توافق امريكا و روسيه ، جناح مخالف سوريه را براي بازگشت به مذاكرات ژنو اميدوار كرد

به گزارش دوشنبه شب خبرگزاري رويترز از ژنو، بسمه قضماني به رويترز گفت : وي اميدوار است 17 كشور حامي مذاكرات صلح موسوم به گروه حمايت بين المللي از سوريه در تاريخ 17 مه در وين تشكيل جلسه دهند.
وي دريك تماس تلفني از پاريس گفت : اميد مي رود كه تا آن زمان ما شاهد ترك مخاصمه بر روي زمين و تحكيم آن با اجراي اين تعهدات باشيم .
امريكا و روسيه كه از جناح هاي رقيب درجنگ داخلي سوريه حمايت مي كنند روز دوشنبه گفتند : آنها سعي خواهند كرد توافقنامه 'ترك مخاصمه ' ماه فوريه كه موفق به كاهش درگيري ها طي حدود دو ماه شد ، احيا كنند.
قضماني گفت : روسيه متعهد به اعمال فشار لازم بر دولت بشار اسد براي اجابت ترك مخاصمه شده كه سراسري خواهد بود و در معرض نظارت دقيق تر قرار خواهد گرفت.
وي افزود : لحن نسبتا دقيقي در اين توافق در مورد ارسال كمك هاي بشر دوستانه به مناطق تحت محاصره به كار گرفته شده است.
اين عضو جناح مخالف سوريه گفت :' لذا روي كاغذ ما چيزي داريم كه بسيار جدي تر و محكم تر آز انچه كه تا كنون داشتيم به نظر مي رسد. روسيه قادر است هرگاه كه بخواهد رژيم را به اجابت ترغيب كند و لذا ما اميدواريم كه انچه در بيانيه وجود دارد طي ساعات يا روزهاي آينده روي زمين اتفاق بيفتد.'
قضماني گفت : اگر چنين باشد ، 'اميد خوبي براي بازگشت ما به ژنو وجود دارد. '
هنوز تاريخي براي دور جديد مذاكرات وجود ندارد.
هرچند كه ترك مخاصمه تحت نظارت امريكا و روسيه قرار دارد ولي گروه هاي شورشي روسيه را متهم كرده اند كه در حمله به آنها به نيروهاي اسد پيوسته اند.
قضماني گفت : در توافق جديد امريكا و روسيه به طور مشخص تر به جبهه النصره و داعش به عنوان تنها گروههايي كه از اهداف مشروع هستند ، اشاره شده است.
ولي به گفته وي، هنوز در مورد اينكه آيا بمباران هاي هوايي به طور كامل متوقف خواهد شد يا نه ، ابهام وجود دارد.
شبك 1403 / 1064

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توافق امريكا و روسيه ، جناح مخالف سوريه را براي بازگشت به مذاكرات ژنو اميدوار كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X