رصد گذر عطارد از مقابل خورشيد در مهريز يزد

به گزارش ايرنا ، اين رصد با حضور تعدادي از دانشمندان فرانسوي از مؤسسه‌ اختر فيزيك پاريس، رصدخانه‌ پاريس، دانشگاه نيس و همچنين جمعي از دانشمندان ايراني از دانشگاه‌هاي تبريز، يزد و سيستان و بلوچستان ، پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي و انجمن نجوم ايران انجام شد.
اين برنامه علمي كه در بام رباط تاريخي سريزد معروف به رباط نو برگزار شركت كنندگان نسبت به رصد گذر عطار از مقابل خورشيد اقدام كردند و به تجزيه و تحليل آن پرداختند .
گذرهاي سياره‌اي از مقابل خورشيد از پديده‌هاي نادر آسمان هستند كه از ديد ناظر زميني تنها براي دو سياره تير (عطارد) و ناهيد (زهره) رخ مي‌دهند.
گذرها پديده‌هايي مثل خورشيد گرفتگي هستند با اين تفاوت كه در خورشيدگرفتگي كامل، ماه تمام قرص خورشيد را مي‌پوشاند و ديگر نوري از خورشيد به زمين نمي‌رسد اما تير و ناهيد آن قدر از زمين دور هستند كه هنگام گذر مثل لكه گرد سياهي بر قرص درخشان خورشيد ديده مي‌شوند.
موقع گذر زمين، سياره و خورشيد بر يك خط قرار دارند و گذر تير در هر قرن تا 13 بار روي مي‌دهد اما گذر ناهيد در بهترين شرايط هر قرن فقط دو بار تكرار مي‌شود.
منجمان چيني اولين كساني بودند كه توانستند پديده گذر را رصد كنند و اولين گزارش رصد گذر زهره توسط ابن سينا از گذر 24 مه 1032 ميلادي در كتاب شفا قابل ارائه شد.
اين پديده نجومي خاطره گذر زهره از مقابل خورشيد را دوباره زنده كرد و هيجان بسياري را براي رصد يك گذر ديگر ايجاد كرد ، رصد دوباره گذر زهره از مقابل خورشيد نيازمند بيش از 100 سال زمان است.
در هنگام گذر عطار از مقابل خورشيد اين سياره بصورت لكه دايره‌اي كوچك بر روي ديسك خورشيد قابل رصد است.
كارگاه دو روزه اختر شناسي به همت دانشگاه يزد و با همكاري فرمانداري مهريز با حضور 200 نفر از اساتيد علم نجوم و فيزيك در پرديش دانشگاه يزد در مهريز بزگزار شد .
همچنين در پايان اين گارگاه از عوامل برگزار كننده اين كارگاه قدرداني شد.
مهريز با 50 هزار نفر در 30 كيلومتري يزد قرار دارد .
شبك **7536/8068 **1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رصد گذر عطارد از مقابل خورشيد در مهريز يزد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X