انتقال آب دریای خزر سبب از بین رفتن اکوسیستم دریاچه می شود

به گزارش خبرنگار مهر، پرفسور عطاء الله قبادیان دوشنبه شب در نشست ظرفیت سنجی زیست محیطی و اجتماعی با موضوع انتقال جابجایی منابع آبی کشور اظهار داشت: از جمله دغدغه‌های ما در مقایسه باآلودگی، تخریب ونیستی طبیعت است، در حالی که دغدغه اروپایی‌ها در آلودگی با ما متفاووت است وباید با قانونمندی طبیعت را تغییر دهیم.

وی اظهار داشت: شناخت قانون مندی طبیعت یک چرخه عظیم حیاتی و آب و هوا را می طلبد و اکو سیستم هایی در یک تعادل معین این مجموعه را تشکیل می دهد و با دخل و تصرف در طبیعت ایجاد می شود و از آنجائیکه ما در یک کشور نیمه خشک قرار داریم، با پدیده هایی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود مواجه ایم و باید با طبیعت درست رفتار داشته باشیم.

 عضو هیئت علمی دانشگاه وین تاکید کرد مسئولان و رسانه ها باید به عنوان بازوان محیط زیست به کمک محیط زیست بیایند چون نگرانی مازندران متفاوت است.

وی به مسئله انتقال آب دریای خزر اشاره و اضافه کرد: اگر آبی از دریای مازندران برداشته شود غلظت آب باعث ازبین رفتن آبزیان آن می شود و با انتقال آب ۴۰ میلیارد مکعب آب نابود می شود زیرا تبخیر در فلات کبیر ۲۰برابر باران سالیانه و میزان نزولات جوی حدود  ۱۰۰میلیمتر اما تبخیز روزانه سه هزار میلی متر است.

این اکولوژیست ادامه داد: ما باید براساس استعداد مناطق باید در منطقه کار انجام دهیم و انتقال آب درواقع غارت منابع است زیرا دریای مازندران یک موقعیت ناپایدار دارد.

پورفسور قبادیان با بیان اینکه ۶۰ درصد تلفات آب داریم اظهار داشت: در سال های اخیر در دریای مازندران با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم.

دکتر صفاریان اکولوژیست و عضو هیئئت علمی دانشگاه نیز به طرح انتقال آب دریای خزر اشاره کرد و گفت: باید منابع زیادی صرف شود تا آب دریای خزر به سمنان انتقال یابد واز طرفی حجم زیادی نمک را به وجود می آورد و پسماندهای دیگر را بر روی دست ما می گذارد واگر آن را به دریا برگردانیم باعث از بین رفتن اکو سیستم دریا واگر هم به خشکی بریزیم باعث شوری زمین می شود و اکولوژی زمین را از بین می برد.

این اکولوژیست عنوان کرد: این دخل و تصرف در نظام طبیعت شاید خربزه کویر راشیرین کند اما باعث ازبین رفتن دریای خزر اتفاقات بعدی می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقال آب دریای خزر سبب از بین رفتن اکوسیستم دریاچه می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X