تعطیلی خط تولید واکسن ایرانی، زندگی روستائیان را نابود می‌کند

واکسینه کردن دامها در برابر تب برفکی - اهر تب برفکی یکی از بیماری‌های واگیردار در بین احشام است که به دلیل نبود واکسن در کشور و تعطیلی خط تولید واکسن تولیدشده در داخل کشور ضربه‌ای سنگین‌تر از خسارت زلزله ارسباران را متحمل دامداران روستایی و عشایری این منطقه وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، بیماری تب برفکی نوعی بیماری واگیردار در بین دام‌های زنده بوده که از اواخر سال گذشته به دلیل سهل‌انگاری‌های صورت گرفته، در برخی از مناطق استان آذربایجان شرقی روبه گسترش است که هرروز دامداران روستایی و عشایری هزینه گزافی برای تب برفکی می‌پردازند.

به گفته مسئولان استانی، بحران بیماری تب برفکی در حال حاضر در شهرستان‌های اهر، کلیبر، خداآفرین و ورزقان متمرکزشده و در برخی از نقاط دیگر نیز نسبت به این مناطق کم‌رنگ‌تر است، ولی در هر حال مردم روستاها معتقدند زلزله سال 91 ارسباران چنین خسارتی به آن‌ها وارد نکرده که تب برفکی با تلف کردن دام‌های مردم، آن‌ها را در تنگنا قرار داده است.

طبق اظهارات برخی از مقامات مسئول، تعطیلی شرکت واکسن‌سازی و نبود واکسن برای این بیماری باعث شیوع و تلفات دام‌ها شده، درحالی‌که برخی از مناطق اهر به دلیل دیم بودن و نبود موقعیت برای درآمدزایی روستائیان، مخارج خود را از طریق احشام تأمین می‌کنند؛ متأسفانه اغلب دامداران غیر از دامداری منابع دیگری برای تأمین مخارج خود نداشتند و شاهدیم که تب برفکی تمامی دارایی‌های آن‌ها را سلب می‌کند.

با بررسی‌های انجام‌شده هم از طرف مسئولان و هم از طرف ساکنین روستاها تاکنون آمار واقعی از میزان خسارت و تلفات حیوانی ناشی از بیماری تب برفکی در شهرستان اهر به دست نیامده و اخیراً اعلام کردند که بحران تب برفکی در حال حاضر در 50 روستای این شهرستان شایع شده است.

عدم جبران خسارت تب برفکی ضربه‌ای سنگین‌تر از زلزله به دامداران وارد می‌کند

ابوالفضل محمدی ساکن روستای زرگر از توابع شهرستان اهر، با ابراز نگرانی از تلفات سنگین دام‌هایش به خبرنگار تسنیم، می‌گوید: تاکنون از دام‌های بنده 30 رأس بره قربانی شیوع بیماری تب برفکی شده و این تلفات تنها شامل دام‌های بنده نمی‌شود بلکه احشام سایر روستائیان نیز به دلیل نبود واکسن تلف‌شده‌اند.

وی ادامه داد: باگذشت چندین روز از تلفات پی‌درپی دام‌های روستائیان، امروز گروه‌های دامپزشکی برای واکسیناسیون احشام به روستای زرگر این شهرستان آمده‌اند، درحالی‌که اگر اقدام پیشگیرانه‌ای وجود داشت شاید هیچ‌یک از دام‌های اهالی روستا تلف نمی‌شد.

محمدی با اشاره به اینکه 10 رأس گاو و تعدادی اندک گوسفند دارم که این‌ها نیز مبتلا به بیماری تب برفکی شده اند، گفت: گاو نسبت به بره و گوسفند کمی بیشتر با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کند ولی بره‌ها هنگامی‌که به تب برفکی مبتلا می‌شوند، درجا و در عرض چندساعتی تلف می‌شوند.

این پیرمرد 70 ساله روستایی افزود: واکسن‌هایی که در هفته‌های اخیر به دام‌ها تزریق می‌کردند باعث می‌شد تا عمر احشام حتی کمتر شود، دامداران روستایی غیر از احشام درآمد دیگری ندارند، ولی نمی‌دانم مسئولان چگونه نتوانستند از شیوع این بیماری جلوگیری کنند.

