جشنواره بين المللي ورزش هاي بومي برگزار مي شود

پنجمين جشنواره بين المللي ورزشهاي بومي محلي به مناسبت ايام سوم خرداد و آزادسازي خرمشهر، همزمان با نيمه شعبان در نقطه صفر مرزي و در شهر مريوان استان كردستان برگزار خواهد شد.
در اين جشنواره ورزشكاران در رشته هاي طناب كشي، دستمال قاپي، دوي با گوني، كشتي زوران و ساير رشته ها و بازي هاي محلي و بومي و روستايي رقابت مي كنند.
غلامرضا جعفري رئيس فدراسيون ورزش هاي محلي و روستايي در باره اهداف اين جشنواره افزود: هدف از برگزاري چنين رقابت هايي ايجاد ميثاق و همدلي اقوام ايراني در كنار نمايندگان مردم كرد و ترك زبان منطقه خراسان شمالي، گلستان و نمايندگان عرب زبان هاي ايراني از خوزستان، نمايندگان شهرها اربيل، دهوك و سليمانيه از كشور عراق است.
وي گفت: ميزبان اين رقابت ها شهر مريوان است كه به درخواست استان كردستان برگزار مي شود. از طرفي شوراي شهر مريوان نيز براي برگزاري چنين رقابت هاي در سطح وسيع تر محدوديت هايي دارد. ما با هماهنگي با وزارت ورزش و جوانان به دنبال برگزاري جشنواره اي در سطح بين المللي هستيم.
جعفري درباره اينكه چرا پنج دوره اين رقابت هاي در كردستان برگزار شده و شهرهاي شمالي و شرقي كشور ميزبان نبودند، گفت: برگزاري اين رقابت ها منوط به مراودات استان هاي مرزي ايران با شهرهاي كشورهاي همسايه است. در استان كردستان بين استاندار اين استان با مقام هاي شهرهاي مرزي عراق تفاهم نامه اي براي برگزاري چنين رقابت هايي به امضاء رسيده است.
وي ادامه داد: در سال گذشته درخواستي براي برگزاري رقابت هاي فرهنگي ورزشي بين كشورهاي عضو سازمان همكاري اسلامي - اكو - را به دولت ارائه داديم تا كشورهايي كه از نظر فرهنگي با ايران قرابت دارند، در برگزاري چنين رويدادي مشاركت كنند. مراودات بين المللي بخشي از برنامه هاي فدراسيون است، اما منابع آن نيز بايد تامين شود.
جعفري درباره برنامه هاي آينده فدراسيون در بخش رقابتي گفت: سي ام ارديبهشت ماه بازي هاي بومي محلي را در مراوه تپه استان گلستان با عنوان يادواره «مختوم قلي» برگزار خواهيم كرد و در نيمه شعبان نيز جشنواره جوانان ديروز در كهريزك انجام خواهد شد. همچنين پيش از ماه مبارك رمضان نيز پنجمين جشنواره بومي و محلي نيز در كردستان در دستور كار است.
وي ادامه داد: برنامه هاي فدراسيون در ماه رمضان در قالب رقابت هاي فوتبال و فوتسال جام رمضان پيگيري خواهد شد.
رئيس فدراسيون ورزشهاي روستايي و محلي درباره مشكلات اين فدراسيون خاطر نشان كرد: با توجه رويكرد فرهنگي اين فدراسيون، لازم است دولت و مجلس در قالب بودجه سنواتي يا قانون برنامه ششم بذل توجه ويژه اي براي پيبشرد اهداف ورزشي در جامعه روستايي داشته باشند.
ورزشي(4)**9029**1545

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جشنواره بين المللي ورزش هاي بومي برگزار مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X