نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

به گزارش «شیعه نیوز»، « او به من آموخت مهربان باشم... او به من آموخت برای جامعه خود ایثار کنم ... او به من آموخت دیگران را بر خود مقدم بدارم و رفتار خوبی از خود نشان دهم... او به من آموخت تا به عقایدم ایمان داشته باشم... او به من آموخت برای اقامه عدالت اجتماعی به پا خیزم... او به من آموخت با آنچه اشتباه است مخالفت کنم و در کنار چیزهای درست بایستم... او به من آموخت در راهی که پیش گرفته‌ام ثابت قدم باشم...
۱۴۰۰ سال پیش، مردی تا آخر ایستاد... آن مرد حسین بود... »

اینها جملاتی است که صدها جوان مسلمان در جهان، با آنها مردم غیر مسلمان دنیا را با ارزشهای اسلامی آشنا می کنند؛ آنهم در شرایطی که گروههای تروریستی "اسلام دروغین" را به جهانیان عرضه کرده اند که خالی از شرافت، عشق، محبت و مردانگی است.

این جوانان در مناسبت های مختلف، با اهداء گل، آب و خوراکی، با آنها درباره امام حسین (علیه السلام)  صحبت می کنند و متن های کوتاهی نیز به آنها تقدیم می نمایند.

آنچه در پی می آید گزارشی از فعالیت های جهانی ?Who is Hussain یا حسین کیست؟ است. این گزارش به مناسبت میلاد با سعادت سیدالشهداء علیه السلام به خوانندگان تقدیم می شود:

سازمان مردم‌نهاد "حسین کیست؟" به همت تعدادی از جوانان لندنی در سال 2012 م. شروع به کار کرد؛ اما خیلی زود به سراسر جهان رسید. اکنون گروههایی که از این سازمان مرتبط هستند یا از آن الگو گرفته اند، در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان، نروژ، استرالیا، نیجریه، کویت، لبنان، هند و پاکستان در حال فعالیت است.

* سازمان "حسین کیست؟" چیست؟

اعضای این سازمان سعی دارند تا با اجرای برنامه‌های متنوع مردمی ــ مانند اطعام بی‌خانمان‌ها، رسیدگی به ایتام، اهداء خون، امور خیریه، کمک به قربانیان حوادث طبیعی، تبلیغات خلاقانه و... ــ مردم جهان را با امام حسین (علیه السلام)  و قیام عاشورا آشنا کنند.

فعالان سازمان مردم‌نهاد «حسین کیست؟» و گروههایی که از آن الگو گرفتند، از طریق فعالیت های خود، افراد بسیاری را در سراسر جهان با امام حسین (علیه السلام)  آشنا کرده‌اند.

همچنین تاکنون افراد بسیاری در سراسر جهان به صورت داوطلبانه به فعالیت در این کمپین پرداخته و سعی کرده اند تا با کمک رسانی به افراد نیازمند پیام واقعی امام حسین  (علیه السلام)  را به گوش همگان برسانند.

این کمپین در حال حاضر سایتی در اختیار دارد که داستان زندگی امام حسین  (علیه السلام)  و وقایعی که بر وی و یاران با وفای آن حضرت برای مقابله با ظلم و ستم بر آنان گذشت آشنا کنند.

این سایت از زمان افتتاح خود هزاران بازدید کننده از کشورهای مختلف جهان داشته است و توانسته توجه افراد بسیاری را به خود جذب و افراد علاقه مند را به گسترش این کمپین دعوت کند.

بعد از دو سال تلاش، در حال حاضر این گروه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان، نروژ، استرالیا، نیجریه، کویت، لبنان، هند و پاکستان در حال فعالیت است و توانسته حامیان بسیاری را از ادیان، نژادها، اقوام و فرهنگ‌های گوناگون به خود جذب کند.

* سازمان "حسین کیست؟" چه می کند؟

فعالان این گروه در کشورهای مختلف و به مناسبت‌های گوناگون شیوه‌های جالبی را برای معرفی چهره انسانی امام حسین (علیه السلام)  به کار می‌گیرند.

