نقدها و نظرات در دانشگاه ها باید در چارچوب قانون مطرح شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'سید ضیا هاشمی' عصر دوشنبه در دیدار با اعضای شورای فرهنگی و اتاق فكر دانشگاه رازی كرمانشاه كه در ساختمان مركزی این دانشگاه انجام شد، اظهاركرد: نقد، انتقاد و بیان نظرهای مختلف از نیازهای اساسی دانشگاه است.
وی با اشاره به تاكیدات مقام معظم رهبری بر آزاداندیشی گفت: كرمانشاه در طول تاریخ نمونه بارز زندگی مسالمت آمیز فرهنگ ها و مذاهب مختلف است و این موضوع در دانشگاه رازی نیز صدق می كند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: باید حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها تقویت شود زیرا جامعه ما به این ٢ معقوله نیاز دارد.
هاشمی به جایگاه دانشگاه در تربیت جامعه اشاره كرد و گفت: نباید فراموش كنیم كه استادان ما در زمینه فرهنگ جامعه نقش بسزایی دارند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاكید بر این كه فرهنگ باید ما را به هم وصل كند نه این كه ما را از هم جدا كند، اظهاركرد: بی شك برهم زدن جلسات و جنجال، كار ضد فرهنگی است اما گفت و گو و بحث از راه های توسعه فرهنگ است.
هاشمی تصریح كرد: علم نیز زیر مجموعه فرهنگ است و نباید فراموش كنیم كه حتی بودجه ای كه برای ساختمان دانشگاه صرف می شود بودجه فرهنگی محسوب می شود چرا كه دانشگاه در حالت كلی یك مكان فرهنگی است.
معاون وزیر علوم با بیان این كه اگر دانشگاه با جامعه پیوند نداشته باشد دچار مرگ تدریجی می شود، افزود: بخشی از رسالت دانشگاه آماده سازی دانشجویان برای زندگی اجتماعی و دادن الگوهای مناسب به جامعه است.
وی اتاق های فكر را ظرفیتی عظیم برای دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه باید به طور مداوم جامعه را رصد كند؛ اتاق های فكر باید مشكلات جامعه را مشاهده كرده و برای آنها در دانشگاه چاره اندیشی كنند.
هاشمی اضافه كرد: قانون در ایران مظلوم است و ما باید برای ظلم زدایی از طریق قانون تلاش كنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در ادامه به موضوع عفاف و حجاب اشاره كرد و گفت: حجاب جزو آموزه های دینی ما است و ما باید برای ترویج هرچه بیشتر آن تلاش كنیم.
هاشمی افزود: حجاب با روش های محسوس و نامحسوس ترویج نمی شود و این كار نیازمند طرح های فرهنگی است.
معاون وزیرعلوم اظهاركرد: برگزاری كنسرت ها در دانشگاه ها بر اساس آیین نامه تخلف است اما برگزاری موسیقی فاخر هیچ ایرادی ندارد.
هاشمی همچنین گفت: اردوهای چند روزه مختلط تخلف است اما براساس آیین نامه برگزاری سفرهای علمی یك روزه استثناء است.
وی درباره آموزش زبان انگلیسی هم گفت: آموزش انگلیسی را متوقف نمی كنیم اما آموزش انگلیسی نباید جلوی آموزش زبان غنی فارسی را بگیرد.
معاون وزیرعلوم گفت: ما باید با ایجاد امید جلوی آسیب های اجتماعی همچون افسردگی و خودكشی را بگیریم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری اردوهای راهیان نور اشاره كرد و گفت: اردوهای راهیان نور از ابزارهای ما برای آشنایی دانشجویان با آرمان های مقاومت و ایستادگی است.
معاون وزیر علوم تاكیدكرد: باید بستری ایجاد شود تا دانشجو دچار روزمرگی نشود و به آینده امیدوار باشد.
هاشمی تاكید كرد: هیچ تشكل دانشجویی حق ندارد شاخه ای از یك جریان سیاسی باشد اما ابراز نظرات در دانشگاه ها هیچ ایرادی ندارد؛ ما باید زمینه مشاركت حداكثری را در جامعه و بویژه دانشگاه فراهم كنیم.
8066/7445

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقدها و نظرات در دانشگاه ها باید در چارچوب قانون مطرح شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X