گذر عطارد از مقابل خورشيد در شاهرود رصد شد

طاهرود فاضي پور يكي از مدرسان علم نجوم روز سه شنبه در اين باره به ايرنا گفت:
با هماهنگي‌هاي به عمل آمده از سوي روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود ، دانشجويان توانستند پديده‌اي منحصر به فرد در دنياي نجوم يعني گذر سياره عطارد از جلوي خورشيد كه در هر قرن فقط چند بار اتفاق مي‌افتد را با تلسكوپ مشاهده كنند.
به گفته طاهره قاضي پور كه سال‌ها تدريس علم نجوم را در برنامه كاري خود دارد عطارد نزديك‌ترين سياره به خورشيد است و هر 89 روز يك‌بار به دور خورشيد مي‌چرخد.
وي ادامه داد : بييننده زميني كه نسبت به عطارد در فاصله دورتري از خورشيد قرار دارد مي‌تواند عبور عطارد را از جلوي خورشيد ببيند كه اين پديده را گذر عطارد مي‌نامند.
وي در توضيحات بيشتري درباره اين پديده مي‌گويد: درست است كه عطارد از بين خورشيد و زمين عبور مي‌كند اما موضوع اين است كه موقع عبور عطارد از مقابل خورشيد لزوماً زمين، خورشيد و عطارد در يك راستا نيستند لذا در زمان گذر عطارد اگر با تلسكوپ مجهز به فيلتر استاندارد خورشيدي به خورشيد نگاه كنيم گذر اين سياره را به‌صورت نقطه كوچك سياه‌رنگي از مقابل خورشيد خواهيم ديد.
اين مدرس نجوم در ادامه بيان مي‌كند: با زمان‌سنجي لحظات آغاز اين پديده كه مشهور به زمان‌هاي تماس اول و دوم هستند و با استفاده از روابط رياضي مي‌توان فاصله زمين تا خورشيد را محاسبه كرد.
قاضي پور با اشاره به اينكه رصد پديده گذر سياره زهره گاهي از روي زمين ممكن است ، افزود: سياره‌هاي ديگر مانند مريخ و مشتري از ما دورترند و ما نمي‌توانيم ببينيم كه آن‌ها از مقابل خورشيد رد مي‌شوند.
وي تصريح مي‌كند: اينكه فاصله عطارد از خورشيد كمتر از زمين است مشاهده گذر براي ناظر زميني را ممكن مي‌سازد اما شرط لازم ديگر اين است كه راستاي زمين، عطارد و خورشيد هم به گونه مناسبي باشد و اين، در زمان‌هاي خاصه يعني هر 13 يا 14 بار در هر قرن ممكن مي‌شود و ديروز اين پديده به بهترين نحو قابل‌مشاهده بود.
جمع زيادي از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود اين پديده نجومي را مشاهده كردند و با استقبال آنان مواجه شد.
6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گذر عطارد از مقابل خورشيد در شاهرود رصد شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X