كاهش ساعات كار بانوان شاغل دارای شرایط خاص در مجلس تصویب شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی با 101 رای مخالف، 22 رای مخالف، 11 رای ممتنع با جزئیات لایحه كاهش ساعت كار بانوان شاغل دارای شرایط خاص موافقت كردند.
براساس ماده واحده این لایحه ساعات كار هفتگی بانوان شاغل اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی كه موظف به 44 ساعت كار در هفته هستند اما دارای معلولیت شدید و یا فرزند زیر 6 سال تمام یا همسر و فرزند معلول شدید یا مبتلا به بیماری صعب العلاج هستند و یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه های اجرایی موضوع ماده 222 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15 دی 89 و بخش غیردولتی اعم از مشمولان قانون كار و قانون تامین اجتماعی،بنا به درخواست متقاضی و تایید مراجع ذیربط 36 ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای 44 ساعت تعیین می شود.
براساس تبصره یك ماده واحده این لایحه تایید میزان و شدت معلولیت توسط سازمان بهزیستی اعلام می شود.
براساس تبصره دو این لایحه زمان شروع و خاتمه كار در اجرای این قانون با توافق مشمولان و مسئولان مربوط آنان تعیین می شود.
نمایندگان در تبصره سه این لایحه مصوب كردند كارفرمایان بخش غیردولتی از اعمال تخفیف پلكانی و یا تامین بخشی از حق بیمه سهم بیمه كارفرما برخوردار می شوند.
براساس تبصره چهار این لایحه بانوانی كه براساس سایر مقررات از امتیاز كاهش ساعت كار بهره مندند تا زمانی كه از مقررات مزبور استفاده می كنند و یا دستگاه های تابع مقررات اداری و استخدامی خاص كه امتیازات مشابه این قانون را دارند از شمول این قانون مستثنی هستند.
براساس تبصره 5 این لایحه در صورتی كه مشمولان این قانون همزمان شرایط استفاده از امتیاز آن مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند و یا همزمان دارای شرایط مختلف مصرح در این قانون باشند حق انتخاب یكی از امتیازات پیش بینی شده را دارند.
براساس تبصره 6 این لایحه به منظور تامین امنیت شغلی مشمولان این قانون در دوران استفاده از مزایای آن، دستگاه های اجرایی و كارفرمایان بخش غیردولتی مشمول این قانون نمی توانند به صرف استفاده بانوان از مزایای كاهش ساعات كار آنان را اخراج كنند یا محل خدمت جغرافیایی آنان را تغییر دهند هرگونه اخراج، جابه جایی یا استخدام جایگزین آنها ممنوع است.
سیام**9121**9132 **1446

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كاهش ساعات كار بانوان شاغل دارای شرایط خاص در مجلس تصویب شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X