دفاع برخی نمایندگان مجلس از تولید «محصولات دستکاری شده ژنتیکی»

محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس درباره عوارض محصولات تراریخته که منجر به ممنوعیت کشت این محصولات در کشورهای اروپایی شده است، گفت: من همچنان بر سر حرف قبلی خود مبنی بر اینکه تولید محصولات تراریخته می‌تواند زمینه ارزآوری از طریق صادرات را فراهم کند، هستم.

محمدحسین قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» درباره بررسی بخش مربوط به تولید و تجاری‌سازی محصولات دستکاری شده ژنتیکی «تراریخته» که در بخش اقدامات اساسی برنامه ششم توسعه مندرج شده‌ است، گفت: قرار است امروز کمیسیون بهداشت درباره مسائل مربوط به حوزه سلامت (تولید و تجاری‌سازی انبوه کودهای زیستی و سموم زیستی و محصولات تراریخته با اولویت برنج و پنبه تراریخته) در برنامه ششم توسعه تشکیل جلسه دهد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا در بررسی مسئله تراریخته، مخاطرات و عوارض کشت و مصرف این محصولات که منجر به ممنوعیت کشت این محصولات در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشورهای اروپایی شده را مدنظر قرار خواهید داد، خاطرنشان کرد: من همچنان بر سر حرف قبلی خود هستم (وی اخیراً با مثبت ارزیابی کردن تولید محصولات تراریخته در کشور گفته بود تولید محصولات تراریخته می‌تواند علاوه بر رفع نیاز کشور، زمینه ارزآوری از طریق صادرات را نیز فراهم کند.)

این اظهار نظر وی در حالیست که تا سال 2006 کشورهای اروپایی، واردات محصولات غذایی تراریخته به کشورهای خود را ممنوع کرده بوده و پس از این تاریخ نیز کشورهای اروپایی صرفا با اجبار سازمان تجارت جهانی مجبور به پذیرش ورادات محصولات دستکاری شده ژنتیکی شدند اما این کشورها در پاسخ به این اجبار و برای صیانت از سلامت مردم خود در مقابل واردات این محصولات، با اطلاع‌رسانی دقیق به شهروندان اروپایی درباره عوارض مصرف محصولات دستکاری شده ژنتیک و با اجرای دقیق قانون "برچسب‌گذاری" میزان مصرف محصولات تراریخته را به حداقل ممکن رسانده‌اند.

در حال حاضر هیچ محصول تراریخته‌ای در کشورهای اروپایی کشت نمی‌شود و محصولات تراریخته وارداتی قبل از عرضه در بازارهای مصرف این کشورها، باید برچسب "GMO" به معنای تراریخته بودن محصول بر روی آن درج شود که در حال حاضر با اجرای دقیق همین تدبیر ساده، میزان مصرف محصولات دستکاری شده ژنتیکی در کشوهای اروپایی به حداقل ممکن و در برخی از محصولات تراریخته وارداتی به صفر رسیده است.

حال با این اوصاف مشخص نیست که چگونه تولید و کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی در کشورمان می‌تواند زمینه صادرات این دسته از محصولات را فراهم کند چرا که در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان در پی انتشار گزارشها و مستندات علمی متعدد مبنی بر عوارض شدید مصرف محصولات تراریخته بر انسان، واردات این محصولات به کشور خود را ممنوع کرده‌اند.

از سوی دیگر برخی از مدافعان تولید محصولات تراریخته، کشت این دسته از محصولات را راهکار مناسبی برای تولید غذای بیشتر و رهایی از "قحطی و گرسنگی" عنوان می‌کنند در حالیکه بر اساس روش‌های تجربه شده متعدد و با روش‌های نوین کشت، با انتخاب بذرهای مناسب غیرتراریخته، با مبارزه بیولوژیک با آفات و بدون استفاده از سموم شیمیایی نیز می‌توان به حداکثر تولید محصول رسید و حتی در مواردی سطح محصول زمین‌های زیر کشت محصولات ارگانیک و غیرتراریخته از میزان محصول زمین‌هایی که در آن از بذرهای تراریخته استفاده شده، بیشتر نیز بوده است.

به‌طور نمونه "شیرین پارسی" یکی از کشاورزان موفق کشورمان است که سال‌ها به‌‌عنوان "کشاورز نمونه" انتخاب شده و در حال حاضر در شمال کشور اقدام به کشت انبوه برنج با روش‌های نوین می‌کند؛ وی ضمن اینکه در مزارع خود به هیچ عنوان از بذرهای تراریخته استفاده نمی‌کند، توانسته با روش‌های مبارزه  بیولوژیک با آفات، میزان استفاده از سموم در تولید برنج خود را به حداقل میزان ممکن و حتی به صفر برساند.

وی درباره روش کار خود می‌گوید: "سال‌هاست در مزارع زیر کشت برنج خود برای مبارزه با آفات، مبارزه بیولوژیک می‌کنم، نتیجه اینکه حتی در سال‌هایی که در استان با طغیان کرم ساقه‌خوار هم مواجه بودیم، من حتی یک دانه هم کرم ساقه‌خوار در مزرعه‌ام نداشتم؛ من زنبورهایی در مزرعه داشتم و این زنبورها خودشان کرم‌های ساقه‌خوار را می‌خورند، اصلاً هم سم نمی‌زنم؛ برنج‌های کشت‌ شده در مزارع من سالمِ سالم است، کود شیمیایی را هم به حداقل رسانده‌ام حتی بخش‌هایی را اصلاً کود شیمیایی نمی‌زنم و این یعنی غذای سالم".

حال با این اوصاف و بر اساس مستندات علمی که در سطح جهان درباره عوارض محصولات تراریخته منتشر شده است، امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی برنامه ششم توسعه و بخش مربوط به تجاری‌سازی این محصولات در سطح کشور، با اشراف و علم کامل به این مستندات علمی، رای نهایی خود درباره کشت این محصولات در کشور را بدهند. 

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دفاع برخی نمایندگان مجلس از تولید «محصولات دستکاری شده ژنتیکی»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X