رتبه اول جرایم پایتخت

نشست دادستان عمومی و انقلاب تهران با سرپرست و قضات ناحیه‌ یک (شمیران)، امروز برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، ابتدای این جلسه، عباس جعفری دولت‌آبادی از تنظیم برنامه‌ دادستانی تهران برای سال ۱۳۹۵ خبر داد و ضمن تاکید بر چند محور برنامه‌ سال جاری از جمله پیش‌گیری از وقوع جرم، اجرای این برنامه در ناحیه‌ شمیران را که دارای فرماندار و مسؤولان محلی است، با موفقیت پیش‌بینی کرد و گفت: موقعیت ممتاز شمیران این زمینه را برای سرپرست و قضات این ناحیه فراهم می‌کند که از حوزه‌ تحت نظر خود به عنوان یک پایگاه عملیاتی نمونه برای اجرای برنامه‌ پیش‌گیری از وقوع جرایم استفاده کنند.

دادستان تهران با تاکید بر وضعیت خاص دادسرای شمیران نسبت به دیگر نواحی، اجرای اهداف مهار جرایم و مقابله با آن‌ها در حوزه‌ شمیران را با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی میسر دانست و افزود: به عنوان مثال رسیدگی به جرایم ناشی از تخلفات رانندگی بدون توجه به ناحیه‌ محل وقوع تصادف، در ناحیه‌ راهور به عمل می‌آید اما به دلیل همین ویژگی حوزه‌ شمیران، رسیدگی به جرایم مرتبط با تخلفات رانندگی واقع در این منطقه، در ناحیه‌ یک به عمل می‌آید.

دادستان‌تهران نظارت بر قرارهای بازداشت موقت و زندانیان تحت این قرار را برنامه‌ دیگر دادسرا در سال‌جاری خواند و از سرپرست ناحیه‌ یک خواست از ارجاع پرونده‌های بازداشت‌ موقت به واحد اظهارنظر خودداری کرده و اظهار داشت: در این موارد سرپرست رأساً اقدام کند و این اختیار از سوی سرپرست غیرقابل تفویض است مگر به جانشین ناحیه آن هم در صورت عدم حضور سرپرست دادسرا.

وی تدبیر دیگر دادستانی تهران در سال‌جاری را، اختصاص دایره‌ نظارت بر زندان قزل‌حصار به مرکز نظارت بر زندانیان مواد مخدر و روان‌گردان اعلام کرد و در بیان نتیجه‌ رصد آمار جرایم ارتکابی در سطح شهر تهران، جرم سرقت را در رتبه‌ اول اعلام کرد و گفت: سال ۱۳۹۴ سرقت، ضرب و جرح، صدور چک بلامحل و ایراد صدمه‌ بدنی غیر عمدی، بیش‌ترین فراوانی را میان جرایم ارتکابی در حوزه قضایی شمیران داشته است.

دادستان‌تهران با اشاره به بازدید اخیر خود از کانون اصلاح و تربیت که به همراه وزیر کار و معاونان وی صورت گرفت، سرقت را پرشمارترین جرم ارتکابی از سوی اشخاص زیر ۱۸ سال اعلام کرد و افزود: امسال با اینکه در دستگیری‌ سارقان و مهار جرم سرقت موفقیت داشته‌ایم اما هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده‌ایم. در دادسراهایی که تعداد پرونده‌های سرقت بالا است علاوه بر شعب ویژه تحقیق، شعب اجرای احکام پرونده‌های سرقت نیز تشکیل شود.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی مانند حضور متکدیان، معتادان متجاهر و بدحجابان در سطح شهر، از سرپرست ناحیه‌ یک دادسرای تهران خواست در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و طلاق، حاشیه‌نشینی، نقاط بحرانی و بیکاری فعالیت نماید و در توجیه ارتباط این موضوعات با وظایف ذاتی دادسرا، اظهار داشت: اگر چه طلاق و حاشیه‌نشینی جرم نیست اما مرتبط با وقوع جرایم و افزایش آمار آن در سطح جامعه است زیرا حاشیه‌نشینی بستر وقوع جرایم است و طلاق، آوارگی و رها شدن کودکان را در پی دارد.

