انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم تناقض ایجاد می كند

احد چگینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به لایحه مدیریت یكپارچه شهری با بیان اینكه این طرح توسط وزارت كشور تدوین می شود، اظهارداشت: در سال های گذشته هم یك هماهنگی با وزارت كشور و شوراها صورت گرفت و چند كارگروه هم تا به امروز دراین رابطه تشكیل شد.
وی افزود:مدیران شهری استانداری ها و نماینده شوراها به علاوه نماینده ای از شهردارها این موضوع جمع بندی كنند و این موضوع به دولت ارسال شود.
چگینی با بیان اینكه اعتقاد داریم كه این لایحه باید قبل از ارسال به مجلس توسط شورای عالی استان ها هم بررسی شود ،گفت: انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم در این شراط پارادوكس ایجاد می كند.
وی افزود: به این صورت كه مردم از یك طرف شهردار را انتخاب كنند و از یك طرف شورا را انتخاب كنند با این عمل، دو انتخاب را در مقابل هم قرار می گیرد.
سخنگوی شورای عالی استان ها ادامه داد: اگر شورا بخواهد شهردار را استیضاح كند و یا انتخاب كند، در هر صورت نظارت بر شهرداری ها بایستی به نحوی درقانون ارائه شود كه این نظارت نافی تضارب انتخاب ها نباشد و باعث نشود كه انتخاب مردم به عنوان شوراها و انتخاب مردم به عنوان شهرداران دچار یك نوع تقابل شود.
چگینی انتخاب شهرداران توسط رای مستقیم مردم در كشور را یك پدیده نوظهور دانست و بر رعایت جوانب كار تاكید كرد و از وزارت كشور درخواست كرد: ایجاد هرنوع تغییر در قانون شورا و شهرداری ها و قانون مدیریت محلی باید حتما با نمایندگان منتخب مردم كه شوراها هستند و درصدر آنها شورای عالی استانها است، بایستی به شور بگذارند .
وی تاكید كرد: در این خصوص نظر ناظرین بر عملكرد شهرداری ها را نیز در این تغییر و تحولات درنظر بگیرند.
چگینی در این باره همچنین گفت د: لایحه مدیریت شهری، بدون نظر شوراها اگر بخواهد به دولت و مجلس برود به نوعی قانون اساسی نادیده گرفته شده است، چرا كه درقانون اساسی به صراحت شوراها را از اركان تصمیم گیری می داند و هر تصمیمی كه بدون نظر شوراها در این حوزه گرفته شود ابتر خواهد بود.
به گزارش ایرنا، متن لایحه مدیریت یكپارچه شهری اواخر سال 93 در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهایی شد و فرآیند تدوین این لایحه یك سال در وزارت كشور به طول انجامید و پس از آن برای بررسی در هیات دولت به كمیسیون كلان‌شهر تهران و سایر كلان‌شهرها ارجاع شد.
رئیس جمهور در همایش روز ملی شوراها ( 9 اردیبهشت جاری ) در جمع منتخبین شوراهای اسلامی شهر و روستا و جمعی از شهرداران و دهیاران و معاونان و مدیران استانداری ها در سالن اجلاس سران گفت:دولت لوایح مدیریت یكپارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری ها را به منظور حل مشكل شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی ارایه می كند.
اجتمام**2181 ** 1418

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم تناقض ایجاد می كند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X