نسخه اي به روز شده از شاهنامه فردوسي در نمايش راه مهر، راز سپهر

به گزارش روز سه شنبه خبرنگارفرهنگي ايرنا، شكرخدا گودرزي در نشست خبري نمايش «راه مهر، راز سپهر» افزود: من سالهاست كه بخشي از تمركز خود را روي اين موضوع گذاشته ام كه تئاتري متناسب با فرهنگ كشور خود را روي صحنه ببرم؛ چرا كه بسياري از نمايش هاي ما اينگونه نيستند و ما در واقع حرفي مي زنيم كه مخاطب ما نمي تواند با آن ارتباط برقرار كند.
وي با بيان اينكه اين حلقه مفقوده تئاتر ما است كه بايد به آن توجه كنيم، ادامه داد: نوشتن نمايشنامه «راه مهر، راز سپهر» حدود سه سال طول كشيد؛ درونمايه و مضمون آن قصه شاهنامه است؛ اما اين قصه را به گونه اي ارائه دادم كه با دوران معاصر ارتباط داشته باشد؛ برخي ممكن است فكر كنند كه من به تاريخ، اسطوره، و ... توجه مي كنم؛ اما من باور دارم كه همه چيز بايد پويا و زنده و با جريانات روز در ارتباط باشد.
گودرزي افزود: من با شناخت از جامعه خود شروع به نوشتن مي كنم و با همين نگاه نمايشنامه اي را روي صحنه مي برم.

** قرائتي از نگراني و اضطراب بشر امروز
كارگردان نمايش «راه مهر،‌ راز سپهر» بيان كرد: رفتارهاي افراط گرايانه و تعصبي در مسير ترويج دين كه در دنيا مي بينيم موجب شده كه مهرباني و امر قدسي كه جهان را به آرامش مي رساند، از بين برود؛ نمايشنامه «راه مهر، راز سپهر» هم درونمايه اي در رابطه با جنگ دين ها دارد؛ در اين نمايش شخصيت اسفنديار به گونه اي نشان داده مي شود كه با اتكا به زور شمشير مي خواهد دين زرتشت را در سراسر دنيا ترويج دهد؛ در واقع قرائتي از نگراني و اضطراب بشر امروز در جهان است.
وي افزود: ما متن هاي بسياري داريم كه مي توانيم از آنها قرائتي امروزي ارائه دهيم؛ شاهنامه يكي از آن متن هاست و مي تواند در بستر فرهنگي ما به خوبي جواب دهد؛ مثنوي، سعدي، كليله و دمنه و داستان هاي اساطيري ما نيز از اين دست هستند.
گودرزي در ادامه خاطرنشان كرد: هيچ فلسفه اي در دنيا بدون اتكا به اساطير نمي تواند حرف خود را بزند. نسل جوان ما نسبت به اساطير و ادبيات كهن خود بيگانه هستند؛ و اين بيگانگي موجب شده كه ما فرهنگ خود را ناديده گرفته و به فرهنگ و فلسفه غرب اتكا كنيم.
وي يادآور شد: آنچه كه در حكمت خسرواني ما به آن پرداخته شده، بعدها دكارت از آن بهره گرفته است؛ اما حواس ما به چنين سرمايه اي نيست و بيشتر دكارت را مورد توجه قرار مي دهيم.
گودرزي گفت: از آنجايي كه تئاتر ساحت انديشه و بيان مسائل اجتماعي است، مي تواند منجر به ايجاد چالش شود؛ البته زماني كه ما سراغ متن هاي فلسفي و انديشه اي مي رويم، شيوه اجراي آنها مقداري دشوار مي شود.

** اجرايي متفاوت
كارگردان نمايش «راه مهر،‌ راز سپهر» درباره تفاوت اجراي اين نمايش در سي و چهارمين جشنواره تئاتر فجر و اجراي عمومي آن اظهار كرد: از آنجايي كه در جشنواره كارگردان واقعاً نمي داند تاريخ اجراي او چه زماني است، و از شرايط اجرا در آن زمان از جمله طراحي دكور، صحنه و ميزانسن مطلع نيست، شكل اجرا بسيار متفاوت از اجراي عمومي مي شود.
وي از سرمايه گذار اين نمايش قدرداني كرد و گفت: اگر او نبود ما امكانات كنوني را نمي توانستيم فراهم كنيم؛ امكاناتي همچون كارگاه هاي آهنگري، نجاري،‌ خياطي، رنگ و ... كه به يغما رفته بود؛ تمام سازه هاي اين نمايش با حمايت وي در اشتهارد ساخته، و اينجا فقط پيچ و مهره شد.
گودرزي از اينكه برخي از سرمايه گذاران در همان ابتداي كار مي گويند: «اين نمايش چقدر پول به ما بر مي گرداند؟» و اگر پولي به آنان بازنگردد از آن نمايش حمايت نمي كنند، اظهار تأسف كرد.
وي افزود: حامي نمايش ما، نخستين جمله اي كه مطرح كرد اين بود كه مي خواهم فرزندم با ديدن اين نمايش با شاهنامه فردوسي آشنا شود؛ وي با چنين انگيزه و نگاه فرهنگي از نمايش حمايت كرد و اين قابل ستايش است.

** حمايت از فرهنگ كشور
مرتضي محمد رضايي، حامي نمايش «راه مهر،‌ راز سپهر» نيز در اين نشست گفت: من اين مسير را با آگاهي انتخاب كردم؛ تا پيش از اين در عرصه هاي ديگري كار كرده بودم؛ اما امروز خوشحالم از اينكه توانسته ام به عنوان يك جزء كوچك، گروهي از هنرمندان را كه براي به نمايش گذاشتن بخشي از فرهنگ كشور دور هم جمع شده بودند، از نظر مالي حمايت كنم.
فراهنگ**9362**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نسخه اي به روز شده از شاهنامه فردوسي در نمايش راه مهر، راز سپهر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X