نايب رئيس انجمن جهت يابي خوزستان: فعال شدن اين رشته دراستان در گرو همكاري شهرداري در ارائه نقشه پارك ها است

ليلا نيام روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا به تشكيل و راه اندازي انجمن ورزشي جهت يابي استان براي نخستين بار در خوزستان اشاره كرد و گفت: رشته ورزشي جهت يابي تركيبي از رشته هاي دوميداني و نقشه خواني است كه داراي جذابيت هاي خاص خود بوده و بسياري از استان ها نيز سال ها است كه در اين رشته پرهيچجان فعاليت مي كنند.
وي افزود: جهت ‌يابي ورزشي علمي است كه فرد با داشتن يك نقشه كه تعدادي هدف بر روي آن مشخص است با پيدا كردن مسيرهاي مرتبط، اهداف را جست و جو و پيدا مي كند.
نايب رئيس انجمن ورزشي جهت يابي خوزستان ادامه داد: ورزشكار مي‌تواند از قطب ‌نما در مكان‌هايي كه امكان پيدا كردن اهداف مشكل است استفاده نمايد.
وي افزود: اين رشته ورزشي در محيط هاي بازمانند جنگل و پارك هاي جنگلي انجام شده و توانايي هاي بالاي فردي يكي از لازمه هاي فعاليت در اين رشته است.
نيام اظهار كرد: تاكنون اين رشته در خوزستان نبوده و باتوجه به اهميت اين رشته و جذابيتي كه براي ورزشكاران و عموم مردم دارد سعي كرديم به عنوان دوازدهمين استان فعاليت خود را در اين رشته آغاز كنيم.
وي بيان كرد: اين رشته زير نظر فدراسيون انجمن هاي ورزشي است و ورزشكاران رشته كوهنوردي و دوميداني بيشتر از آن استقبال مي كنند.
نايب رئيس انجمن ورزشي جهت يابي خوزستان با انتقاد از عدم همكاري شهرداري ها در زمينه ارائه نقشه پارك ها در سطح استان و مركز استان اظهاركرد: شهرداري بايد در اين زمينه همكاري خوبي با ما نداشته و تازماني كه نقشه پارك ها را در اختيار نداشته باشيم نمي توانيم در جهت فعال كردن اين رشته گام هاي موثري برداريم.
وي ادامه داد: شهرداري و محيط زيست از جمله دستگاه هاي متولي به شمار مي روند كه مي توانند با همكاري با انجمن ورزشي جهت يابي استان در زمينه ايجاد فضاي مناسب براي اين رشته فعاليت خوبي داشته باشند.
نيام گفت: اين رشته در يك محيط جنگلي بالاي 10 هكتارانجام مي شود و اميد است كه درخصوص بحث برقراري امنيت ورزشكاران نيزدستگاه هاي متولي با ما همكاري لازم را داشته باشند.
وي بيان كرد: شهرستان هاي دزفول، شوشتر، ايذه و باغملك به عنوان هاي شهرستان هاي سرسبز محيط مناسب تري براي انجام اين ورزش جذاب به شمار مي رود و اميد است كه شهرداري ها در زمينه ارائه نقشه پارك ها با ما همكاري لازم را داشته باشند.
نايب رئيس انجمن ورزشي جهت يابي خوزستان ادامه داد: عدم ارائه نقشه پارك ها به انجمن جهت يابي استان منع قانوني ندارد بلكه روال اداري آن طولاني شده و كار به كندي پيش مي رود.
وي افزود: براي فعال كردن اين رشته در سطح استان مدت ها است كه در تلاش هستيم اما همكاري نكردن شهرداري با اين انجمن تمامي تلاش هاي ما را بي ارزش كرده است.
جهت ‌يابي همان پيدا كردن مسير مشخص با استفاده از نقشه و قطب ‌نماست. ورزش جهت‌يابي داراي اصول و قواعدي است كه آموزش آنها در گذشته فقط مخصوص افراد نظامي بود؛ ولي امروزه با تأسيس فدراسيون بين‌المللي جهت‌يابي و تعميم آن به همه افراد علاقه‌مند، اين رشته به يك ورزش پايه و مفرح تبديل شده است.
رشته جهت‌يابي به دليل توانايي‌‌هاي بالاي جسمي و ذهني كه براي افراد ايجاد مي‌كند، طي چند سال اخير مورد توجه كشورهاي مختلف قرار گرفته است. كشورهاي شركت كننده در مسابقات جهاني اين رشته معمولاً از كاركنان نيروهاي مسلح خود براي عضويت در تيم‌هاي ملي استفاده مي‌كنند.
ورزش جهت‌يابي با قدمت 66 ساله در كشورهاي جهان و 20 ساله در ايران توانسته است با جذب علاقه‌مندان بسياري در سنين مختلف جايگاه ويژه‌اي را براي خود كسب نمايد، به طوري كه براي گردش‌كنندگان در طبيعت،كوهنوردان، اتومبيلرانان، اسكي‌بازان و توريست‌ها بسيار مفيد و راهگشاي مسير آنان مي‌باشد و در زندگي آنها به عنوان يك اصل قرار گرفته است.
ورزش جهت‌ يابي از جمله ورزش‌هاي بسيار سودمند مي‌باشد كه علاوه بر تاثيرات مثبت جسمي و روحي كه بر فرد مي‌گذارد، به طور مستقيم با تصميم‌گيري‌هاي صحيح زندگي مرتبط مي‌باشد.
7152/6064

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نايب رئيس انجمن جهت يابي خوزستان: فعال شدن اين رشته دراستان در گرو همكاري شهرداري در ارائه نقشه پارك ها است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X