شهرداری‌ها روش ناکارآمد فروش تراکم را کنار بگذارند

حسین محمد پورزرندی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه امروزه کلانشهرها و مناطق مادرشهری بنا به ماهیت شکل گیری خود با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند، افزود: آنها اگرچه محل تمرکز جمعیت، ثروت، تخصص و پایگاه اجتماعی اقتصادی و موتورهای پیشران اقتصاد ملی هستند اما در عین حال در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیکی با مسائل و مشکلات فراوانی از جمله فقر، سکونت گاههای غیر رسمی و ناپایداریهای زیست محیطی، آلودگی هوا، تولید گازهای گلخانه ای، مصرف بالای انرژی و به خصوص ناپایداری درآمدی روبه رو هستند.

وی با بیان اینکه برای تحلیل مشکلات کلانشهرها به ویژه تهران نباید آنها را به صورت مجزا و یک واحد جغرافیایی جداگانه در نظر گرفت، ادامه داد: بلکه باید منطقه کلانشهری تهران و حوزه نفوذ آن یعنی از هشتگرد کرج تا شهر جدید پردیس یعنی یک شعاع حدود ۱۰۰ کیلومتری را مورد بررسی و نقد قرار داد.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه از جمله عمده ترین مسائل و چالش‌های تهران به مانند دیگر کلانشهرهای کشورهای رو به توسعه بحث آلودگی هوا و معضلات زیست محیطی است که حل آن نیازمند نگاه ساختاری و همه جانبه است، افزود: چالش دیگر موضوع درآمدهای شهری و اتکاء به مالیه شهری ناپایدار است به طوری که روشهای تامین مالی ناپایدار راه را بر توسعه پایدار شهری می بندد و روز به روز بر مشکلات کلانشهرها می افزاید.

وی در این خصوص توضیح داد: بحث پایداری درآمدی از چالشهای کلانشهرهاست و در جهان هرجا شهر موفقی دیده می شود به خاطر اینست که به درآمدهای پایدار تکیه دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه نمونه تمام عیار این موفقیت توکیو بزرگ است که جمعیت آن با پسکرانه اش به بالای ۳۵ میلیون نفر می رسد اما قدرتمندترین اقتصاد شهری جهان را دارد و تولید اقتصادی آن ۲ تریلیون دلار است، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها باید روشهای ناکارآمد تامین مالی از جمله فروش تراکم را برای همیشه کنار بگذارند چرا که منشاء بسیاری از معضلات شهری است.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهرداری‌ها روش ناکارآمد فروش تراکم را کنار بگذارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X