وی در پایان گفت: از دولت و مسئولان تقاضا داریم به‌نوعی از کسانی که دام‌های خود را ازدست‌داده‌اند حمایت کند درصورتی‌که دولت از ما حمایت نکند، ضربه‌ای سنگین‌تر از زلزله را نمی‌توانیم تحمل‌کنیم، مسئولان می‌توانند حتی با کمک‌های مالی و ارائه وام‌های بدون بهره و بلاعوض از روستائیان حمایت کند.

کاهش درآمد روستائیان ناشی از تب برفکی است

رضا محمدی یکی دیگر اهالی روستای زرگر شهرستان اهر، از بحران بیماری تب برفکی به خبرنگار تسنیم، گفت: 150 رأس گاو، گوسفند و بره داشتیم که با گسترش بیماری تب برفکی، بیشتر از 50 رأس آن را تلف‌کرده است.

وی با اشاره به اینکه بیماری واگیردار تب برفکی نزدیک به 10 روز است که در روستای زرگر شایع شده است، افزود: آخرین باری که دامپزشکان برای تزریق واکسن به این روستا آمده بودند به زمستان سال گذشته برمی‌گردد ولی باوجود این‌که مسئولان گفته‌اند برای تب برفکی جهش‌یافته واکسنی وجود ندارد امروز برای واکسینه کردن احشام آمدند.

این مرد روستایی اظهار داشت: اهالی روستا قبل از این‌که احشام به این بیماری مبتلا شود از مسئولان درخواست کردیم تا واکسنی در اختیارمان قرار دهد ولی به هرکجا که رجوع کردیم غیر از بی‌توجهی نتیجه‌ای حاصل نشد.

محمدی بابیان اینکه از دولت برای حمایت از دامداران روستایی و جبران خسارت‌های واردشده درخواست عاجزانه داریم، گفت: از زمانی که دام‌ها به بیماری تب برفکی مبتلا شدند درآمدی که از فروش لبنیات به‌دست می‌آوردیم بسیار کمتر شده و برخی روزها حتی ریالی نمی‌توانیم درآمدزایی کنیم.

بحران بیماری تب برفکی به‌زودی در منطقه ارسباران کنترل می‌شود

امیرحسین بهداد، مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به شیوع بیماری تب برفکی در برخی از نقاط استان، اظهار داشت: به دلیل اینکه شماری از احشام آذربایجان شرقی براثر تب برفکی تلف‌شده‌اند نبود به‌موقع واکسن بود.

وی بابیان اینکه خط تولید شرکت تولیدکننده واکسن در ایران تعطیل‌شده است، افزود: این شرکت داروسازی در راستای ارتقاء کیفیت نسبت به تعطیلی خط تولید واکسن تب برفکی اقدام کرده بود و از طرفی به علت تعطیلی، مسئولان نسبت به واردات واکسن تلاش کردند، ما نیز به دلیل وارداتی بودن واکسن‌ها طبق دستورالعمل ابلاغی می‌بایستی به ازای هر دوز از دامداران هزینه 30 هزار ریالی دریافت می‌کردیم.

بهداد اظهار کرد: قبل از آنی که تب برفکی در استان آذربایجان شرقی شایع شود ما به مسئولان کشوری و رئیس سازمان اعلام‌خطر کرده بودیم تا اینکه تب برفکی شیوع یافت، این در حالی است که در اوایل شایع شدن بیماری، واکسنی برای جلوگیری و یا مقابله با آن نداشتیم.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی، عدم همکاری دامداران روستایی را مهم‌ترین عامل تلفات تب برفکی در استان برشمرد، تصریح کرد: زمانی که واکسن‌های وارداتی در اختیار ما قرار گرفت برحسب دستور به دامداران اطلاع‌رسانی کردیم که هر دامدار برای واکسینه کردن دام‌های خود البته برای دام‌های سنگین هزینه 3 هزارتومانی پرداخت کند ولی متأسفانه دامداران که به تزریق واکسن رایگان تولید داخل عادت کرده بودند استقبال چندانی نکردند.

وی با تأکید بر اینکه بحران بیماری تب برفکی در منطقه ارسباران و به‌ویژه شهرستان اهر با واکسینه شدن دام‌ها کنترل و درنهایت مهار می‌شود، گفت: باوجوداینکه برای تغییر سویه تب برفکی واکسنی تولید نشده ولی خوشبختانه مسئولین امر با واردات واکسن این نوع بیماری اقدام کرده‌اند که در روزهای آینده در اختیار دامپزشکان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعطیلی خط تولید واکسن ایرانی، زندگی روستائیان را نابود می‌کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X