فرانسه بر از سرگيري فوري مذاكرات صلح سوريه تاكيد كرد

به گزارش تارنماي روزنامه فرانسوي «اوئست فرانس»، اِرو ديشب (دوشنبه شب) پس از برگزاري نشست پاريس با موضوع سوريه كه وزيران امور خارجه 10 كشور عربي و غربي حامي مخالفان دولت سوريه در آن حضور داشتند، گفت: تمايل خود را براي از سرگيري هر چه سريعتر مذاكرات اعلام مي كنيم و تضمين عملي ادامه آتش بس موقت و دسترسي به كمك هاي بشردوستانه را در خاك سوريه خواستاريم.
تارنماي راديو فرانسه نيز گزارش داد: رئيس دستگاه ديپلماسي فرانسه ديروز ميزبان همتايان خود از 10 كشور عربي و غربي از جمله آمريكا، عربستان سعودي، تركيه و آلمان بود.
در اين نشست كه رهبر مخالفان دولت سوريه در آن حضور يافت، شركت كنندگان به مسائلي چون نقض آتش بس موقت در سوريه، امور بشردوستانه و توقف روند صلح پرداختند. ديشب (دوشنبه) آتش بس موقت شهر «حلب» براي 48 ساعت و تا نيمه شب چهارشنبه، تمديد شد.
بر پايه اين گزارش، اِرو دولت سوريه را به نقض آتش بس، مسدود كردن دسترسي غير نظاميان به گروه هاي اقدامات بشردوستانه و فلج كردن روند صلح در مذاكرات ژنو، متهم كرد.
وي مدعي شد: رژيم (دولت سوريه) مسير كاروان ها را مسدود مي كند و به سازمان ملل اجازه نمي دهد تا كمك هاي بشردوستانه را به 25 درصد از مردم سوريه كه نيازمند آن هستند، برساند. پس از آن در ژنو و در مذاكرات سياسي، رژيم هيچ تمايلي براي پيشبرد انتقال سياسي نشان نمي دهد و هيچ پيشنهاد عملي نيز ندارد.
اِرو روز دوشنبه در پاريس، كشورهاي نزديك و يا بسيار نزديك به مخالفان دولت سوريه را از جمله كشورهاي حاشيه خليج فارس و تركيه، گرد هم آورد.
«جان كري» وزير امور خارجه آمريكا كه ديروز وارد پاريس شد، حامل سند تازه اي در مورد سوريه بود كه توسط آمريكا و روسيه كه متحد اصلي «بشار اسد» رئيس جمهوري سوريه، تدوين شده است. در اين سند، بازگشت آتش بس در سراسر سوريه با عمليات هوايي بر فراز مناطق پرجمعيت اين كشور، پيش بيني شده است.
كري در مورد اين سند گفت: تا اين لحظه اين طرح تنها روي كاغذ آمده است.
راديو فرانسه افزود: بار ديگر واشنگتن و مسكو با يكديگر در مورد آينده سوريه مذاكره كرده اند كه اين امر مي تواند خشم پاريس و رياض را به همراه داشته باشد.
اين در حاليست كه آمريكا و فرانسه در مورد درگيري ها در سوريه، اختلاف نظر جدي دارند. پاريس هنوز نتوانسته است تغيير عقيده ناگهاني «باراك اوباما» رئيس جمهوري آمريكا را كه در تابستان 2013 در آخرين لحظه از بمباران زيرساخت هاي دولت سوريه منصرف شد، هضم كند.
مرحله بعدي گفت و گوها در مورد سوريه در روزهاي 17 و 18 مه (28 و 29 ارديبهشت) در وين و با حضور 17 كشور عضو «گروه بين المللي حمايت از سوريه» برگزار خواهد شد.
«مارك تونر» سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا، پيشتر اعلام كرده بود: ما از همه تلاش ها بويژه تلاش شركا و متحدان خود براي سوريه حمايت مي كنيم، اما باور داريم كه «گروه بين المللي حمايت از سوريه» (GISS) مهمترين نقش را در اين زمينه ايفا مي كند.
اين گروه متشكل از 17 كشور و سه سازمان چند مليتي حامي دولت سوريه و مخالفان آن، در پاييز 2015 ميلادي و در وين تشكيل شد. آمريكا و روسيه بطور مشترك رياست اين گروه را كه ايران، عربستان سعودي و قدرت هاي اروپايي در آن عضو هستند، برعهده دارند.
اين گروه بارها در وين و نيويورك تشكيل جلسه داده و نقشه راهي را با هدف حل و فصل ديپلماتيك مساله سوريه ارائه داده است. اين نقشه راه در 18 دسامبر (27 آذر) به تصويب شوراي امنيت سازمان ملل متحد رسيد.
پيشتر در دومين دور از نشست وين، مقام هاي كشورهاي چين، مصر، فرانسه، آلمان، ايران، عراق، ايتاليا، امارات عربي متحده، انگليس و آمريكا و همچنين اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد در نشستي گرد آمدند تا اوضاع وخيم سوريه و راههاي پايان دادن به خشونت ها را در اين كشور در سريعترين زمان ممكن بررسي كنند.
اروپام ** 9053**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرانسه بر از سرگيري فوري مذاكرات صلح سوريه تاكيد كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X