1) توزیع گل و تراکت‌هایی درباره امام حسین (علیه السلام)  در میان عابران و صحبت با مردم درباره علل قیام آن حضرت؛

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

2) اهدای خون به نیازمندان و بیماران با نیت خیرخواهانه؛

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

3) فعالیت‌های تبلیغاتی در مترو و ذکر نام امام حسین (علیه السلام)  یا احادیثی از ایشان؛

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

4) راه اندازی کمپین TeamGiveBack ؛

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

فعالان این گروه با راه‌اندازی کمپین "TeamGiveBack" از عدالت‌طلبان و آزادگان جهان خواستند تا احساسات و شناخت خود را از امام حسین (علیه السلام)  با افرادی که هنوز با ایشان آشنا نیستند به اشتراک بگذارند.

آنان از مردمی که امام حسین (علیه السلام)  را می‌شناسند خواستند تا بگویند چه درسی از شخصیت این امام و قیام عاشورا برای زندگی خود گرفته‌اند.

فعالان این گروه همچنین با انتشار فیلمی به معرفی کمپین خود پرداخته‌اند که در ذیل بخش‌هایی از جملات گفته شده در این فیلم ذکر می شود:

۱۴۰۰ سال پیش، مردی تا آخر ایستاد، آن مرد حسین (علیه السلام)  بود.
حسین  (علیه السلام)  به من آموخت مهربان باشم...
حسین  (علیه السلام)  به من آموخت برای جامعه خود ایثار کنم ...
حسین (علیه السلام)  به من آموخت به کسانی که کمتر از من شانس پیشرفت داشته‌اند کمک کنم...
حسین  (علیه السلام)  به من آموخت دیگران را بر خود مقدم بدارم و رفتار خوبی از خود نشان دهم...
حسین (علیه السلام)  به من آموخت تا به عقایدم ایمان داشته باشم...
برای اقامه عدالت اجتماعی به پا خیزم....
با آنچه اشتباه است مخالفت کنم و در کنار چیزهای درست بایستم...
در راهی که پیش گرفته‌ام ثابت قدم باشم...

5) اهدای بطری‌های آب مزین به نام امام حسین (علیه السلام)  ؛

اهدای بطری آب و بیان ظلم دشمنان آن حضرت در ممانعت از رسانیدن آب به امام و اهل بیتشان در کربلا از دیگر اقدامات این گروه است.

گفتنی است این گروه همچنین توانست صدها بطری آب آشامیدنی را به سیل‌زدگان کشمیر اهدا کند.

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟


6) اطعام فقرا و پخش بسته‌های غذایی بین نیازمندان در کشورهای مختلف؛

یکی از فعالیت‌های تأثیرگذار این گروه اطعام فقرا و پخش بسته‌های غذایی میان نیازمندان در کشورهایی همچون بوروندی، زیمباوه، انگلیس (لندن و بیرمنگام)، لبنان، آمریکا(شهر دنور) و نیوزلند بوده است.

همچنین کمپین سال 2013 این گروه با نام "شبی با نیازمندان و افراد بی‌سرپناه" در تاریخ 22 نوامبر در دانشگاه "مطالعات شرقی و آفریقایی" (SOAS) لندن برگزار شد که طی آن فعالان این گروه ضمن جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای مرکز خیریه "St Mungo's"، بین تعداد زیادی از بی‌خانمان‌های لندن غذای گرم توزیع کردند.

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

7) عیادت از بیماران، همنشینی با سالمندان و رسیدگی به ایتام؛

از دیگر اقدامات تحسین‌برانگیز این گروه در معرفی شخصیت امام حسین (علیه السلام)  و دین مبین اسلام می باشد. عیادت از بیماران، همنشینی با سالمندان و رسیدگی به امور ایتام است که سبب آشنایی بسیاری از غیر مسلمان با شخصیت امام حسین (علیه السلام)  شده است.

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

8) تمیز کردن داوطلبانه معابر عمومی و فعالیت‌های محیط زیستی ؛

این اقدام نیز سبب جلب توجه مردم به اسلام واقعی و معرفی بیشتر شخصیت امام حسین (علیه السلام)  شده است.

9) طراحی پوسترهایی برای اعلام تعطیلی روز عاشورا ؛

فعالان این گروه پوسترهای مخصوصی را برای افرادی که قصد دارند تا فروشگاه و محل کار خود را به مناسبت روز عاشورا تعطیل کنند، طراحی کرد.

