مسابقات جام جهانی کشتی 2016 رونق‌بخش اقتصاد ورزش در استان فارس

نخستین روز از رقابت های کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان - آبادان تاثیر ورزش بر اقتصاد سبب شده که به ورزش به ویژه رویدادهای ملی و بین‌المللی ورزشی به دید یک فرصت اقتصادی نگریسته شود، امری که توجه مسئولان استان فارس را برای رونق اقتصادی استان می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، امروزه حوادث و رویدادهای ورزشی تاثیر شگرفی بر اقتصاد کشورها دارد.  در دنیای معاصر تعداد مدال‌های المپیک و جام‌های جهانی نمادی از قدرت اقتصادی، سیاسی و عرض اندام ابرقدرت‌های دنیا در مراحل پیشرفت و توسعه است.

اقتصاد ورزش به ارزیابی مسائل و الگوهای تخصیص بهینه منابع در سه بخش عملکرد ورزش، تولیدات ورزش و توسعه ورزش می‌پردازد. اگر برای ورزش در اقتصاد قائل به سهمی باشیم این سهم در ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم، تولید کالاها، رونق گردشگری و توسعه بازارهای محلی از طریق حوادث ورزشی و ایجاد تاسیسات و امکانات گسترده ورزشی نمود پیدا می‌کند.

در کشورهای توسعه یافته به باشگاه‌ها و رویدادهای ورزشی به مانند یک فرصت اقتصادی نگریسته می‌شود امری که در ایران چندان مورد توجه قرار نگرفته است یا اینکه به شیوه درست و کارآمد به آن نگریسته نشده است.

برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی 2016 در شهر شیراز علاوه بر اینکه یک رویداد بزرگ ورزشی است یک فرصت اقتصادی برای این استان به حساب می آید. به گفته حیدرعلی کامیاب، مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس حدود 400 نفر در این مسابقه ورزشی از دیگر کشورها به شیراز می‌آیند که با احتساب هزینه هر نفر 5 هزار دلار رقمی معادل 7 میلیارد تومان وارد استان فارس می‌شود.

یکی از آثار جانبی ورزش بر اقتصاد توسعه و بهسازی زیرساخت‌های ورزشی است و رقم اعلام شده برای استانی که در بخش زیرساخت‌های ورزشی دچار مشکل است، رقمی قابل توجه است که می‌تواند صرف عمران و آبادانی بخش ورزش فارس شود.

به گفته مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بهسازی و نوسازی مجموعه ورزشی تختی، خانه وزنه‌برداری و سالن ورزشی حجاب برای امسال در دستور کار قرار دارد.

آنطور که کامیاب گفته است برای نوسازی سالن سرپوشیده مجموعه ورزشی شهید دستغیب، حدود 3 میلیارد هزینه شده و با توجه به ادامه کار بهسازی و تعمیرات این مجموعه تا پایان امسال، پیش‌بینی می‌شود هزینه‌ها تا 5 میلیارد افزایش یابد.

موضوع دیگری که در این زمینه قابل توجه است، افزایش سرانه فضای مسابقه‌ای استان فارس است که به گفته کامیاب در جریان بهسازی سالن‌ها برای مسابقات جام جهانی کشتی به 3500 متر رسیده است. 

با توجه به رقمی که از ورود کشتی‌گیران دیگر کشورها به شیراز وارد استان فارس می‌شود و مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس به آن اشاره کرده و با توجه به افزایش سرانه فضای مسابقه‌ای استان فارس می توان گفت که صرف هزینه برای زیرساخت‌های ورزشی استان فارس تنها صرف هزینه نیست بلکه سودآور نیز هست.

امر دیگری که از گذر مسابقات جام جهانی کشتی بر اقتصاد استان فارس تاثیر می‌گذارد، درآمد حاصل از فروش بلیط این مسابقات است. بهای بلیط هر نوبت این مسابقات به گفته کامیاب 15 هزار تومان و ظرفیت ورزشگاه شهید دستغیب 2500 نفر است که بر فرض فروخته شدن تمامی بهای بلیط در یک نوبت رقمی حدود 37 تا 38 میلیون تومان وارد چرخه اقتصاد استان فارس می‌شود.

هرچند که رقم حاصل از اقامت و اسکان کشتی‌گیران و همراهان آنها و هم چنین درآمد حاصل از فروش بلیط به طور مستقیم وارد چرخه اقتصادی استان فارس نمی‌شود اما پویایی حاصل از این امر در بخش‌های مختلف مانند حمل و نقل، گردشگری، ساخت و ساز وغیره نشان از این دارد که باید به مسابقات ورزشی به چشم یک فرصت اقتصادی نگاه کرد.

مسابقات جام جهانی کشتی 2016  در روزهای 30 و 31 اردیبهشت ماه با حضور تیم‌هایی از روسیه، آذربایجان، اوکراین، قزاقستان، بلاروس، آلمان و ترکیه در شیراز برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسابقات جام جهانی کشتی 2016 رونق‌بخش اقتصاد ورزش در استان فارس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X