حمايت از توليد كنندگان چاي با جديت از سوي دولت دنبال مي شود

به گزارش خبرنگار ايرنا ، ولي روزبهان روز دو شنبه در جلسه شوراي اداري شهرستان لاهيجان با بيان اين مطلب افزود : به اين منظور در جهت رفع مشكلات چايكاران و توليد كنندگان چاي كشور برنامه ريزيهاي مناسبي صورت گرفته است.
وي از گيلان و مازندران به عنوان دو استان مهم توليد كننده چاي نام برد و اظهار داشت: چاي يكي از محصولات مهم و استراتژيك استانهاي شمالي است كه نقش موثري در ايجاد اشتغال و توسعه اقتصادي اين استانها دارد.
وي با اشاره به اينكه در حال حاضر تعداد 50 هزار خانوار در استانهاي گيلان و مازندران در زمينه توليد چاي فعاليت دارند افزود: تعداد 160 كارخانه چاي نيز در اين دو استان شمالي كشور در زمينه فرآوري چاي فعاليت دارند.
روزبهان با اشاره به اهميت و جايگاه توليد چاي در ايجاد اشتغال گفت: توليد چاي همچنين براي 400 هزار نفر بطور مستقيم اشتغال ايجاد مي كند .
وي يادآور شد: خوشبختانه با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در حمايت از اقتصاد و همچنين توجه دولت تدبير و اميد گامهاي بسيار موثري در سالهاي اخير براي توسعه و احياي چاي داخلي كشور برداشته شده است.
وي در ادامه به افزايش خريد تضميني برگ سبز چاي در دو سال اخير اشاره كرد و گفت: تشكيل صندوق حمايت از چاي كشور از ديگر اقداماتي است كه براي حمايت از توليدكنندگان داخلي صورت گرفته است.
وي با بيان اينكه هم اكنون تعداد 42 هزار نفر در اين صندوق عضويت دارند افزود: هر يك از اعضاي اين صندوق هم اكنون داراي 16 ميليون ريال سهم هستند كه از اين ميزان هشت ميليون ريال توسط دولت و مابقي نيز توسط خود اعضا تامين شده است.
وي در ادامه با اشاره به اينكه در اين صندوق 340 ميليارد ريال سرمايه به ثبت رسيده اظهار داشت: با توجه به اين سرمايه در سال جاري 100 ميليارد ريال تسهيلات با كارمزد چهار درصد به چايكاران پرداخت شده و تامين اعتبارات بهزراعي نيز در دستور كار قرار دارد.
وي در ادامه افزايش توليد چاي ، احياي باغات چاي ، ايجاد اعتماد مصرف كنندگان داخلي را از ديگر اقدامات صورت گرفته در دو سال اخير عنوان كرد و گفت: با توجه به تلاشهاي صورت گرفته روحيه نشاط و اميد در صنعت چاي كشور و چايكاران ايجاد شده است.
وي همچنين با اشاره به احياي چهار هزار هكتار از باغات چاي كشور نيز گفت: به ازاي احياي هر هكتار از باغات چاي كشور براي يك نفر اشتغال ايجاد شده است.
روزبهان همچنين با اشاره به آغاز فصل برداشت برگ سبز چاي اظهار داشت: تاكنون 30 هزار و 500 تن برگ سبز چاي توسط چايكاران كشور برداشت شده است.
وي گفت: در اين خصوص با توجه به شرايط خوب جوي پيش بيني مي شود برداشت برگ سبز چاي امسال چايكاران كشور به 95 هزار تن برسد .
وي در پايان يادآور شد: اميدواريم با تلاشها و برنامه ريزيهايي كه در دست اقدام است صنعت چاي كشور بيشتر توسعه پيدا كند.
استان گيلان داراي 32 هزار هكتار باغ چاي است كه هر ساله از عمل آوري برگ سبز آنها حدود 25 هزارتن جاي خشك به دست مي آيد .
ميزان مصرف سالانه چاي خشك كشور حدود يكصد هزار تن است .
لاهيجان در شرق استان گيلان قرار دارد.
7287/6070

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حمايت از توليد كنندگان چاي با جديت از سوي دولت دنبال مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X