اقتصاد مقاومتی باید مانند صنعت دفاعی ایران ‌‌شود‌/ایران که رتبه 1 و 2 نفت را دارد چرا بنزین وارد می‌کند

اقتصاد مقاومتی معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه اینکه اقتصاد مقاومتی به تقلید "نه" می‌گوید، گفت: ما نفت را به ارزش افزوده تبدیل نمی‌کنیم و خام فروشی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، محمد فدایی در دهمین جلسه شورای هم اندیشی بسیج دانشجویی و روسای دانشگاه‌های استان البرز که بعد از ظهر امروز در دانشگاه علمی کاربردی برگزار شد، با اشاره به اینکه مسئله ارتباط بین صنعت و دانشگاه به سبب شناخته نشدن خود مسئله حل نشده است، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی جریانی ضد جریان در حال حاضر موجود در کشور است.

معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه هدف اقتصاد مقاومتی نفی وابستگی است، افزود: کشور آمریکا 11 برابر نیاز خود گندم تولید می‌کند.

وی افزود: تنها صنعتی که آمریکا برای خود نگه داشته و به کشوری نمی‌دهد، صنعت کشاورزی است.

فدایی با بیان اینکه ایران در حوزه کشاورزی واردات گندم دارد و در غذا وابسته است، افزود: توسعه اقتصادی بدون استقلال اقتصادی به درد نمی‌خورد و اقتصاد کشور باید جوری برنامه‌ریزی شود که در محصولات اساسی خودکفا شود.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی نفی واردات در کشور است، گفت: کار نهاد اتاق بازرگانی واردات است و وزرا به سبب مانع شدن واردات، به چالش کشیده می‌شوند.

فدایی با بیان اینکه مزیت ایران به مواد طبیعی چون نفت خام آن است، افزود: معاون رئیس‌جمهور شفاف می‌گوید که ما ایرانی‌ها در صادرات هیچ مزیتی جز آبگوشت بزباش  و قرمه‌سبزی نداریم.

وی با اشاره به اینکه چرا در ایران خام فروشی جریان دارد، گفت: ایران که رتبه 1 و 2 نفت را دارد، چرا بنزین وارد می‌کند؟

فدایی با بیان اینکه ایران پذیرفته نفت خام بدهد و تکنولوژی از دنیا دریافت کند، افزود: متاسفانه ایران پذیرفته مزیتش در واردات است.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی به تقلید "نه" می‌گوید، گفت: در حال حاضر در چند دانشگاه رشته "اقتصاد تحریم" وجود دارد؟

فدایی با بیان اینکه باید پایان نامه‌هایی در این زمینه ارائه شود، افزود: اقتصاد مقاومتی به روحیه نفتی، "نه" می‌گوید.

معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی کشور با اشاره به اینکه صنایع ایران به نفت وابستگی دارد، گفت: ما نفت را به ارزش افزوده تبدیل نمی‌کنیم و خام فروشی می‌کنیم.

فدایی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی برای تمام این مشکل‌ها راه حل عملی پیشنهاد می‌دهد، افزود: در اجرای اقتصاد مقاومتی موانع وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی مخالف اقتصاد ریاضتی است، گفت: اقتصاد باید جوری انعطاف داشته باشد که به آن لطمه وارد نشود.

معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه مولفه‌های اقتصاد مقاومتی افزایش تولید، کارهای دانش بنیان و کار جهادی است، افزود: مولفه‌های اقتصاد ریاضتی افزایش مالیات، سن بازنشستگی و کاهش سهم دولت در بودجه‌های عمومی است.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی مخالف بسته بودن است، گفت: دیپلماسی فعال در اقتصاد مقاومتی مولفه بسیار مهم است.

فدایی با بیان اینکه دو سوم افراد وزارت خارجه افراد اقتصادی هستند، افزود: اما در مورد ایران اینطور نیست.

وی با اشاره به اینکه پیشرفت کشور وابسته به مسئولین است که یا در عمل اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارند یا به سبب وجود مفاسد در نفی افراد است، گفت: دلیل سوم وجود فرهنگ تنبلی و استفاده از پول نفت در بین مردم است.

فدایی با بیان اینکه باید اقتصاد مقاومتی به صورت دوره‌ای و جدی در دانشگاه‌ها تدریس شود، افزود: این مسئله باید به صورت تفکیکی در حوزه‌های مختلف با توجه به نیاز کشور تدریس شود.

وی با اشاره به اینکه اداره خود دانشگاه باید با الگوی اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: دانشگاه‌ها باید به سمت استفاده از کالای داخلی بروند و به دولت و شهریه وابسته نباشند تا به صنعت گره بخورند.

فدایی با بیان اینکه فعالیت دانشگاه در زمینه دانش بنیان به اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند، افزود: اقتصاد مقاومتی ایران باید مانند صنعت نظامی ما که کسی جرات صحبت کردن درباره آن را ندارد،‌ شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اقتصاد مقاومتی باید مانند صنعت دفاعی ایران ‌‌شود‌/ایران که رتبه 1 و 2 نفت را دارد چرا بنزین وارد می‌کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X