دیوار بی اعتمادی برسرهمپیمانان خاندان سعود در لبنان خراب شد

به گزارش ایرنا، نتایج شبه نهائی انتخابات شورای شهر بیروت پایتخت لبنان حاكی است كه « بیروتی ها» فهرست انتخاباتی متشكل از بیشتر احزاب قدرتمند و مورد حمایت خاندان الحریری اگر چه شورای شهر پایتخت لبنان را در اختیار گرفته اما تنها 45 هزار رای یعنی حدود ده درصد آرای ریخته شده به صندوق ها را كسب كرده است.
رقیبان شانه به شانه « بیروتی ها» پیش رفتند و یك فهرست جدید متشكل از هنرمندان و فعالان اجتماعی و دانشگاهیان با نام « شهر من بیروت» توانسته است حدود 30 هزار رای كسب كند كه بزرگترین ضربه به همپیمانان خاندان سعود در لبنان به شمار می رود.
روزنامه لبنانی السفیر نوشت: نامزد جمعیت طرح های خیریه اسلامی ( الاحباش) بیش از ده هزار رای كسب كرده اما می گوید كه براساس تفاهم با نیروهای سیاسی این آرا را به 20 نامزد فهرست الحریری بخشیده است.
السفیر تاكید كرد: اگر این خبر درست باشد، معنای آن این است كه نتیجه انتخابات در پایتخت لبنان برای جریان المستقبل بسیار ناامید كننده است و این اعداد و ارقام برای الحریری بسیار وحشت آور است.
براساس این گزارش، سعدالحریری دوشنبه شب در سخنرانی خود برای اعلام پیروزی فهرست بیروتی ها، هیچ اشاره ای به تعداد شركت كنندگان درانتخابات شوراهای شهر و آرای این فهرست مورد حمایت خود نكرد.
الحریری با بازگشت به بیروت و تشكیل ستاد انتخاباتی تا آخرین لحظه محله به محله بیروت رفت و خودش را به آب و آتش زد تا اعتماد از دست رفته را به خاطر زندگی در كاخ هایش در پاریس و ریاض در حالی كه مردم لبنان در وحشت انفجارهای تروریست های تكفیری مورد حمایت خاندان سعود به سر می بردند، بازیابد اما نتیجه انتخابات در بیروت آب سردی بود كه بر سرش ریخته شد و دیوار بی اعتمادی هوادارانش هم بر سرش خراب شد.
روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: الحریری و تیمش برای بازگشت به حیات سیاسی نیازمند انتخاب شعارها و برنامه های جدید است، دیگر نمی تواند مردم لبنان را با ادعاها و شعارهائی مانند اعتدال ، مناصفه، مخالفت با سلاح حزب الله و حمایت از سقوط نظام سوریه بخرد.
الحریری صلاحیت ها و اعتبارهای سیاسی و اجتماعی خود را در كنار ورشكستگی مالی كه به شدت از آن رنج می برد، از دست داده است
براساس این گزارش، الحریری كه تلاش داشت در میان شیعیان شكاف ایجاد كند، یك نامزد شیعه وابسته به جنبش امل را هم در فهرست بیروتی ها قرار داد اما با اعلام عقب نشینی جنبش امل و خروج این نامزد از فهرست، تیر او برای كسب آرای شیعیان به سنگ خورد و تیم الحریری اكنون جنبش امل را در ناكامی خود مقصر می داند.
حزب الله لبنان هم كه از ابتدا حضور در فهرست بیروتی ها را تحریم كرده بود دیروز پیروزی قاطع خود و جنبش امل همپیمانش در استان بقاع به ویژه دو شهر راهبردی و سیاسی بعلبك و بریتال( كامل كرسی ها) را اعلام كرد.
حزب الله و جنبش امل در انتخابات شوراهای شهر با فهرست معروف « توسعه و وفاداری» برگرفته از دو فراكسیون آنها در پارلمان لبنان « وفاداری به مقاومت» و « توسعه و آزادسازی» شركت كردند و الگوئی از همكاری و همبستگی را به نمایش گذاشتند.
رسانه های لبنانی از طولانی شدن شمارش دستی آرا كه بیش از 24 ساعت طول كشیده است، انتقاد كرده اند.
انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها و مختارها در لبنان در چهار مرحله و در چهار هفته متوالی به شرح زیربرگزار می شود:
مرحله اول كه یكشنبه گذشته برگزار شد: استان های بیروت ،بقاع شامل بعلبك ، هرمل، بریتال و زحله و عرسال
مرحله دوم كه یكشنبه هفته آینده شروع می شود: استان جبل لبنان
مرحله سوم كه یكشنبه دو هفته بعد شروع می شود: استان های جنوب و نبطیه
مرحله چهارم كه یكشنبه سه هفته بعد شروع می شود: استان های شمالی ، طرابلس و عكار

** ناكامی الحریری
روزنامه لبنانی السفیر با تاكید به ناكامی سعد الحریری در انتخابات شوراهای شهر در بیروت ، نوشت كه لبنان در وضعیت خوبی نیست و به عبارت بهتر لبنان در معرض خطر قرار دارد.
السفیر افزود: خطر خارجی ، خطری است كه راه فراری برای آن نیست و از مرزهای جنوبی و شرقی لبنان را تهدید می كند اما خطر جبهه داخلی و مسئولیت همه لبنانی ها در رویاروئی با آن امروز یك سوال جدی است.
این روزنامه لبنانی با تاكید به اینكه « سعدالحریری از انتخابات بیروت ناكام و شكست خورده خارج شد»، خاطرنشان كرد كه الحریری در سخنرانی خود برای اعلام به اصطلاح پیروزی از اشاره به اعداد و ارقام خودداری كرد تا در مراحل بعدی این انتخابات به ویژه در طرابلس پایتخت شمال لبنان با بحران مواجه نشود.
السفیر تصریح كرد كه بحران بین الحریری و اركان شیعه لبنان آشكار است و با وجود گفت وگوهای حزب جریان المستقبل و حزب الله كه برای فروكش كردن تنش های مذهبی ضروری است، دو طرف در ریل های مخالف یكدیگر حركت می كنند كه هر لحظه احتمال برخورد آنها وجود دارد.
این روزنامه لبنانی نوشت كه بحران در روابط بین الحریری و « ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه هر روز بزرگتر می شود دو طرف به جز در خصوص پرونده های فوری با هم دیدارهای سیاسی ندارند.
السفیر افزود: بحران بین الحریری و اركان سیاسی جامعه لبنان كم و بیش وجود دارد و برخی كشورهای عرب حوزه خلیج فارس درصدد هستند از حزب« نیروهای لبنانی» به سركردگی « سمیر جعجع» استفاده كنند.
این روزنامه لبنانی اضافه كرد كه انتخابات شورای شهر در بیروت ، بحران فزاینده بین الحریری و اركان مسیحی به ویژه جریان آزاد ملی ، «نیروهای لبنانی» و الكتائب را آشكارتر و سرسختانه تر كرده است.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیوار بی اعتمادی برسرهمپیمانان خاندان سعود در لبنان خراب شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X