مینو خالقی به مجلس می رود؟

 نماینده مردم تهران در مجلس نهم گفت: هنگامی که هیات نظارت استان اصفهان انتخابات را در این حوزه انتخابیه تایید کرده، به معنای امضا و تایید نهایی است و امضا نکردن اعتبارنامه یکی از منتخبان، در حکم تخلف آشکار از قانون است. فرآوری - ع . امانی- بخش سیاست تبیان مینو خالقی

علی مطهری با اشاره به استیضاح وزیر کشور به دلیل تعلل در ارسال اعتبارنامه مینو خالقی به مجلس، اظهار داشت: موضوع استیضاح وزیر کشور همچنان در حال پی گیری است و بر این اساس از طریق قانونی این مسئله را دنبال خواهیم کرد. هنگامی که هیات نظارت استان اصفهان انتخابات را در این حوزه انتخابیه تایید کرده، به معنای امضا و تایید نهایی است و امضا نکردن اعتبارنامه یکی از منتخبان، در حکم تخلف آشکار از قانون است.
نماینده برگزیده مردم تهران در مجلس دهم اضافه کرد: در واقع درصورتی می توانند اعتبارنامه برگزیدگان را امضاء نکنند که انتخابات در آن حوزه انتخابیه ابطال شده باشد. بنابر این هنگامی که می گویند انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان به تایید هیات نظارت رسیده، به معنای امضای آن است و هنگامی که این اعتبارنامه ها امضا شده، وزارت کشور موظف است که آن را به مجلس ارسال کند.
مطهری با بیان این که جلسه ای با قائم مقام وزارت کشور درخصوص استیضاح وزیر کشور و مشکل عدم ارسال اعتبارنامه مینو خالقی برگزار نشده، گفت: آقای امیری با بنده به صورت تلفنی صحبت کردند و گفتند که در وزارت کشور به دنبال به نتیجه رساندن این پرونده به شکل قانونی هستیم و حرف ما هم این است که همچنان منتظر تصمیم گیری ازسوی وزارت کشور هستیم. در مجموع وزارت کشور در بحث برگزاری انتخابات عملکرد مثبتی داشت و به طور کلی ایستادگی خوبی کرد اما به نظر ما این میزان از تلاش کافی نیست.

این مسئله در گذشته نیز سابقه داشته و دوستان باید این مسئله را بررسی کنند. از نظر قانونی، وضعیت این پرونده کاملاً روشن است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد

نماینده مردم تهران در مجلس نهم یادآور شد: دوستان در وزارت کشور می گویند که ما تلاش خودمان را انجام دادیم اما نتوانستیم به نتیجه برسیم و ما هم می گوییم که این میزان از تلاش کافی نیست و باید اعتبارنامه این نماینده منتخب هرچه سریع تر صادر شود.
او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه به مهلت اندک باقی مانده تا پایان کار مجلس، می توان منتظر استیضاح وزیر کشور در این مجلس بود یا خیر، گفت: ممکن است که امکان استیضاح وزیر کشور در همین مجلس هم فراهم شود اما اگر هم این گونه نشد، مشکلی نیست.
چراکه در مجلس دهم هم می توان موضوع استیضاح را پی گیری کرد و در آن صورت، منتخب سوم اصفهان می تواند با چندماه تاخیر وارد مجلس شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با اشاره به تکرار این اتفاق در مجلس سوم، گفت: این مسئله در گذشته نیز سابقه داشته و دوستان باید این مسئله را بررسی کنند. از نظر قانونی، وضعیت این پرونده کاملاً روشن است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد و این که اعلام شده باید استفساریه صادر شود، چندان ضرورتی ندارد.

راه های سه گانه رسیدگی به پرونده خالقی

مطهری در تشریح راه های سه گانه ممکن برای رسیدگی به این پرونده گفت: به طور کلی سه راه برای رسیدگی به این پرونده وجود دارد؛ فارغ از راه اول نخست که همان استیضاح وزیر است، امکان استفسار به عنوان راه حل دوم نیز مطرح شده که به نظر بنده باتوجه به این که قانون در این خصوص هیچ ابهامی ندارد، ضروری نیست و راه سوم این است که رهبر انقلاب این پرونده را به هیات حل اختلاف واگذار کند. شخصاً معتقدم وزارت کشور باید هرچه سریع تر اعتبارنامه را صادر و به مجلس ارسال کند، چراکه هیچ مشکل و ابهامی در این پرونده وجود ندارد.
این در حالیست که وزارت کشور بارها اعلام کرده ؛ بین این نهاد و شورای نگهبان بر سر نماینده منتخب اصفهان، اختلاف حقوقی وجود دارد و در حال رایزنی هستیم. تا به اینجای کار مشخص است که رایزنی ها هنوز به نتیجه نرسیده ، شورای نگهبان بنابر اسناد موجود ، آرای «مینو خالقی» منتخب سوم اصفهان را بعد از پایان و تأیید انتخابات حوزه اصفهان باطل کرده و اینک باید منتظر اخبار نهایی این جریان باشیم.منبع : تابناک / الف

[ منبع این خبر سایت تبیان-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مینو خالقی به مجلس می رود؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X