پیروزی ائتلاف حاكم بر مالزی در انتخابات ساراواك و تاثیر آن بر عرصه سیاسی

به گزارش ایرنا، یازدهمین دوره انتخابات ایالتی ساراواك در حالی روز شنبه برگزار شد كه بیش از یك میلیون و 100 هزار نفر حائز شرایط رای دادن بودند و از این میزان 66.1 درصد به پای صندوق های رای رفتند.
در انتخابات ایالتی این دوره، ائتلاف جبهه ملی (باریسان نشنال) توانست با كسب 72 كرسی از مجموع 82 كرسی به پیروزی دست یابد و با در اختیار گرفتن 87.8 درصد از مجموع كرسی ها به طور قاطع بر رقبای خود پیروز شود.
در مقایسه با انتخابات سال 2011 كه ائتلاف حاكم از مجموع 70 كرسی توانست 55 كرسی (78.6 درصد) را از آن خود كند، این پیروزی برای ائتلاف حاكم شیرین تر بود و تا حدودی یادآور انتخابات سال 2006 است كه در آن ائتلاف حاكم توانست با كسب 88.6 درصد از مجموع كرسی ها به پیروزی بزرگی در انتخابات ساراواك دست یابد.
در این دوره از انتخابات ایالتی ساراواك، تنها هفت كرسی در اختیار حزب اقدام دموكراتیك و سه كرسی در اختیار حزب اقدام دموكراتیك قرار گرفت.
حزب اسلامی مالزی (پاس) كه از سال گذشته به دولت این كشور نزدیك شد و همچنین حزب انشعاب یافته آن یعنی حزب اعتماد ملی (امانه) در این دوره نتوانستند حتی یك كرسی این مجلس ایالتی را از آن خود كنند. شكستی كه به طور قطع، رهبران این احزاب را از هم اكنون به چالش می كشد با به بررسی ریشه های این ناكامی بزرگ بیاندیشند.
با این وجود، پیروزی فعلی ائتلاف حاكم می تواند انعكاس دهنده پیام های گوناگونی در عرصه سیاسی این كشور در آینده نزدیك (انتخابات سال 2018) و همچنین در طولانی مدت باشد.
ائتلاف حاكم بر مالزی كه از سال 1957 تاكنون قدرت را در اختیار داشته است، برای بار دیگر به طور قاطع در یكی از مهمترین انتخابات ایالتی این كشور توانست با پیروزی خود كسب قدرت را در دوره بعدی نیز به میزان قابل توجهی تضمین كند.
'نجیب تون رزاق' كه ریاست حزب آمنو (حزب حاكم بر این كشور) را در اختیار دارد، در حالی توانست در این انتخابات به پیروزی دست یابد كه در ماههای گذشته تحت شدیدترین انتقادات داخلی و خارجی قرار گرفته بود.
وی این پیروزی را نتیجه اعتماد مردم به سروزیر پیشین این كشور كه پس از انتخابات جدید برای بار دیگر در این سمت ابقا شد عنوان كرد و آن را نشانه روابط خوب دولت محلی ساراواك با دولت فدرال دانست. هر چند كه وی این پیروزی را نیز نشانه غلبه خود بر برخی از مخالفان از جمله نخست وزیر اسبق این كشور می داند.
'ماهاتیر محمد' نخست وزیر اسبق كه معمار مالزی نوین محسوب می شود، اگرچه در ماههای گذشته تمام قد در مقابل نجیب ایستاد و از مناصب خود نیز یكی پس از دیگر بركنار شد، اما در نهایت با كسب این پیروزی شاید امید دیگری برای تحقق خواسته خود كه بركناری نخست وزیر از قدرت بود، نداشته باشد.
هر چند كه بخشی از ناكارآمدی تلاش های وی و همچنین مخالفان دولت مالزی از جمله زردپوشان مخالف دولت كه تاكنون در چهار دور از اعتراضات نسبت به برخی از قوانین موجود اعتراض كرده و خواستار اصلاح این قبیل قوانین به ویژه در حوزه انتخابات شده اند، ریشه در اقداماتی دارد كه از دوران ماهاتیر به یادگار مانده است.
تلاش های ماهاتیر محمد در چند ماه گذشته به منظور شفاف ساختن آنچه كه وی از آن به عنوان فساد مالی منتسب به نخست وزیر یاد می كند، شاید با پیروزی ائتلاف حاكم در انتخابات ایالتی ساراواك به بن بست رسیده باشد و وی اكنون برای تحقق رویاهای خود نیاز است به عقب بازگردد و راهكار دیگری در پیش گیرد.
علاوه بر ناكارآمد بودن تاثیرات تلاش برای تضعیف جایگاه نجیب تون رزاق به عنوان نخست وزیر این كشور، این انتخابات پیامدهای دیگری نیز در پی داشت كه بارزترین آنها را شاید بتوان در وضعیت حزب اسلامی مالزی (پاس) مشاهده كرد.
حزب اسلامی مالزی كه سال گذشته با جدا شدن از ائتلاف مخالفان باعث فروپاشی این ائتلاف شد، اكنون در این انتخابات محلی نه تنها سهمی به دست نیاورد بلكه در كاهش سهم سایر احزاب كه پیشتر با آنها در مقابل دولت صف آرایی كرده بود، خواسته یا ناخواسته، نقش مهمی ایفا كرد كه به طور یقین ائتلاف حاكم را خرسند كرده است و بیشترین آسیب آن نیز نصیب حزب اقدام دموكراتیك شد كه در مقایسه با كرسی های دوره پیش (12 كرسی)، پنج كرسی را از دست داد.
این شرایط نشان می دهد ائتلاف حاكم بر مالزی از هم اكنون می تواند با اطمینان بیشتری تا سال 2023 برنامه ریزی كند و برای چهاردهمین دوره انتخابات سراسری این كشور كه در سال 2018 برگزار می شود، نگرانی عمده ای نداشته باشد، زیرا این انتخابات به مثابه نمره قبولی میان ترم حزب حاكم است.
گزارش از داود مهرابی
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیروزی ائتلاف حاكم بر مالزی در انتخابات ساراواك و تاثیر آن بر عرصه سیاسی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X