تفاوت هايي كه زير چتر ايراني - كردي به فرصت تبديل شده اند

نگاهي به وضعيت كشورهاي يمن، سوريه، پاكستان، افغانستان و عراق و ناامني هايي كه در اين كشورها وجود دارد، گوياي وضع بحراني و ملتهب در خاورميانه است كه آرامش را از ساكنان و شهروندان سلب كرده است.
اما در دل اين فضاي آتش و خون و اختلاف، يك نقطه امن و ايمني به نام ايران وجود دارد كه جداي از اقتدار دروني و برون مرزي كشور، امنيت پايدار و همزيستي مسالمت آميزي را شاهد هستيم كه بخش اعظم اين وضع آرام را بايد در فرهنگ و ريشه هاي مشترك ساكنان ايران زمين جست و جو كنيم.
ايرانيان به دليل ريشه هاي تمدني و تاريخي و تمرين هزاران ساله همزيستي مسالمت آميز، اكنون فارغ از هر قوم و زبان و آييني به خوبي ياد گرفته اند كه چگونه نگاهشان به يكديگر صرفا بر مبناي «انسان» بودن باشد و نيز مي دانند كه لذتي كه در دوستي و برادري هست را بايد ارج نهند.
كرمانشاه؛ استاني كه گاهي از آن بعنوان يك مدل كوچك از هندوستان در ايران ياد مي شود، مي تواند نمونه خوبي براي يادآوري وحدت و دوستي باشد.
در استان كرمانشاه كه 2 ميليون نفر جمعيت در مساحتي 24 هزار كيلومتر مربعي زندگي مي كنند، مي توان مردماني را با شاخص هاي قومي و مذهبي كاملا متفاوت يافت كه دقيقا از اين تفاوت ها به دليل فرهنگ بالاي مردمان آن يك «فرصت» ساخته اند.
در شرق استان كرمانشاه حتي مردم ترك زبان وجود دارند اين در حاليست كه در همين مناطق و برخي ديگر از شهرستان هاي كرمانشاه مردم لك و لر زبان هم زندگي مي كنند.
در اورامانات و سرپل ذهاب هم مردم اهل سنت وجود دارند و در شهرستان هاي دالاهو، صحنه، هرسين و.. هم مردم يارسان قرار دارند.
از نظر تنوع مذهبي هم پيروان مذاهب تشيع، اهل سنت، يارسان و حتي يهوديان و مسيحيان نيز در استان كرمانشاه زندگي مي كنند.
اما تفاوت لهجه اي و مذهبي هرگز دستمايه اي براي ناپيوستگي مردم در اين ديار نشده و چه بسيار مي توان وصلت و ازدواج هايي را ميان مثلا اهل سنت با تشيع، شيعه با يارسان و اهل حق، مردم جاف با كلهر، لك با ترك و.. را شاهد بود.
در شهر كرمانشاه نيز در بيشتر محلات اين شهر همسايگي و احترام ويژه ميان مردم با هر لهجه، قوميت و مذهبي را مي توان مشاهده كرد و به جرات مي توان گفت كه كسي به ياد ندارد در اين شهر و يا در استان كرمانشاه پيشينه اي از تنش يا درگيري به دليل مسائل مذهبي يا قومي و زباني رخ داده باشد و اين يك نعمت و ثروت براي نه فقط استان كرمانشاه بلكه براي كل كشور است.
امروز كرمانشاه مي تواند نمونه اي مثال زدني براي كل ايران تلقي شود و كاش سيماي زيست و وحدت مردم در اين استان بصورت يك فيلم مستند براي مردم كشورهاي بحران زده خاورميانه ها تهيه مي شود شايد از بار تنش هاي آنان مي كاست.
اما نكته آخري كه قابل تامل است، نقش بارز همين مردم با همه تفاوت هايي كه دارند در نگهداشت و پاسداري از مرزهاي كشور و يك يادآوري به مسئولان مملكت است.
از زماني كه نخستين گلوله هاي جنگ هشت ساله به سمت كرمانشاه شليك شد تا آخرين روز جنگ، اين مردم درگير مبارزه اي نفسگير در كنار نيروهاي مسلح كشور با رژيم متجاوز بعثي بودند و شهيدان، جانبازان، آوارگان و اسيران زيادي را تقديم كردند.
شمار شهدا و جانبازان اهل سنت و اهل حق در كنار شهيدان اهل تشيع در اين استان سندي بر اين مدعاست.
در واقع آرامشي كه در كرمانشاه شاهد آن هستيم را بايد به ريشه هاي تاريخي و تمدني مردم اين ديار و البته فرهنگ غني ايراني - كردي نسبت داد كه چنين جامعه اي ايمن و آرام را ترسيم كرده است.
حالا بايد از مسئولان كشور پرسيد كه آيا مردماني اين چنين در سرزميني كه از نظر منابع معدني و زيرزميني، كشاورزي، مرزها و تجارت و جاذبه هاي گردشگري يكي از پرظرفيت ترين مناطق كشور است، شايان خدمتگزاري بيش از اينها نيستند؟ آيا عنوان «محروميت» براي اين استان با اين همه شاخص هاي خوب و نيك هنوز برازنده اين ديار است؟ آيا نمي شود نگاهي راهبردي تر و ويژه تر به اين استان (به خصوص در تخصيص اعتبارات و بودجه) داشت كه توسعه و رونق توليد و اشتغال و درآمدزايي براي ساكنانش مي تواند بر اقتصاد كل كشور اثرگذار باشد؟
اميد كه كرمانشاه و خوبي هايش را فقط در تعارف ها و كاغذها نبينيم و التفاتي آنگونه كه شايان اين مردم كم توقع، قدرشناس و با فرهنگ است را شاهد باشيم.
يحيي معماري خبرنگار ايرنا مركز كرمانشاه

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تفاوت هايي كه زير چتر ايراني - كردي به فرصت تبديل شده اند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X