از اختیارات متمركز، دل كند و آن را به قطب های 10 گانه كشوری تفویض كرد.
وی خاطرنشان كرد: ما (وزارت بهداشت ) باید كارهای سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت و روابط بین بخشی را انجام دهیم؛ بنابراین بسیاری از كارهای آموزشی و درمانی دانشگاه های علوم پزشكی به قطب های 10 گانه قابل واگذاری است اما برخی فكر می كنند قرار گرفتن در قالب مناطق، محدودیت زاست در حالیكه اینطور نیست.

**جلوی رشد كمی دانشگاه های پزشكی را گرفتیم
وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه توانستیم جلوی رشد كمی دانشكده و دانشگاه های علوم پزشكی را در كشور بگیریم تا بتوانیم آنها را بهتر مدیریت كنیم. موفق شدیم مصوبه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی بگیریم كه در قالب آن از پراكندگی دانشگاه های علوم پزشكی جلوگیری شود.
هاشمی خاطرنشان كرد: این دانشكده ها و دانشگاه های علوم پزشكی، ردیف بودجه مستقل داشتند و هنوز هم دارند و مدیریت آن راحت نبود؛ البته متاسفانه هنوز از فواید این مصوبه استفاده نكرده ایم.

**ضرورت استقلال بیمارستان ها
وزیر بهداشت گفت: بسیار علاقمند بودیم كه در این دوره موفق شویم ، بیمارستان ها را مستقل كنیم و اختیارات دانشگاه های علوم پزشكی را بیشتر كنیم اما مقاومت، زیاد است.
هاشمی افزود: كارنامه مستقل كردن بیمارستان ها می توانست بهتر از این باشد اما به هر حال نباید ناامید شویم.

**مناطق 10 گانه سلامت
با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در اوایل ماه جاری، مناطق 10 ‌گانه سلامت وظیفه انجام بندهای ‌12‌گانه سیاست‌های تنظیم ظرفیت موسسات آموزش عالی (با ملاحظات آمایش سرزمین) را بر عهده دارند.
گفتنی است بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی ، 10 كلان منطقه حوزه آموزش سلامت در كشور به شرح ذیل تقسیم بندی شده اند:
منطقه یك، شامل دانشگاه های علوم پزشكی گیلان، مازندران، بابل، گلستان، سمنان و شاهرود.
منطقه 2، شامل دانشگاه های علوم پزشكی تبریز، ارومیه، اردبیل و دانشكده های علوم پزشكی مستقر درمنطقه.
منطقه سه، شامل دانشگاه های علوم پزشكی كرمانشاه، همدان، كردستان و ایلام.
منطقه چهار، شامل دانشگاه های علوم پزشكی اهواز، لرستان، دزفول و دانشكده های علوم پزشكی مستقر در منطقه.
منطقه پنج، شامل دانشگاه های علوم پزشكی شیراز، جهرم، فسا، بندر عباس، بوشهر، یاسوج و دانشكده­های علوم پزشكی مستقر در منطقه،
منطقه 6 ، شامل دانشگاه های علوم پزشكی زنجان، اراك، قزوین، قم، البرز و دانشكده های علوم پزشكی مستقر در منطقه.
منطقه هفت، شامل دانشگاه های علوم پزشكی اصفهان، یزد، كاشان و شهركرد.
منطقه هشت، شامل دانشگاه های علوم پزشكی كرمان، زاهدان، رفسنجان، جیرفت، زابل، بم و دانشكده­های علوم پزشكی منطقه.
منطقه 9، شامل دانشگاه های علوم پزشكی مشهد، بیرجند، بجنورد، سبزوار، گناباد، تربت حیدریه و دانشكده های علوم پزشكی منطقه.
و منطقه 10، شامل دانشگاه های دانشگاه های علوم پزشكی تهران، شهید بهشتی، ایران، آزاد اسلامی، بقیه الله(عج)، شاهد، ارتش، بهزیستی و توانبخشی است.
اجتمام(3)**9185**1776

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بسیاری از اختیارات دانشگاه های پزشكی قابل واگذاری به قطب های سلامت است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X