نقاد را دستگیر و زندانی نمی کنند

ملت ما در یک مذاکرات بسیار پیچیده و واقعه مهم تاریخی در برابر قدرت های جهانی به موفقیت های بزرگی دست یافت که به نفع هر دو طرف بود؛ معمولا در مذاکرات یک طرف پیروز می شود و دیگری شکست می خورد، اما این مذاکرات به نفع ما، منطقه و جهان بود.

بخش سیاست تبیان

روحانی

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز پس از اجرایی شدن برجام وارد صحنه و صفحه جدیدی شده ایم، اظهار داشت: چه بخواهیم و چه نخواهیم دنیای ما امروز با دنیای پسابرجام کاملا متفاوت است، در طول یک سال گذشته که از زمان اجرای برجام و مذاکرات گذشته، آثار این موفقیت را در مذاکرات بین المللی و در ملاقات های خارجی که داشته ام، دیده ام و به ابعاد جدیدی به این مسئله توجهم جلب شده است.

نقاد را دستگیر نمی کنند و به زندان نمی برند. نقادی یک نعمت است. البته بحث کسانی که دروغ می گویند، اتهام می زنند و قدرت ملی را تضعیف می کنند جداست. اما کسی که دلسوزانه نقادی می کند نباید کتاب، نوشتار و شعرش در پیچ و خم گرفتار شود.

وی اضافه کرد: ملت ما در یک مذاکرات بسیار پیچیده و واقعه مهم تاریخی در برابر قدرت های جهانی به موفقیت های بزرگی دست یافت که به نفع هر دو طرف بود؛ معمولا در مذاکرات یک طرف پیروز می شود و دیگری شکست می خورد، اما این مذاکرات به نفع ما، منطقه و جهان بود. اگر یک کشور در ایران کار زیربنایی می سازد هم او و هم ما از آن نفع می بریم. ورود یک شرکت و سرمایه خارجی به کشور باعث می شود که ما پروژه هایی را که می خواستیم در 40 سال انجام دهیم بتوانیم در 4 یا 5 سال به سرانجام برسانیم و این بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور برجام را مذاکراتی برد برد برای ایران و 1+5 دانست و افزود: البته در منطقه ما یکی دو کشور هستند که خیلی از نتیجه برجام احساس ضرر می کنند، البته همواره در دنیا همین طور است. 188 کشور از برجام نفع می برند و ممکن است دو کشور هم ضرر کنند، این وضعیت دنیاست.

اهم سخنان وی از این قرار است:

** برخی کشورهای منطقه از نتایج و دستاوردهای برجام عصبانی اند و به دنبال کارشکنی در مسیر اجرای آن هستند. ملت بزرگ ایران که این مسیر را به هدف رسانده در ادامه راه هم با قدرت آن را ادامه خواهد داد و به سرانجام خواهد رساند.

** در همه دوران مذاکرات حضور داشتم اما مقاماتی که از بیرون به آن نگاه می کنند صحنه های جدیدی از آن برداشت می کنند.

**دنیا امروز کاملاً به جمهوری اسلامی و تعهدات ایران اطمینان دارد آنچه مهم است اعتماد جهانی است. در داخل هم اعتماد بین مردم و دولت مهم است. اعتماد سرمایه اجتماعی در داخل و سرمایه بین المللی در سطح جهانی است. اینکه امروز روسای جمهور کشورهای مختلف به ایران می آیند و قراردادهای بلندمدتی امضا می کنند که بازپرداخت برخی از آنها 10، 12 و 15 سال دیگر است به معنای اعتماد به ایران است.

** ایران وقتی به کشوری وعده می دهد تا آخر روی وعده خود می ایستد ما حتی روی وعده خود به کسانی که هشت سال جنگ را به ما تحمیل کردند و علیه ملت ما و خودشان جنایت کردند ایستادیم و زمانی که گفتیم صلح می کنیم روی حرفمان ماندیم. امام (ره) هم فرمودند که صلح ما صلح واقعی است و اگر حتی به دشمن و قاتل جوانانمان قول دادیم به قولمان عمل خواهیم کرد.

