معاون سازمان جنگل ها: عوارض و جرايم چراي دام در مرتع به دولت پرداخت نمي شود

«پرويز گرشاسبي» امروز (سه شنبه) در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار اقتصادي ايرنا، مراتع را فقيرترين بخش كشور دانست و گفت: عوارض پروانه چراي دام ساليانه حدود 200 ميليارد ريال است؛ در حالي كه ما ساليانه فقط نزديك به 30 ميليارد ريال را از دامداران بابت چراي دام در مراتع مي گيريم.
وي اضافه كرد: اين بدان معناست كه 170 ميليارد ريال درآمد ناشي از عوارض چراي دام در مراتع كه حق قانوني اين سازمان است، از دامداران اخذ نمي شود.
گرشاسبي افزود: همچنين جرايم دام آزاد و چراي زودهنگام دام نيز 32 هزار ميليارد ريال است كه اگر اين سازمان بتواند فقط سه هزار و 200 ميليارد ريال يعني يك دهم آن را بگيرد مي تواند آن را به حفاظت و پايداري منابع طبيعي اختصاص دهد؛ در حالي كه مبلغي بابت منابع طبيعي بهره برداري شده پرداخت نمي شود.
به گفته وي، بخشي از پرداخت نشدن عوارض پروانه چراي دام به كمبود نيروي انساني و روش هاي نامناسب اجرا برمي گردد.
وي افزود: اگر بتوانيم با مديريت از اقتصاد منابع طبيعي و محيط زيست درآمدزايي ايجاد كنيم در حفظ و پايداري اين بخش موفق مي شويم.
معاون آبخيزداري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: منابع طبيعي داراي اقتصاد خودگردان است كه مي تواند با درآمدزايي بخشي از منابع مالي مورد نياز خود را تامين كند.
وي افزود: اكنون در دنيا راهكار «پرداخت پول بابت خدمات زيست محيطي» موسوم به «پي.يي.اس-PES» براي مديريت منابع طبيعي مطرح است؛ به طوري كه هر فرد بايد هزينه اي براي بهره گيري از منابع طبيعي و محيط زيست حتي به شكل تفريحي، بپردازد.
گرشاسبي گفت: در كشور فقيري مانند نپال براي بازديد از رودخانه ها نرخ گذاري شده است و عوارض عبور دريافت مي كنند كه به ازاي هر نفر چهار دلار است.
به گزارش ايرنا، هم اكنون 83 درصد عرصه هاي كشور به منابع طبيعي اختصاص دارد كه از اين ميزان 14 ميليون و 300 هزار هكتار جنگل در پنج رويشگاه مختلف، 84 ميليون و 500 هزار هكتار مرتع (درجه يك و دو سه) و 32 ميليون و 500 هزار هكتار بيابان است.
اقتصام**9186**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون سازمان جنگل ها: عوارض و جرايم چراي دام در مرتع به دولت پرداخت نمي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X