ریشه‌های خشونت خانگی با نگاه اسلام به جایگاه انسان منافات دارد

دبیر کارگروه تعمیق باورهای دینی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با اشاره به ریشه‌های خشونت خانگی گفت: قدرت جسمی بیشتر، پشتوانه اقتصادی بهتر و باورهای فرهنگی مبتنی بر برتری مرد به زن با نگاه اسلام به جایگاه انسان منافات دارد.

کبری روشنفکر در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» ایسنا، افزود: بر اساس نگاه اسلام به جایگاه انسان، زن و مرد با هم تفاوتی ندارند و ملاک اصلی تقواست. در صورت ترویج چنین دیدگاهی، ریشه‌های خشونت خانگی منتفی می‌شود.

دبیر کارگروه تعمیق باورهای دینی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه عمده باورهای دینی بر محور کرامت انسان است، اظهارکرد: اگر بتوانیم این موضوع را در گسترش و تبیین باور دینی لحاظ‌ کنیم، نوع نگاه افراد به دین عوض می‌شود و شکل زندگی آنان تغییر می‌کند.

وی در ادامه گفت‌: متاسفانه از دین بیشتر جنبه‌های ظاهری و تکلیف‌مداری آن را عرضه کرده‌ایم در حالی که نگاه قرآن و اسلام به جایگاه و کرامت انسان بگونه‌ای است که به او القا می کند ارزشش بیش از این است که فکر و آمالش به مسایل کوچک متمرکز شود. اگر بتوانیم این لایه از دین را تعمیق ببخشیم و بین انسان‌ها گسترش دهیم، سبک زندگی آنان با این بینش و جهان بینی تنظیم می شود.

روشنفکر با بیان اینکه رسانه‌ها نقش عمده‌ای در گسترش و تعمیق باورهای دینی دارند گفت: اگرهر مطلبی به وسیله رسانه ها زیاد تکرار شود، به یک گفتمان عمومی تبدیل می‌شود.

وی در باره نقش نهادهای سیاستگذار و مجری در تعمیق باورهای دینی در جهت کاهش خشونت خانگی اظهارکرد: وجه غالب پشتوانه فکری که سیاستگذاریها بر اساس آن انجام می شود لایه ظاهری دین است. دین اسلام سه لایه دارد. یک لایه آن در زمینه قوانین و محدوده‌های اجرایی است.

دبیر کارگروه تعمیق باورهای دینی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در ادامه گفت: لایه باطنی دین اسلام حقیقتی است که باید انسان‌ها با این قوانین سلوک کنند و به آن برسند؛ اگر ما این لایه را در جامعه تببین نکنیم و سیاستگذاری در جهت تعمیق باورها بین مردم نباشد و فقط از مردم پایبندی به جنبه ظاهری دین را طلب کنیم، دین را به ذائقه آنان تلخ کرده ایم و تنها تکلیف مداری را به آنان چشانده‌ایم.

روشنفکر در پایان تاکید کرد: دین اسلام، عشق است. اگر انسان به جایگاه خود در این عالم واقف شود و بداند که دین نقشه بسیار دقیقی برای راهنمایی او به جایگاه واقعیش است به دین عشق می ورزد بنابراین اگر بتوانیم ذائقه مردم را در زمینه دین از تکلیف به عشق تبدیل کنیم، موفق بوده‌ایم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ریشه‌های خشونت خانگی با نگاه اسلام به جایگاه انسان منافات دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X