پدر علم فناوري ايران تجليل شد/ تقدير شاهرودي ها از چهره ماندگار شهر

به گزارش ايرنا، تالار شقايق هاي دانشگاه صنعتي شاهرود روز دوشنبه مملو از جمعيتي بود كه براي تجليل يكي از ماندگارترين چهره هاي علمي كشور دور هم جمع شده بودند. چهره اي كه با زحمات بي دريغ خود نقش اصلي را در توسعه ارتباطات در كشور داشته است.
صحبت از فعاليت هاي پروفسور علي اكبر جلالي به قدري زياد است كه به گفته يكي از سخنرانان حاضر در اين جلسه مي توان از آن ها كتاب هاي معتددي به چاپ رساند.
وي علاوه بر انجام كارهاي زيربنايي همچون طرح شهر الكترونيكي كيش و توسعه ارتباطات در روستاها، خدمات بسياري به مردم شهر خود ارايه كرده است. آخرين اقدام وي نيز كه در سفر رياست جمهور به استان سمنان به تصويب رسيد، ايجاد 10 هزار شغل دانش بنيان براي جوانان استان است.
همايش تجليل از پروفسور علي اكبرجلالي به همت دانشگاه صنعتي شاهرود و با همكاري بنياد ملي نخبگان و معاونت استانداري و فرمانداري ويژه شهرستان شاهرود انجام شد.
معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود در اين مراسم با اشاره به خدمات بي دريغ پروفسور جلالي به مردم ايران گفت: از شهرستاني كه در كلام رهبر انقلاب باصفا و داراي مردمي با دل هاي باصفا خوانده مي شود، بيش از اين انتظار نمي رود كه اين چنين فردي را در دامان خود پرورش دهد.
سيد محمد رضا هاشمي ،شاهرود را مركز همدلي و هم زباني دانست و ابراز داشت: امروز اساتيد، علما و موثران شهرستان گرد هم آمدند تا از فرزند عزيز شهر خود تجليل كنند.
وي به گشايش نخستين خانه هلال كشور در بسطام اشاره و تصريح كرد: اجراي اين طرح گام ارزشمندي است و امروز خانه هلال بسطام با حضور پروفسور علي اكبر جلالي به همراه رييس جمعيت هلال احمر استان آغاز به كار كرد.
همچنين رئيس بنياد نخبگان استان در اين آيين معرفي الگوهاي موفق را يكي از مأموريت هاي بنياد نخبگان عنوان كرد و گفت: اگر از نخبگان هر منطقه در همان منطقه تقدير شود، الگوپذيري به بهترين شكل ممكن انجام مي شود.
دكتر داود فيض ضمن تشكر از مردم و دانشگاه صنعتي شاهرود در برپايي اين مراسم ابراز داشت: تعداد نخبگان كم است اما افراد مستعدي كه مي توانند نخبه باشند بسيار زياداند؛ بنابراين 90 درصد افرادي كه بنياد نخبگان خدمات دهي مي كند، افراد با استعداد هستند.
وي با بيان اينكه آيين نامه ها در دولت تدبير و اميد تغيير كرده، اضافه كرد: مطابق اين تغييرات هريك از دانشجويان و يا فارغ التحصيلان كه حرفي براي گفتن داشته باشد، مي تواند از خدمات اين بنياد استفاده كند.
رييس دانشگاه صنعتي شاهرود نيز در ابتداي اين مراسم با بيان اين نكته كه نيكويي و معرفت متعلق به خداست و باقي خواهد ماند، گفت: هركس به مردم خدمت كرده و تواضع به خرج دهد، بزرگ شده و بزرگ باقي مي ماند.
دكتر محمد مهدي فاتح نخستين پيام اين آيين را خطاب به دانشجويان خود اين گونه بيان كرد: توجه به توسعه علم در جامعه سبب حل مشكلات و پيشرفت كشور خواهد شد و پروفسور جلالي فردي الگو در اين عرصه است.
وي با اشاره به انواع خدمات اين دانشمند برجسته ابراز داشت: اجرا ورونق بانكداري الكترونيك، دانشگاه مجازي و صدها پروژه فناوري و ارتباطاتي مديون چنين مردي است كه تلاش بسياري در اين عرصه داشته است.
رييس دانشگاه صنعتي شاهرود با بيان اينكه توسعه اقتصادي نيازمند توسعه آموزشي است، ادامه داد: بايد آموزش هاي عملي را از مدارس ابتدايي آغاز كرد؛ كشوري چون ژاپن با استفاده از اين روش توانست پس از نابودي در جنگ جهاني دوم به سرعت به حالت پيشين خود برگردد.
فاتح شعار دانشگاه صنعتي شاهرود را حركت به سوي توليد دانش و فناوري عنوان كرد و گفت: كارهاي زيرساختي خوبي از جمله گسترش فضاهاي آموزشي، تجهيز آزمايشگاه ها و جذب هيات علمي انجام شده و روز بروز شاهد موفقيت هاي بيشتري هستيم.
جذاب ترين بخش اين مراسم سخن راني پروفسور علي اكبر جلالي بود كه با استقبال بي نظير حاضران مواجه شد. وي در بخشي از صحبت هاي خود، استفاده از دانش و فناوري را تنها راه نجات كشور دانست و گفت: بايد به اين وسيله راهي براي برون رفت از مشكلات كنوني خود پيدا كنيم.
پدر علم فناوري اطلاعات كشور اضافه كرد: ما با ذهنيتي قديمي و سنتي به پيش مي رويم در حالي كه در دنياي مدرن كنوني اين طرز فكر و مديريت ديگر پاسخگوي نيازها نيست.
اين پژوهشگر و استاد دانشگاه با بيان اينكه امروزه در دنيا زندگي حدود 80 درصد به فناوري وابسته است، گفت: اين در حالي است كه ايران با رقم 20 درصدي خود 60 درصد از كشورهاي پيشرفته عقب تر است.
جلالي از ايجاد 10 هزار فرصت شغلي در دوسال آينده براي جوانان استان خبر داد و گفت: اين طرح در سفر رياست جمهوري به استان پيشنهاد داده شده و به تصويب رسيده است.
وي ادامه داد: دانشگاه صنعتي شاهرود، دانشگاهي معتبر در عرصه علمي كشور است اما نمي توان به روش هاي سنتي شغلي براي دانشجويان فارغ التحصيل شهرستان ايجاد كرد.
همچنين معاون سياسي و امنيتي استاندار سمنان به نمايندگي از وي در اين جلسه حاضر شد و پيام استاندار را در تجليل از پروفسور جلالي قرائت كرد.
استاد نظارت، هنرمند شاهرودي نيز كه به نقش كشيدن تصاوير شهداي شهرستان را دركارنامه دارد، بر روي بوم بزرگي عكسي از پروفسور جلالي به تصوير كشيد.
اجراي موسيقي، پخش كليپي از فعاليت هاي اين استاد برجسته در سال هاي گذشته، برپايي نمايشگاهي از كتاب هاي اهدايي وي به دانشگاه صنعتي شاهرود، رونمايي از تمبر اختصاصي پروفسور به همت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و تقديم هداياي مسئولان شهرستان از ديگر بخش هاي اين مراسم بود.
7359/6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پدر علم فناوري ايران تجليل شد/ تقدير شاهرودي ها از چهره ماندگار شهر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X