رعايت حقوق مصرف كنندگان لازمه ماندن در بازار است

به گزارش خبرنگار ايرنا، علي منتظري عصر دوشنبه در اولين جلسه و كارگاه آموزشي ويژه رئيسان انجمن هاي حمايت از حقوق مصرف كنندگان استان در سال جديد با تاكيد بر لزوم حمايت از حقوق مصرف كنندگان افزود: توليدكنندگان ، توزيع كنندگان و مصرف كنندگان سه عامل در مناسبات اقتصادي هستند كه براساس اصل سوم قانون اساسي حاكميت وظيفه دارد مناسبات اين عوامل را ساماندهي كند.
وي مصرف كننده را شكل دهنده به امور تقاضا در بازار دانست و تصريح كرد: از آنجا كه وجود تقاضا ضامن گردش اقتصادي است، سرنوشت هر فعاليت اقتصادي بستگي به ميزان تقاضاي محصول و يا خدمات دارد و شرط برقراري ثبات و عدالت در جامعه، ايجاد تعادل و مديريت عرضه و تقاضا مي باشد.
وي با اشاره به وجود امكانات كافي در زنجيره تأمين مواد اوليه، توليد و توزيع خاطر نشان كرد: زماني كه از محصولي خاص چندين گزينه براي انتخاب و خريد مصرف كننده در بازار وجود داشته باشد، مقوله كيفيت كالا، ارزش و اعتبار ويژه اي پيدا خواهد كرد.
منتظري خاطرنشان كرد: در دهه هاي اخير با توجه به وجود آمدن شرايط رقابتي در عرضه كالا و خدمات، تعريف و تبيين حقوق مصرف كنندگان و حمايت از آن مورد اهتمام خاصي قرار گرفته است.
منتظري اضافه كرد: استان گيلان به دليل برخورداري از مزاياي زيرساختي در تجارت خارجي زمينه هاي مناسبي براي افزايش تعاملات اقتصادي خارجي دارد؛ از اين رو، توجه منطقي و علمي به الزامات اساسي در رعايت حقوق مصرف كننده مي تواند نقش بسزايي را در اين عرصه ايفاء كند.
*** برگزاري دوره ها و كارگاه هاي آموزشي گام مهمي در ترويج رعايت حقوق مصرف كننده است.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت گيلان در ادامه برگزاري دوره ها و كارگاه هاي آموزشي را گامي مهم در ترويج رعايت حقوق مصرف كننده عنوان كرد و افزود: تقويت انجمن هاي حمايت از حقوق مصرف كننده علاوه بر رعايت موازين قانوني و شرعي در حمايت از مصرف كننده در نهايت به نفع توليدكنندگان خواهد بود.
رئيس هيأت مديره انجمن حمايت از حقوق مصرف كننده استان گيلان نيز با اشاره به آماده سازي زيرساخت هاي مورد نياز براي فعاليت گسترده تر اين انجمن در استان گفت: با حمايت رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت گيلان خوشبختانه امكانات استقرار فعالان اين انجمن در مركز استان فراهم شده است.
محمدرضا حقدوست تصريح كرد: استقرار انجمن هاي شهرستاني حمايت از حقوق مصرف كننده با حمايت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حال پيگيري است.
وي ارائه طرح هاي آموزشي با سرفصل هاي كاربردي، حضور مستمر در كميته هاي نرخ گذاري كالاها، برگزاري جلسات مستمر و مداوم مسئولان انجمن هاي حمايت از حقوق مصرف كننده را از جمله برنامه هاي اين انجمن در استان عنوان كرد.
در پايان اين جلسه، كارگاه آموزشي ويژه رئيسان انجمن هاي حمايت از حقوق مصرف كنندگان استان برگزار شد.
سياست گذاري و برنامه ريزي هاي لازم در جهت حمايت از حقوق مصرف كنندگان در استان، برگزاري همايش ها و سمينار هاي آموزشي در خصوص حمايت از حقوق مصرف كننده، انتقال و پيگيري موارد مرتبط با حقوق مصرف كنندگان به انجمن ملي و سازمان هاي ذيربط، فرهنگ سازي و ارتقاء آگاهي مصرف كنندگان، انتشار اطلاعات مورد نياز مصرف كنندگان براي تهيه كالا و خدمات مورد نياز، انتشار اطلاعات كالا و خدمات مضر براي مصرف كنندگان، دريافت، ارجاع، پيگيري دعاوي و شكايات مصرف كنندگان به مراجع ذيربط و ... بخشي از وظايف و اختيارات انجمن هاي حمايت از حقوق مصرف كننده مي باشد.
7296/6070

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رعايت حقوق مصرف كنندگان لازمه ماندن در بازار است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X