در این پوستر چنین نوشته شده است:

"با عرض پوزش، این مکان امروز به احترام سالگرد شهادت مردی به نام حسین (علیه السلام)  که 14 قرن پیش در چنین روزی وفات یافت، تعطیل است. 1/5 میلیارد نفر در سراسر جهان حسین (علیه السلام)  و قیامی را که بر پا کرد می‌شناسند. آیا شما نیز او را می‌شناسید؟"

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

فعالیت ها و اقدامات این گروه بارها و بارها مورد توجه رسانه‌هایی همچون "واشنگتن تایمز"، "گالف نیوز" و "دیلی استار" قرار گرفته است.

در وب‌سایت این گروه بخشی با عنوان پاسخ به سوالات متداول طراحی شده که در آن سعی می‌شود شبهاتی را که ممکن است در ذهن یک غیر مسلمان و یا حتی مسلمانان درباره امام حسین (علیه السلام)  وجود داشته باشد پاسخ دهد؛ سؤالاتی نظیر:

* آیا داستان امام حسین (علیه السلام)  تنها مربوط به مسلمانان است؟

*انگیزه امام حسین (علیه السلام)  از قیام چه بود؟

*چرا شهادت مردی در یک بیابان و آن هم در 1400 سال پیش باید برای من اهمیت داشته باشد؟

* چگونه از شهادت امام حسین (علیه السلام)  و یارانش امروزه به عنوان یک پیروزی و موفقیت یاد کنیم؟

فعالیت این جوانان نشان می‌دهد که دنیا تشنه اسلام ناب و معارف اهل بیت(علیهم السلام) است و کوچک‌ترین اقدامات می‌تواند انسان‌های زیادی را در سراسر دنیا به سمت این معارف جذب کند.

* فعالیت های گروه "حسین کیست؟" در ماه محرم

نهاد "حسین کیست" هر سال برنامه‌های ویژه‌ای برای گرامیداشت روز عاشورا برگزار می‌کند که هم نوعی عزاداری است، هم تبلیغ است و هم کار عام‌المنفعه.

برپایی چادر در دانشگاه‌ها، چاپ اعلامیه‌هایی به زبان انگلیسی در معرفی امام حسین (علیه السلام)  و توزیع در میان افراد جامعه و به ویژه دانشجویان و جوانان، اهدای کتاب درباره سید الشهدا (علیه السلام)  به مردم علاقه مند، توزیع بطری رایگان آب در حالی که اعلامیه‌ای حاوی زندگینامه سالار شهیدان به دور آن الصاق شده است، از اقدامات تبلیغی این گروه در ایام محرم است.

این سازمان با پرداخت هزینه تبلیغات بر روی تابلوهای بزرگ نزدیک میادین پُر تردد، ایستگاه های اتوبوس و قطار تلاش می کند تا در ماه محرم، نام مبارک امام حسین (علیه السلام)  را بر زبان‌ها اندازد و مخاطب را برای دریافت اطلاعات و بسته‌های تبلیغاتی، آماده و مشتاق کند.

سازمان «حسین کیست؟» در ایام محرم با روش های نوین و توجه به ذائقه مخاطبان، به ویژه جوانان، به شناساندن حضرت امام حسین (علیه السلام)  و اشاعه فرهنگ عاشورایی می پردازد که گسترش روزافزون آن، موید کارایی این سازمان است.

همچنین اعضای این گروه، از اول ماه محرم به مدت سی روز، بسته های غذایی، همراه با مطالب آموزشی درباره فرهنگ مبارزه با ظلم در میان افراد بی خانمان و فقیر در شهر پیتربور (Peterborough) انگلیس توزیع می کنند.

در عکس‌های منتشر شده در سایت این نهاد، داوطلبانی دیده می‌شوند که با بازوبندهای قرمز با عنوان «حسین کیست؟» به مراکز انتقال خون می‌روند و خون اهدا می‌کنند.

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

برخی از اعضای این نهاد هم در گروه‌های کوچک چند نفری در خیابان‌ها بروشور و گل سرخ به مردم هدیه می‌دهند و برایشان توضیح می‌دهند که چرا عاشورا روز مقدسی برای مسلمانان شیعه است.

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

خیریه و سازمان «حسین کیست» در بیش از 60 مکان مختلف در دنیا داوطلب‌های همکاری دارد و از جمله کارهایی که انجام می‌دهد، پخش غذا در ماه رمضان در بین مردم بی‌خانمان و راه‌اندازی کمپین‌هایی برای کمک به مردم است.

