تلاش ترکیه و چین برای گسترش زبان خود در جهان/ سهم زبان فارسی در دنیا چقدر است؟

زبان فارسی معاون آموزشی پژوهشی بنیاد سعدی به تلاش برخی از کشورها مانند چین و ترکیه برای گسترش زبان خود به عنوان یکی از مؤلفه های قدرت نرم در جهان اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست آموزش زبان فارسی در جهان، فرصت‌ها و چالش‌ها با حضور رضا مراد صحرایی معاون آموزشی پژوهشی بنیاد سعدی عصر روز دوشنبه، 20 اردیبهشت‌ماه، در بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

صحرایی در این نشست به آموزش زبان به عنوان یکی از مؤلفه‌های قدرت نرم در جهان امروز اشاره کرد و گفت: این موضوع برای برنامه‌های حاکمیتی همه کشورها حائز اهمیت است. امروز برای سنجش قدرت یک کشور دیگر بحث قدرت سخت مانند اقتصاد، مسائل سیاسی و نظامی و ... مطرح نیست. بیشتر کشورها میل به سمت قدرت نرم دارند. امروزه دیگر هر کشوری که بخواهد از طریق جنگ، که از مصادیق قدرت سخت است، در کشوری دیگر نفوذ کند، مردود خواهد شد. قدرت هوشمند در دهه اخیر در ادبیات سیاست‌مداران جهان مطرح شده است.

وی با اشاره به تلاش کشورها برای گسترش و نفوذ کشورشان از طریق آموزش زبان، ادامه داد: کشورهای مختلفی تلاش کردند تا از این طریق قدرت خود را گسترش دهند که عمدتاً نیت خوبی دارند. اما در کشورهایی که سلطه طلب هستند، مانند آمریکا، این نوع دیدگاه وجود ندارد.

صحرایی به تجربه دیگر کشورها اشاره کرد و یادآور شد: در ترکیه طی سال‌های گذشته با بنیاد یونس امره این امر انجام شد و چین نیز با بنیاد کنفوسیوس اقدام به ترویج زبان چینی در دنیا کرد. همچنین این موضوع در کشورهای اروپایی نیز دیده می‌شود. مثلاً کشور آلمان از طریق بنیاد گوته، به ترویج زبان خود می‌پردازد. حتی در برخی از کشورها مانند اتریش و آلمان، بروز جنگ و اختلافات نیز مانع از انجام این هدف نشده است.

معاون آموزشی پژوهشی بنیاد سعدی با بیان اینکه کارشناسان، معتقدند که قدرت در آینده به صورت پراکنده خواهد بود، افزود: در اجلاس 2015 شانگهای مطرح شد که موسسه کنفوسیوس چین تعداد 500 نمایندگی در جهان زده است. در 148 کشور جهان نمایندگی رسمی دارد و همچنین 350 دفتر نیز به صورت داوطلبانه راه‌اندازی شده است.

صحرایی با بیان اینکه بنیاد سعدی با هدف رفع این نقایص در زبان فارسی آغاز به کار کرده است، یادآور شد: در برخی از کشورها مانند آمریکا که زبان فارسی آموزش داده می‌شود، عمدتاً زبان فارسی تاجیکی است و حتی تلاش می‌شود در مراکزی که زبان فارسی یاد می‌دهند، یک نوع شکاف با ایران نشان دهند.

به گفته وی؛ بنیاد سعدی تاکنون در 200 دانشگاه جهان رشته زبان فارسی یا مرتبط با این رشته، مانند تاریخ ایران و... را راه‌اندازی کرده است. همچنین برای آموزش زبان فارسی در دیگر کشورها، اقدام به تنظیم سند راهبردی بر اساس اقتضائات اجتماعی و فرهنگی هر کشوری کرده است. در این زمینه، 11 هدف برای فارسی‌آموزان در نظر گرفته شده است.

صحرایی افزود: ما زمینه‌های بسیاری برای آموزش زبان فارسی در جهان داریم؛ برخی از مردم دنیا برای اینکه تاریخ کشورشان را بدانند و از گذشته خود مطلع شوند، نیاز به یادگیری این زبان دارند. همچنین، ایرانیان مقیم خارج از کشور دوست دارند که پیوند فرزندانشان با زبان فارسی منقطع نشود. علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌های نظامی در دنیا هستند که اعطای مدرک را منوط به یادگیری زبان فارسی توسط فرد می‌دانند. به همین دلیل باید متناسب با این اهداف، برنامه‌ریزی کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش ترکیه و چین برای گسترش زبان خود در جهان/ سهم زبان فارسی در دنیا چقدر است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X