اعتراض هاي «جنبش روشنايي» افغانستان ابعاد تازه اي به خود گرفت/ اعلام تاريخ تظاهرات بزرگ كابل

به گزارش ايرنا ، اجتماع كنندگان در مصلي شهيد مزاري مسجد باقرالعلوم واقع درغرب كابل اعلام كردند كه نخستين تظاهرات بزرگ «جنبش روشنايي» از ساعت 7 صبح دوشنبه هفته آينده در مناطق مختلف پايتخت افغانستان آغاز خواهد شد و مقصد اين تظاهرات در اطلاعيه شوراي عالي مردمي به اطلاع شهروندان مي رسد .
علاوه بر شماري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، برخي از مقام هاي دولتي از جمله «سرور دانش» معاون دوم رئيس جمهوري، «محمد محقق» معاون دوم «عبدالله عبدالله» رئيس اجرايي دولت افغانستان و «محمد كريم خليلي» معاون شوراي عالي صلح اين كشور، از جمله سخنرانان اين گردهمايي باشكوه بودند و در سخنان خود تصريح كردند كه با خواسته مردم مبني بر تغيير مسير انتقال برق توتاپ از سالنگ در استان پروان به استان باميان موافق هستند و تا تحقق آن در كنار مردم خواهند ماند.
«توتاپ» ابتداي نام تركمنستان، ازبكستان، تاجيكستان، افغانستان و پاكستان به زبان انگليسي و مخفف طرح انتقال برق 500 مگاواتي تركمنستان به پاكستان از مسير كشورهاي ازبكستان، تاجيكستان و افغانستان بوده است كه با حذف پاكستان از اين طرح ، برق تركمنستان به افغانستان انتقال خواهد يافت، اما همجنان به اين طرح، توتاپ اطلاق مي شود .
انتقال برق تركمنستان به پاكستان با اجراي طرح ديگري به نام «كاسا يك هزار» از همين مسير صورت خواهد گرفت .
افغانستان در حال حاضر تنها 30 درصد از برق مصرفي خود را تامين و حدود 70 درصد از برق مورد نياز خود را از كشورهاي همسايه وارد مي كند . با اين حال در ساعاتي از شبانه روز با قطع برق مواجه است .
طرح مطالعات مسير انتقال برق تركمنستان به افغانستان در زمان «حامد كرزي» رئيس جمهوري پيشين افغانستان آغاز شد و شركت آلماني «فيشنر» كه طرح ريزي تامين برق 20 سال آينده افغانستان را برعهده دارد، از ميان دو مسير باميان و سالنگ، مسير باميان را پيشنهاد كرده است، اما مسئولان شركت توزيع برق مي گويند كه مسير سالنگ داراي صرفه اقتصادي است.
«احمد بهزاد» نماينده مردم هرات در مجلس نمايندگان افغانستان در گردهمايي اعتراض آميز امروز در مصلي شهيد مزاري تصريح كرد كه سران حكومت براي اجراي طرح انتقال برق تركمنستان به افغانستان دو گزينه پيش رو خواهد داشت يا بايد به خواسته مردم و كارشناسان تن بدهد و اين خط انتقال برق از مسير باميان بگذرد و يا خود را براي خروج از «ارگ» رياست جمهوري و قصر «سپيدار» آماده كنند.
قصر سپيدار محل استقرار «عبدالله عبدالله» رئيس اجرايي دولت افغانستان است .
وي افزود: قدرت هاي خارجي به مردم وعده دادند كه سلاح خود را بر زمين بگذاريد و در يك روند سياسي براي خود تصميم گيري كنيد و بر سرنوشت خود حاكم شويد، اما امروز مشاهده مي شود كه چه كساني را بر ما حاكم كرده اند و كجاست آن اراده ملي در تصميم گيري ها كه از آن سخن مي گفتيد؟
نماينده مردم هرات به كشورهاي خارجي كمك كننده به افغانستان نيز هشدار داد كه در صورت عوض نشدن مسير خط انتقال برق تركمنستان به افغانستان از مسير كشورهاي ازبكستان و تاجيكستان، كمك هاي آنان هدر خواهد رفت و بدون استفاده خواهد ماند.
«ناهيد فريد» نماينده ديگر مردم هرات، «شاه گل رضايي» نماينده مردم غزني در مجلس، «صادق مدبر» رئيس شوراي وزيران افغانستان در زمان رياست جمهوري «حامد كرزي»، «سيد حسين انواري» رهبر حزب حركت اسلامي و «محمد اكبري» رهبر حزب ملي اسلامي افغانستان، از ديگر سخنرانان گردهمايي جنبش روشنايي بودند.
مردم هنگام سخنراني رهبران و فعالان سياسي با صداي تكبير سخنان آنان را تاييد مي كردند.
شوراي عالي مردمي افغانستان به عنوان باني «جنبش روشنائي» روز جمعه گذشته نير با برپايي يك گردهمايي اعتراض آميز به دولت وحدت ملي هشدار داد كه در صورت بي اعتنايي به خواسته هاي آنان، تاريخ تظاهرات بزرگ ميليوني را اعلام خواهد كرد.
مردم باميان نيز روز جمعه دراعتراض به تغييرمسير اين خط انتقال برق با برگزاري تظاهرات و سردادن شعارهاي « حكومت حكومت – عدالت عدالت» و «توازن توسعه حق ماست»، تصميم دولت را در اين زمينه سياسي دانستند و از رهبران كشور خواستند تا به مطالعات صورت گرفته درباره مسير اين خط انتقال برق و اراده مردم تن دهد.
شهروندان باميان به دليل كمبود برق خواهان عبور انتقال برق توتاپ از مسير اين استان هستند.
شبك*291*1610 / 1064

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعتراض هاي «جنبش روشنايي» افغانستان ابعاد تازه اي به خود گرفت/ اعلام تاريخ تظاهرات بزرگ كابل» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X