این گروه از ظرفیت‌های توئیتر هم استفاده می کنند تا صدای خود را به گوش مردم برساند و در مورد اینکه امام حسین  (علیه السلام)  واقعاً چه کسی بوده است و مردم در مورد آن چه فکر می‌کنند، توضیح دهند.

در توفان توئیتری که این گروه به راه انداخت،‌ عده زیادی مسلمان و غیر مسلمان با به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها و شناختی که از عاشورا و امام حسین  (علیه السلام)  دارند،‌ به هدف این گروه کمک کردند.

نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟

کاربری با اسم جعفر،‌ نوشته است: «من تحت تأثیر امام حسین یاد گرفتنم که هر جا هستم علیه بی‌عدالتی ایستادگی کنم؛ حتی اگر تنها باشم.»

هانی، نوشته است: «من از حسین عشق را آموخته‌ام».

کاربری به اسم زهرا نیز با به اشتراک گذاشتن تصویری از نوشته‌های نلسون ماندلا در مورد امام حسین، آورده است: «امام حسین سرمشقی برای همه نوع بشر است».

برخی از اعضای جنبش «حسین کیست» در ماه محرم در میان مردم شهر‌های مختلف بطری‌های آب پخش کرده‌ و تبلیغ‌هایی برای اهدای خون در روز دهم محرم نیز انجام می دهند.

کاربری به اسم دابستر، هم نوشته است: «امروز در دانشگاه هنر کراچی در پاکستان بطری‌های آب و بروشورهایی در مورد اینکه "حسین کیست؟" توزیع می‌کنیم».

ریگاد نیز گفته است: «کربلا تنها یک قربانگاه برای شیعیان یا حتی یک قربانگاه مقدس برای مسلمان‌ها نبود، بلکه کربلا الگویی برای تمام بشریت بود».

مونازا انور هم نوشته است: «حسین به من آموخت که همه مردم را دوست داشته باشم، بدون اینکه به دین و مذهب آن‌ها فکر کنم».

کاربر دیگری با نام حسین هم با انتشار تصویری از عزاداری مسیحیان در روز عاشورا، توضیح داده است: «مسیحیان هم در عزاداری عاشورا به همراه مسلمانان شرکت می‌کنند. آنها به یاد حضرت مسیح،‌ برای امام حسین شمع روشن می‌کنند».

علی نوشته است: «حسین ابن علی 1400 سال پیش شهید شده است اما هنوز انسان‌ها را با شجاعت و امیدواری خودش تحت تأثیر قرار می‌دهد».

فعالیت‌های خیریه توام با تبلیغ فرهنگ عاشورایی این سازمان موجب شده است که شمار قابل توجهی از رسانه‌های جهان همچون دیلی استار، واشنگتن پست، شبکه خبر بی بی سی، رادیو بی بی سی و روزنامه گاردین به معرفی و تحسین آن بپردازند.

بر پایه گزارش‌های متعدد، کمپین بزرگ «حسین کیست؟» در کانادا بازتاب گسترده‌ای در میان مردم داشته و به محل پُر رفت و آمد مسلمانان در این کشور تبدیل شده و حتی توجه رسانه‌های کانادا را نیز به خود جلب کرده است.

* برخی از فعالیت های دیگر گروه "حسین کیست؟"

تصاویر زیر برخی از فعالیتهای دیگر این گروه بزرگ جهانی را نشان می دهد:


نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟
توزیع لوازم التحریر و کتاب های داستانی بین دانش آموزان پاکستانی

             
نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟
توزیع بسته های غذایی در روز کارگر در پاکستان

             
نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟
فعالیت گروه " حسین کیست؟ " در سالروز میلاد امام علی (علیه السلام)  ــ آدلاید استرالیا

                             
نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟
فعالیت گروه " حسین کیست؟ " با اطعام نیازمندان ــ جزیره دور افتاده موریس
                      
                     
نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟
فعالیت گروه " حسین کیست؟ " با هدیه شاخه گل شیعیان به غیرمسلمانان استرالیایی

                                
نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟
فعالیت گروه " حسین کیست؟ " برای جمع آوری 30 هزار بطری آب آشامیدنی و اهدای آن به صلیب سرخ شهر فلینت ایالت میشیگان برای حل بحران چندین ماهه آلودگی آب ــ آمریکا

                                                                      

براستی:

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست؟   /    این چه شمعی است که جانها همه پروانه اوست؟


انتهای پیام/654


[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاهی به فعالیت‌های جهانی سازمان حسین کیست؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X