حق مردم است که همه چیز را بدانند و چیزی از آنها پنهان نماند

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سروش محلاتی دوشنبه شب در گردهمایی بزرگ اصلاح طلبان استان که در سالن شهید بابایی قزوین برگزار شد اظهار کرد: حضور مردم در اقصی نقاط جهان در مسائل سیاسی و اجتماعی دو گونه است و در برخی مناطق منفعلانه و برخی جاها فعالانه است که هر کدام تفسیر خود را دارد.

مردم آگاه در صحنه ها فعال حاضر می شوند

وی افزود: در کشورهایی که مردم منفعلانه با حکومت برخورد می کنند کسان دیگری برای آنها تصمیم می گیرند و اراده قدرتها و صاحبان قدرت برای آنها اعمال می شود و مردم هیچ نقشی در تعیین سرنوشت کشور ندارند و به همین دلیل نطامهای دیکتاتوری شکل می گیرد.

سروش محلاتی تصریح کرد: در برخی کشورهای دیگر که آزادی وجود دارد و فاصله دولتها و ملتها کم است مردم فعالانه در صحنه هستند و نمایندگان مجلس و رئیس جمهور و منتخبان دیگر را انتخاب کرده و در سرنوشت کشور سهیم می شوند.

وی بیان کرد: در کشور ما به دلیل مردم سالاری دینی شاهد حضور گسترده مردم در صحنه های مختلف سیاسی و اجتماعی هستیم و آنچه در انتخابات اخیر هم رخ داد حضور فعالانه مردم در تعیین سرنوشت کشور بود.

​ سروش محلاتی یادآورشد: عوامل زیادی تلاش می کردند مسیر انتخابات را عوض کنند اما چون برخورد مردم منفعلانه نبود نتیجه دیگری رقم خورد و منتخبان مردم به مجلس راه یافتند.

استاد خارج فقه حوزه علیمه قم بیان کرد: باید بررسی کنیم چرا گاهی مردم در صحنه سیاست منفعل عمل می کنند و گاهی فعال هستند و این مسائل را در نظر بگیریم و تحلیل درستی از وقایع داشته باشیم.

وی اضافه کرد: وقتی مردم در جامعه ای آگاهی ندارند منفعل عمل می کنند و دیگران اختیار امور را در دست می گیرند و هرچه می خواهند دیکته می کنند و در این صورت مردم بی هویت و بی شخصیت تلقی می شوند و از پشت صحنه اداره امور انجام می شود.

سروش محلاتی یادآورشد: امتی که آگاهی نداشته باشد براحتی بر آن مسلط می شوند اما مردم ما در دوران پس از انقلاب نشان داده اند که راه را از چاه تشخیص می دهند و شرایط هم برای آگاهی مردم بخوبی فراهم شده است.

مردم باید در جریان همه امور قرار گیرند

وی با اشاره به فرمایشات امیرمومنان حضرت علی(ع) گفت: به جز مسائل امنیتی و نظامی هیچ موضوعی نباید از مردم پنهان بماند زیرا امت محرم است و نباید به هر بهانه ای واقعیتها را به مردم نگوییم و مسائل را پنهان کنیم.

این استاد حوزه تصریح کرد: حق مردم است که مسائل را بدانند تا بتوانند درست قضاوت کنند و خادمان را بشناسند و همین آگاهی می تواند حضور آنها در سایر صحنه های انقلاب را پرشورتر کند.

سروش محلاتی اظهارداشت: هر نظامی که دچار استبداد شود مردم در صحنه ها منفعلانه برخورد می کنند و گاهی بین درک و خواست مردم با خواست و درک دولت تفاوت دارد و قرار نیست مردم مانند مسئولان فکر کنند که در این میان گاهی این حق مردم نادیده گرفته می شود و این رویکرد به انفعال مردم می انجامد.

این فعال سیاسی اضافه کرد: اساس مسئله علم و دانش مردم است تا بتوانند به قدرت تجزیه و تحلیل برسند و امت فعال و پر نشاط حتی اگر خطا کند بر مردمی منفعل ترجیح دارد و همه وظیفه داریم بستر نشاط و فعال بودن مردم را بخوبی فراهم کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حق مردم است که همه چیز را بدانند و چیزی از آنها پنهان نماند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X