معاون وزير علوم: نقدها و نظرات در دانشگاه ها بايد در چارچوب قانون مطرح شود

به گزارش خبرنگار ايرنا، 'سيد ضيا هاشمي' عصر دوشنبه در ديدار با اعضاي شوراي فرهنگي و اتاق فكر دانشگاه رازي كرمانشاه كه در ساختمان مركزي اين دانشگاه انجام شد، اظهاركرد: نقد، انتقاد و بيان نظرهاي مختلف از نيازهاي اساسي دانشگاه است.
وي با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري بر آزادانديشي گفت: كرمانشاه در طول تاريخ نمونه بارز زندگي مسالمت آميز فرهنگ ها و مذاهب مختلف است و اين موضوع در دانشگاه رازي نيز صدق مي كند.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم افزود: بايد حوزه فرهنگي و اجتماعي در دانشگاه ها تقويت شود زيرا جامعه ما به اين ٢ معقوله نياز دارد.
هاشمي به جايگاه دانشگاه در تربيت جامعه اشاره كرد و گفت: نبايد فراموش كنيم كه استادان ما در زمينه فرهنگ جامعه نقش بسزايي دارند.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم با تاكيد بر اين كه فرهنگ بايد ما را به هم وصل كند نه اين كه ما را از هم جدا كند، اظهاركرد: بي شك برهم زدن جلسات و جنجال، كار ضد فرهنگي است اما گفت و گو و بحث از راه هاي توسعه فرهنگ است.
هاشمي تصريح كرد: علم نيز زير مجموعه فرهنگ است و نبايد فراموش كنيم كه حتي بودجه اي كه براي ساختمان دانشگاه صرف مي شود بودجه فرهنگي محسوب مي شود چرا كه دانشگاه در حالت كلي يك مكان فرهنگي است.
معاون وزير علوم با بيان اين كه اگر دانشگاه با جامعه پيوند نداشته باشد دچار مرگ تدريجي مي شود، افزود: بخشي از رسالت دانشگاه آماده سازي دانشجويان براي زندگي اجتماعي و دادن الگوهاي مناسب به جامعه است.
وي اتاق هاي فكر را ظرفيتي عظيم براي دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه بايد به طور مداوم جامعه را رصد كند؛ اتاق هاي فكر بايد مشكلات جامعه را مشاهده كرده و براي آنها در دانشگاه چاره انديشي كنند.
هاشمي اضافه كرد: قانون در ايران مظلوم است و ما بايد براي ظلم زدايي از طريق قانون تلاش كنيم.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم تحقيقات و فناوري در ادامه به موضوع عفاف و حجاب اشاره كرد و گفت: حجاب جزو آموزه هاي ديني ما است و ما بايد براي ترويج هرچه بيشتر آن تلاش كنيم.
هاشمي افزود: حجاب با روش هاي محسوس و نامحسوس ترويج نمي شود و اين كار نيازمند طرح هاي فرهنگي است.
معاون وزيرعلوم اظهاركرد: برگزاري كنسرت ها در دانشگاه ها بر اساس آيين نامه تخلف است اما برگزاري موسيقي فاخر هيچ ايرادي ندارد.
هاشمي همچنين گفت: اردوهاي چند روزه مختلط تخلف است اما براساس آيين نامه برگزاري سفرهاي علمي يك روزه استثناء است.
وي درباره آموزش زبان انگليسي هم گفت: آموزش انگليسي را متوقف نمي كنيم اما آموزش انگليسي نبايد جلوي آموزش زبان غني فارسي را بگيرد.
معاون وزيرعلوم گفت: ما بايد با ايجاد اميد جلوي آسيب هاي اجتماعي همچون افسردگي و خودكشي را بگيريم.
وي در بخش ديگري از سخنانش به برگزاري اردوهاي راهيان نور اشاره كرد و گفت: اردوهاي راهيان نور از ابزارهاي ما براي آشنايي دانشجويان با آرمان هاي مقاومت و ايستادگي است.
معاون وزير علوم تاكيدكرد: بايد بستري ايجاد شود تا دانشجو دچار روزمرگي نشود و به آينده اميدوار باشد.
هاشمي تاكيد كرد: هيچ تشكل دانشجويي حق ندارد شاخه اي از يك جريان سياسي باشد اما ابراز نظرات در دانشگاه ها هيچ ايرادي ندارد؛ ما بايد زمينه مشاركت حداكثري را در جامعه و بويژه دانشگاه فراهم كنيم.
شبك8066/7445/1021**1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزير علوم: نقدها و نظرات در دانشگاه ها بايد در چارچوب قانون مطرح شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X