** فضای پسابرجام با کتاب، تفکر، فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می رسد. بعد از برجام، اقتصاد و سیاست تنها هدف ما نیست بلکه فرهنگ در رأس امور است.

**توجه عمومی به اقتصاد فرهنگ ضروری است. کتاب و فرهنگ نماد قدرت نرم ما برای تعامل با ملت هاست. انس با کتاب قدرت ملی ما را در صحنه حهانی ارتقا خواهد داد.

** همه دست اندرکاران دنیای کتاب که در این کار عظیم هستند بیش از آنکه پول بخواهند از ما آزادی و امنیت می خواهند تا ما امنیت و آزادی آنها را تضمین کنیم. دیروز هم مقام معظم رهبری فرمودند که به سینه کسی که انتقاد می کند مشت نکوبید.

** نقاد را دستگیر نمی کنند و به زندان نمی برند. نقادی یک نعمت است. البته بحث کسانی که دروغ می گویند، اتهام می زنند و قدرت ملی را تضعیف می کنند جداست. اما کسی که دلسوزانه نقادی می کند نباید کتاب، نوشتار و شعرش در پیچ و خم گرفتار شود.
** به ناشران باید فضای رقابتی داد و رانت ها را از عرصه فرهنگ زدود.

** از همه نمایندگان کشورهای خارجی به ویژه کشور دوست و همسایه مان روسیه که میهمان ویژه در این نمایشگاه هستند، تشکر می کنم. از همه مسئولان و نمایندگان مجلس و نیز شهردار تهران نیز به دلیل برگزاری نمایشگاه در چنین فضایی تقدیر می کنم. باید از آقای پوتین که نماینده ویژه خود را به این نمایشگاه اعزام کرده، تشکر کنم.این نمایشگاه روبروی حرم مطهر امام(ره) است که امیدوارم این قدم خیر و مبارکی برای کشور عزیز ما باشد.

** باید به بخش اقتصادی فرهنگ هم نگاه کنیم. ما فکر می کنیم تنها اقتصاد بخش پولدار کشور است و فرهنگ پیرمرد ناتوانی است که دستش را به سمت اقتصاد دراز می کند در حالی که فرهنگ می تواند سازنده باشد و فرهنگ از جمله قدرت بزرگ بین المللی ماست.

** دولت نباید در هر جایی مداخله کند. دولت برنامه ریز و سیاست گذار است و البته نظارت هم می کند اما این نظارت می تواند از طرق مردم باشد. امروز زمانی است که ما باید به مولفین مان امینت و آزادی بدهیم و به ناشرانمان فضای رقابت آزاد و شفاف بدهیم تا بدون رانت همه به صحنه بیایند.

** بعد از قرن ها ملت هایی در دنیا هستند که ایران را در سایه گلستان، بوستان، حافظ، فردوسی، ابن سینا، زکریای رازی، فارابی و دیگر بزرگان می شناسند. پس باید از این دید نگاه کنیم که کتاب و فرهنگ به عنوان قدرت نرم ما و وسیله ارتباط با دولت ها و ملت های دیگر است.

** بارها در هیأت دولت و به وزیر محترم ارشاد هم گفته ام که باید کارها را به صاحب نظران واگذار کنند. اینکه کتابی قابل انتشار هست یا نه را به انجمن نویسندگان و ناشران واگذار کنیم چون نهادهای مدنی کارشان را دقیق تر انجام می دهند اما می بینیم که یک کارمند که دانشجو هم است تصمیم می گیرد که کتابی چاپ بشود یا نشود. همانطور که کار این نمایشگاه را هرچه بیشتر به نهادهای مدنی و ناشران واگذار کنیم بهتر است.


منبع : خبرآنلاین

[ منبع این خبر سایت تبیان-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقاد را دستگیر و زندانی نمی کنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X