در ادامه‌ این جلسه، منصوری سرپرست ناحیه‌ یک دادسرای تهران، ضمن تشکر از رویکرد جدید دادستانی در برگزاری جلسات با قضات نواحی مختلف، گزارشی از وضعیت ناحیه‌ یک دادسرا ارائه داد. ۵ هزار پرونده، موجودی این دادسرا است که منصوری عملکرد قضات در فروردین ماه سال‌جاری نسبت سال گذشته را مثبت ارزیابی کرد.

وی بالاترین شمار جرایم در اجرای احکام را مربوط به جرم سرقت اعلام کرد؛ به گونه‌ای که یک‌چهارم پرونده‌ها یعنی ۶۰۰ پرونده از ۲۵۵۰ پرونده به اتهام سرقت اختصاص دارد و تشکیل شعبه‌ی ویژه سرقت را در این ناحیه در مرحله‌ تحقیق و اجرای احکام ضروری خواند.

سرپرست دادسرای ناحیه‌ یک درباره مقابله با جرایم مشهود مانند کشف حجاب در داخل خودرو و رانندگی به نحو نامتعارف، به برگزاری جلسه‌ای با پلیس و استقرار پلیس در بلوار اندرزگو اشاره کرد و حضور ماموران پلیس را به عنوان عاملی پیش گیرانه و موثر در کاهش شمار این جرایم اعلام کرد.

حجت‌الاسلام منصوری یکی از مشکلات ناحیه‌ یک را پرونده‌های قدیمی ذکر کرد و با اعلام شمار این پرونده‌ها به میزان ۳۰۰ فقره، اظهار امیدواری کرد سال‌جاری با برنامه‌ریزی انجام شده این پرونده‌ها مختومه شود.

در این جلسه احدی از متهمان شعبه‌ اول بازپرسی دادسرای ناحیه‌ یک حضور یافت. شگرد این فرد برای ارتکاب جرم، شناسایی افراد مسن کم حافظه و معرفی خود به عنوان بستگان آنها بود. متهم با توجیهات مختلف از سالمندان پول دریافت می‌کرده‌ و گاه نیز با ورود به منزل آن‌ها و به عنف، اموالشان را برده است.

صحرانورد، بازپرس پرونده در خصوص نحوه‌ دستگیری متهم مذکور، به سر نخ به دست آمده که تصویر متهم از طریق عابر بانک بود اشاره کرد و گفت: با توجه به این که روز به روز شمار شکات بیش‌تر می‌شد، درباره درج تصویر متهم در روزنامه اقدام کرده که منتهی به دستگیری وی شده است.

قضات دیگر این دادسرا نیز به طرح مشکلات و پیشنهادهای خود پرداختند که از جمله، صدور نامناسب بدون برخی احکام صادره از سوی دادگاه‌ها بود.

در پایان جلسه جعفری دولت‌آبادی ضمن تاکید بر ضرورت بازدید قضات از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با جرایم افزود: ضمن برگزاری جلساتی با مسوولان اجرایی، برای کاهش جرایم و رفع آسیب‌های اجتماعی تدابیر مناسب اتخاذ گردد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران رمز موفقیت دادسرای تهران را خروج از روال عادی دانست و گفت: اگر می‌خواهیم در تهران موفق شویم، باید فعالیت‌هایمان در محدوده‌ی کارهای روزانه منحصر نشود.

وی با ذکر این مثال که صرف امضای صورت جلسات دادگاه از سوی نماینده دادستان منجر به تحول در حوزه‌ محاکمات نمی‌شود و تاکید بر ضرورت حضور فعال نماینده دادستان در جلسات دادگاه‌ها، اظهار داشت: اگر در اقدامات خود بازنگری نکنیم، نتایج خوبی نخواهیم داشت.

جعفری دولت‌آبادی فعال‌شدن سرپرستان نواحی دادسرا در اعتراض به احکام دادگاه‌ها را ضروری خواند و درباره اقدامات دادسرای تهران در حوزه‌ آموزش گفت: برگزاری دادستانی‌تهران بر آموزش متمرکز شده و استقبال قضات از دوره‌های آموزشی، در توسعه آموزش‌ها موثر خواهد بود.

در پایان این جلسه، از یک قاضی و یک کارمند ناحیه‌ یک دادسرای تهران تقدیر به عمل آمد.

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رتبه اول جرایم پایتخت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X