رصد گذر عطارد از مقابل خورشید در سریزد مهریز

به گزارش ایرنا ، این رصد با حضور تعدادی از دانشمندان فرانسوی از مؤسسه‌ اختر فیزیك پاریس، رصدخانه‌ پاریس، دانشگاه نیس و همچنین جمعی از دانشمندان ایرانی از دانشگاه‌های تبریز، یزد و سیستان و بلوچستان ، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و انجمن نجوم ایران انجام شد.
این برنامه علمی كه در بام رباط تاریخی سریزد معروف به رباط نو برگزار شركت كنندگان نسبت به رصد گذر عطار از مقابل خورشید اقدام كردند و به تجزیه و تحلیل آن پرداختند .
گذرهای سیاره‌ای از مقابل خورشید از پدیده‌های كمیاب آسمان هستند كه از دید ناظر زمینی تنها برای دو سیاره تیر (عطارد) و ناهید (زهره) رخ می‌دهند.
گذرها پدیده‌هایی مثل خورشید گرفتگی هستند با این تفاوت كه در خورشیدگرفتگی كامل، ماه تمام قرص خورشید را می‌پوشاند و دیگر نوری از خورشید به زمین نمی‌رسد اما تیر و ناهید آن قدر از زمین دور هستند كه هنگام گذر مثل لكه گرد سیاهی بر قرص درخشان خورشید دیده می‌شوند.
موقع گذر زمین، سیاره و خورشید بر یك خط قرار دارند و گذر تیر در هر قرن تا 13 بار روی می‌دهد اما گذر ناهید در بهترین شرایط هر قرن فقط دو بار تكرار می‌شود.
منجمان چینی اولین كسانی بودند كه توانستند پدیده گذر را رصد كنند و اولین گزارش رصد گذر زهره توسط ابن سینا از گذر 24 مه 1032 میلادی در كتاب شفا قابل ارائه شد.
این پدیده نجومی خاطره گذر زهره از مقابل خورشید را دوباره زنده كرد و هیجان بسیاری را برای رصد یك گذر دیگر ایجاد كرد ، رصد دوباره گذر زهره از مقابل خورشید نیازمند بیش از 100 سال زمان است.
در هنگام گذر عطار از مقابل خورشید این سیاره بصورت لكه دایره‌ای كوچك بر روی دیسك خورشید قابل رصد است.
كارگاه دو روزه اختر شناسی به همت دانشگاه یزد و با همكاری فرمانداری مهریز با حضور 200 نفر از اساتید علم نجوم و فیزیك در پردیش دانشگاه یزد در مهریز بزگزار شد .
همچنین در پایان این گارگاه از عوامل برگزار كننده این كارگاه قدردانی شد.
مهریز با 50 هزار نفر در 30 كیلومتری یزد قرار دارد .
7536/8068

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رصد گذر عطارد از مقابل خورشید در سریزد مهریز» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X