دو کتاب نوجوانانه یعقوب حیدری در نمایشگاه

یعقوب حیدری که این روزها با کتابی درباره فردریش انگلس دست به قلم است، از حضور دو کتاب نوجوانانه‌اش با نام‌های «من سیب‌زمینی نیستم» و «دریانوردی با دوچرخه» در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، «من سیب‌زمینی نیستم» این نویسنده محصول دورانی است که به گفته خودش، از هر کتابی متنفر بوده و حتی سعی می‌کرده کتاب‌ها را از بین ببرد، اما در ماجرایی از طریق برخورد خوب سرپرست کتابخانه که شیطنت‌های او را بر سر کتاب‌ها می‌دیده و چیزی نمی‌گفته کنجکاو شده که ببیند در این کتاب‌ها چه چیزی نوشته شده است.

«دریانوردی با دوچرخه» نیز کتابی علمی و حاصل شش سال دریانوردی اوست. این کتاب در واقع گلچینی از آن اطلاعات این نویسنده با مخاطب نوجوان در 100 صفحه است.

مسئولیت نشر هر دو کتاب یادشده را انتشارات امیرکبیر بر عهده دارد.

حیدری این روزها با کتابی با مضمون انگلس دست به قلم است و آن‌چنان که خود می‌گوید یک فصل از این کتاب را به پایان رسانده است.

وی که پیش‌تر از نگارش کتابی درباره کارل مارکس خبر داده بود درباره کتاب انگلس گفت: از نظر من انگلس نام دیگر همان مارکس است؛ البته این کمی نمادین شد و در واقع انگلس شخصیت جداگانه‌ای است و مارکس هم شخصیت جداگانه دیگری است. اما در یک پیوستگی فکری و اندیشه‌ای این دو خیلی جدا و بیگانه از هم نیستند. آن‌ها حتی از تحقیقات همدیگر هم بی‌خبر نبوده و پیوسته از نوشته‌های یکدیگر اطلاع می‌گرفتند. مثلا بسیاری از بنیادی‌ترین آثار تفکر مارکسیسم به اتفاق مارکس و انگلس نوشته شده است. از جمله مانیفست حزب کمونیسم که البته پیش‌تر توسط انگلس به نام «اصول کمونیسم» منتشر شده بود یا مثلا کتاب «ایدئولوژی آلمانی» و کتاب دیگری به نام «خانواده مقدس» از کارهای مشترک مارکس و انگلس هستند.

نویسنده کتاب «پیاده‌روی با مارکس» تأکید کرد: آنچه درباره خود انگلس گفتنی است این است که اشخاصی چون پلخانف ابتدا با خواندن «آنتی دورینگ» نوشته انگلس با این تفکر آشنا و سپس به سمت آثار مارکس گرایش پیدا کردند و به باور من در حوزه نوشتاری اگر مارکس بیشتر با نوشتن کتاب «کاپیتال» یا سرمایه‌داری که در واقع کتابی اقتصادی است معروف شده در عوض انگلس عمدتا با پرداختن به بعد فلسفی این دیدگاه از جمله با نوشتن کتاب‌هایی چون «آنتی دورینگ»، «فوئرباخ» و «پایان فلسفه کلاسیک آلمان» به بُعد فسلفی این بینش از مارکس توجه کرده است.

حیدری افزود: بنابراین احساس کردم پرداختن به این شخصیت می‌تواند بیش از پیش برای خواننده در شناخت بهتر این تفکر - مارکسیسم - مفید باشد. بویژه که آثار زیادی از مارکس و انگلس پس از سقوط نظام شاهنشاهی در کشور ما منتشر شده و یا در حال انتشار هستند و اهالی کتاب می‌توانند آن‌ها را در نمایشگاه کتاب ببینند.

یعقوب حیدری به تازگی ازنگارش «زندگینامه پوران فرخزاد» فارغ شده است و این کتاب هم‌اکنون برای بررسی در اختیار یکی از موسسات انتشاراتی قرار دارد.

به گفته این نویسنده، این زندگی‌نامه با سبک بسیار متفاوتی نوشته شده و نام آن «پوران فرخزاد در همین کتاب قایم شده است! با لباس‌های گُل‌گُلی، با دکمه‌هایی از شعر» است.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 25 اردیبهشت در شهر آفتاب در حال برگزاری است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دو کتاب نوجوانانه یعقوب حیدری در نمایشگاه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X