به دنبال فراهم کردن شرایط استفاده ایران از زیرساخت‌های تحقیقاتی اروپا هستیم

مودر یکی از کمیسیونرهای اتحادیه اروپا که به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران سفر کرده بود در مصاحبه‌ای گفت که به دنبال فراهم کردن شرایط استفاده محققان ایرانی از زیرساخت‌های تحقیقاتی اروپا هستیم.

"کارلوس موداس" یکی از کمیسیونرهای اتحادیه اروپا بوده که همراه "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران سفر کرده بود.

موداس کمیسیونر اتحادیه اروپا در حوزه تحقیقات، علم و نوآوری بوده و فعالیت اصلی وی راه‌اندازی طرح‌های بزرگ برای محققان و دانشمندان و نوآوران بوده که بنا به گفته وی ارزشی بالغ بر 80 میلیارد یورو طی 7 سال ایجاد کرده که یکی از بزرگترین‌ها در جهان است.

موداس در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم  درباره سفر به ایران به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «امروز اینجا آمده‌ام تا به بررسی این موضوع بپردازم که چگونه تعداد بیشتری از دانشمندان و محققان ایرانی می‌توانند با محققان و دانشمندان ما همکاری کنند. بنابراین، ما در حقیقت یک گروه کاری ایجاد کردیم تا رشته‌ها و حیطه‌های مختلف کاری را تعریف کنند.»

 

 

وی افزود: «ما به این جمع بندی رسیدیم که درباره سیستم‌های آب و هر چیزی که مربوط به امنیت غذایی و بسیاری از زمینه‌های دیگر است بین ایران و اتحادیه اروپا همکاری خواهیم کرد تا دانش بیشتری تولید کرده و دانش یکدیگر را برای چیزهای مختلف توسعه داده و  بدین ترتیب به ایجاد نوآوری‌های بیشتری که رفاه بیشتری برای مردم پدید می‌آورد، بپردازیم.»

وی در پاسخ به این سوال که سطح همکاری که در این سفر مشاهده کردید با سطحی که پیش از این سفر انتظار داشتید کمتر یا بیشتر بوده است، گفت: «[سطح همکاری‌ها] عالی است؛ فکر می‌کنم دقیقا نخستین گام مورد نیاز ما ارائه بیانیه‌ای بود که در حقیقت بنیانی برای برنامه "ارتباط در سطح ملی" خواهد بود تا دانشمندان با این برنامه که درباره چگونگی ارائه درخواست برای همکاری در پروژه‌های ما است ارتباط برقرار کنند تا افراد اطلاعات بیشتری بدست آورده و ما آگاهی‌ها درباره چگونگی راهیابی به برنامه‌های اروپا را افزایش دهیم.»

موداس افزود: «ما یک گروه کاری ایجاد کردیم که زمینه‌ها را تعریف خواهند کرد و همچنین ما به ایران کمک خواهیم کرد تا در شبکه‌های جهانی مشارکت کند چون امروز علوم جهانی شده و در سطح جهانی به آن پرداخته می‌شود و بنابراین ما می‌خواهیم که ایران نیز با ما در برنامه‌های شراکتی مختلف جهانی حضور داشته باشد, منظور من برنامه شراکتی جهانی در حوزه بیماری‌های مزمن، برنامه شراکتی جهانی در حوزه بیماری‌های عفونی و دیگر برنامه‌های شراکتی جهانی.»

کارلوس موداس اضافه کرد: «نکته دیگر درباره زیرساخت‌ها بوده که به ایرانی‌ها اجازه دهد که نقش بزرگی در استفاده از زیرساخت‌های تحقیقاتی که ما در اروپا داریم بدهد و ما می‌خواهیم که درب‌ها را برای دانشمندان ایرانی‌ها باز کنیم. چرا؟ چون دانشمندان ایرانی بسیار عالی هستند و شما یکی از کشورهایی هستید که در زمینه علم و دانش سریعترین رشد را دارید و دوم، چون ما از قبل نیز دانشمندان ایرانی‌ بسیاری در بالاترین سطوح برخی از بورسیه‌های‌مان را داشته‌ایم، بورس‌هایی که معروف به  بورسیه‌های شورای تحقیقات اروپا بوده و بدست آوردن آنها بسیار سخت است. میزان این کمک‌های مالی تحقیقاتی 2 تا 3 میلیون یورو است. ما از قبل تعداد بسیاری ایرانی عالی داشته‌ایم. این یک تبادل و حرکت رو به جلو است و همچنین برای مردم ایران دستاوردهایی خواهد داشت که متعاقب آنها به آسانی تأثیرات دستیابی به این توافق را ببینند؛ اینکه رویدادهایی خواهید داشت که دانشجویان، محققین، دانشمندان، فوق‌لیسانس‌ها، دکتراها و ... را تحت تأثیر قرار خواهد داد. و این برای هر دو طرف اهمیت بسیاری دارد.»

