اصلاح یک خبر

تراریخته در گزارش ۱۲ اردیبهشت ۹۵ درخصوص افشاء اسناد ارتباط «محصولات دستکاری ژنتیکی» با «کمپانی راکفلر» اشکالی وجود داشت که خبرگزاری تسنیم به این ترتیب اصلاح می‌کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری خبرگزاری تسنیم«پویا»، 12 اردیبهشت گزارشی درمورد محصولات دستکاری شده ژنتیک (تراریخته) در خبرگزاری تسنیم منتشر شد. {متن گزارش را اینجا ببینید.} در این گزارش اسنادی مبنی بر اینکه تجارت جهانی این محصولات در اختیار کمپانیهای صهیونیست راکفلر و مونسانتو است، ارائه شد.

یکی از متخصصین حوزه بیوتکنولوژی در تماس با خبرگزاری تسنیم، برای اصلاح بخشی از این گزارش تذکر دادند. به این ترتیب که در بخش «اشکالات این بذرها»، موارد «تهدید محیط زیست (اگرو تروریسم)»، «تهدید سلامت مردم (بیوتروریسم)» و «تحمیل جریمه‌های سنگین بین‌المللی» کاملاً درست بوده است، اما در موضوع «تهدید امنیت ملی» اشکالی وجود دارد. در این بخش آمده است «غالباً بذر گیاهان تراریخته تجاری شده، عقیم و یکبار مصرف هستند و ساخت مجدد آنها به‌جای «خودزایش طبیعی» باید توسط «آزمایشگاه و خطوط تولید سازندگان» صورت گیرد.»

نکته اینجاست که اتفاقاً به‌دلیل «خودزایش» برخی بذور  تراریخته، و امکان تأثیرگذاری روی گونه‌های مشابه (تا شعاع پروازی حشرات و پرندگان و عوامل طبیعی نظیر باد؛ بعضاً تا شعاع 100 کیلومتری) گونه‌های بومی و وحشی منطقه، دچار آلودگی و تغییرات ژنتیک می‌شوند.

درمورد وابستگی و حقوق معنوی هم باید دانست که قسمت اصلی این بذور تنها توسط کمپانیهای بزرگ تولید شده و بسته ژنی که در ایران به «گونه‌های بومی» تزریق شده، توسط آن کمپانیها، ثبت تجاری «پتنت» شده است. بنابراین استفاده از این بسته‌های ژنی بدون کسب اجازه ممنوع است و کشور درصورت استفاده از آنها در محصولات، در حالتهای «صادرات محصولات تراریخته» یا «الحاق به سازمان تجارت جهانی» بلافاصله متحمل خسارت فراوان خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم با تشکر از این متخصص بیوتکنولوژی و پوزش از اشکال متن، این بخش از گزارش را اصلاح می‌کند.

انتهای پیام / *

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اصلاح یک خبر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X