همگامي نمايشگاه هاي كتاب تهران و مسكو

بيست و هشتمين نمايشگاه بين المللي كتاب مسكو شهريور ماه سال گذشته ميزبان هيات ايراني به عنوان مهمان ويژه به رياست علي جنتي و بيش از 40 كشور ديگر جهان بود كه توسط سرگئي ناريشكين رييس دوماي روسيه و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي كليد خورد.
ناريشكين در نمايشگاه بين المللي كتاب 2015 مسكو، حضور ايران را به عنوان مهمان ويژه ارزشمند خواند و با ابراز علاقه مندي به توسعه روابط بين تهران و مسكو در تمامي زمينه ها بويژه فرهنگي و ادبي به دليل پيشينه دو كشور، زمينه هاي اين همكاري را بسيار گسترده خواند.
علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هم در سخنراني افتتاحيه نمايشگاه گفت: روابط سياسي ايران و روسيه در حال توسعه است و اميدواريم براي روابط فرهنگي تلاش هاي انجام شده به ثمر بنشيند.
نمايشگاه بين المللي كتاب مسكو در مجموعه مركز نمايشگاه هاي روسيه هر ساله در بيش از 14 هزار متر مربع با حضور حدود يكهزار ناشر و موسسه انتشاراتي و فرهنگي بر پا مي شود.
بزرگترين ويژگي نمايشگاه بين المللي كتاب مسكو در سال 94 اجراي زنده برنامه هاي فرهنگي و هنري ايراني بويژه موسيقي نواحي بود كه حتي ناريشكين رييس دوماي روسيه شنونده يكي از برنامه هاي آن شد.
افزون بر اين، غرفه ايران يكي از شلوغ ترين غرفه هاي نمايشگاه كتاب مسكو حتي تا آخرين دقايق روز پاياني بود.
در حاشيه اين نمايشگاه همچنين مسئولان برگزاري نمايشگاه هاي تهران و مسكو تفاهم هايي را براي افزايش همكاري ها در اين حوزه امضا كردند.
جنتي در حاشيه اين مراسم با ناريشكين همتاي خود، الياس اوماخانوف معاون رييس شوراي فدراسيون روسيه و راويل عين الدين رييس شوراي مفتيان اين كشور ديدار و در باره گسترش همكاري ها ديدار كرد.
در پاسخ به شركت ايران به عنوان مهمان ويژه نمايشگاه كتاب مسكو 2015، نمايشگاه بين المللي كتاب 95 تهران نيز اكنون شاهد حضور گسترده هيات فرهنگي روسيه به عنوان مهمان ويژه و اجراي برنامه هاي متعددي توسط هيات روسي است.
مديركل دبيرخانه نمايشگاه هاي بين المللي كتاب روسيه پيش از عزيمت هيات روسي به ايران با بيان اين كه نمايشگاه بين المللي كتاب تهران تجربه سال ها فعاليت موفق را در توشه خود دارد، اظهار كرد: امسال در اين نمايشگاه بين المللي بيش از 1600 ناشر شركت كرده و حدود 220 هزار عنوان كتاب را عرضه كرده اند كه فرصت مغتنمي براي آشنايي در اين زمينه است.
وي در ادامه گفت: روسيه چندين سال است كه در اين نمايشگاه مشاركت مي كند، ولي امسال با توجه به موقعيت مهمان ويژه و برپايه برنامه ريزي هاي گسترده اي كه در عرصه كتاب و نيز برگزاري آيين هاي فرهنگي در چارچوب نمايشگاه 2016 تهران انجام داده ايم، حضور شايسته تري خواهيم داشت.
كايكين همچنين پس از گذشت چهار روز از آغاز كار نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با گسترده خواندن حضور مردم گفت: اين ميزان استقبال براي من خيلي جالب و حيرت انگيز است.
وي در باره استقبال از غرفه روسيه در نمايشگاه بين المللي كتاب به خبرنگار ايرنا در تهران گفت: خوشحالم كه در نمايشگاه كتاب تهران اين همه مشتاق مي بينم.
وي همچنين با ارزشمند خواندن ابراز علاقه زياد ايرانيان به غرفه روسيه، اظهار كرد: شمار جوانان بازديد كننده زياد بود و اكثر كساني كه مراجعه مي كردند شوق يادگيري زبان روسي داشتند.
كايكين ادامه داد: اكثر بازديد كنندگان از غرفه روسيه به ادبيات و نويسندگان روس علاقه نشان مي دادند و سخنراني آلكسي بارلامف نويسنده روس هم در دانشگاه و هم محل غرفه روسيه با استقبال روبرو شد و تعداد زيادي از بازديدكنندگان در زمان سخنراني اين نويسنده در غرفه جمع شدند.
وي ادامه داد: همچنين زماني كه گروه موسيقي برنامه و ترانه هاي روسي اجرا كردند، غرفه شلوغ شد و بازديدكنندگان زيادي براي ديدن اين برنامه آمدند.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران كه از 15 ارديبهشت در مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب آغاز شده تا شنبه 25 ارديبهشت ماه ادامه دارد.
اروپام1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همگامي نمايشگاه هاي كتاب تهران و مسكو» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X