این کمیسیونر اتحادیه اروپا در پاسخ به این سوال که «موانع عملی در همکاری علمی میان ایران و اتحادیه اروپا چیست و این سفر باعث حذف چه میزان از این موانع گردیده است» گفت: «من فکر می‌کنم که یک مانع اصلی این بوده که ما با یکدیگر گفت‌وگو نداشتیم و ما هم ایران و هم اتحادیه اروپا در شرایطی نبودیم که به صورت جدی مشخص سازیم اولویت‌ها چیستند، چگونه می‌توانیم برای نیل به این اولویت‌ها با یکدیگر همکاری کنیم؟ این مسأله تقریبا به صورت انفرادی و موردی انجام داده شده بود. شما دانشمندان بسیار خوبی داشتید که به صورت انفرادی برای کسب یک کمک مالی تحقیقاتی اروپایی درخواست می‌دادند. اما هم اکنون ساختاری و بنایی برای همکاری ایجاد می‌شود که می‌توانیم در آینده استفاده کنیم.»

وی در ادامه افزود: «چه کسی می‌داند، شاید طی یک یا دو سال آینده بتوانیم یک سیستم تامین مالی با ایران ایجاد کنیم و بتوانیم به محققان و دانشمندان بیشتری را کمک کنیم. من فکر می‌کنم که این [سفر] اولین روز روابط ساختارمند بود که در گذشته به دلیل واقعیت‌هایی که وجود داشته امکان آن فراهم نبوده است. این اهمیت بسیاری دارد. مهمتر این است که افراد، دانشمندان و محققان ایرانی که ما را امروز می‌شنوند، بدانند که اکنون در ایران روشی برای دستیابی به اطلاعات و یک نقطه ارتباط برای کسب اطلاع از چگونگی ارائه درخواست برای این کمک‌های مالی وجود دارد؛ و اینکه این کمک‌های مالی برای آنها باز است؛ بسیار مهم است که این افراد دستاوردهای بیشتری داشته باشند.»

کمیسیونر علوم تحقیقی و نوآوری در ادامه گفت: «ما اینجا هستیم که به محققان ایرانی کمک کرده و به آنها بیشترین اطلاعات را بدهیم. دانشمندان ایرانی دارای توانمندی‌های بی‌نهایت خوبی هستند. منظورم ریاضی‌دانانی عالی، پزشکان، افرادی که در حوزه‌های مختلف متخصص هستند، در سطوح بالای بالا قرار دارند و می‌تواننددر سراسر جهان رقابت کنند. در حقیقت ما از این افراد در اروپا داشته‌ایم اما بیشتر می‌خواهیم. تمامی همکاری‌های علمی که با ایران صورت می‌گیرد به صورت دوطرفه خواهد بود. اعتقاد شخصی من بر این اساس است که امروز می‌توان صرفا از راه همکاری در علم پیش رفت. جالب است که چند هفته پیش کشفی درباره امواج گرانشی انجام گرفت که ثابت می‌کرد حق با انیشتین بود. یکی از مسائل بسیار جالب این بود که انیشتن در آن زمان تنها شخصی بود که این نظریه را تدوین کرد اما امروز بیش از هزار دانشمندان ثابت کردند که این نظریه درست است. بنابراین علم نمی‌تواند تنها و توسط یک دانشمند انجام شود بلکه باید از طریق همکاری بین کشورها و افراد مختلف و گوناگون انجام شود و به همین علت است که ما بدنبال تبادلی هستیم که طی آن دانشمندان بتوانند از اروپا به اینجا آمده و از اینجا نیز به اروپا بروند.»

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «به دنبال فراهم کردن شرایط استفاده ایران از زیرساخت‌های تحقیقاتی اروپا هستیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X