پايگاه خبري عصر جنوب:بندرماهشهر؛ ريزگردها، آلودگي صنايع و كمربند سبزي كه مغفول ماند!

متوسط بارش سالانه در ايران ‎ 250ميليمتر مي باشد كه بنا بر تعريف جهاني، كشور ما جزو مناطق خشك دنيا مي باشد. ‎ 25درصد خاك ايران در مناطق فراخشك، ‎ 40درصد در مناطق خشك و ‎ 25درصد در مناطق نيمه خشك قرار دارد.
همچنين استان خوزستان نيز داراي اقليم خشك ونيمه خشك است كه متوسط بارندگي سالانه در خوزستان حدود 226 ميلي متر بوده و دوره بارندگي معمولا بين مهرماه تا ارديبهشت است.
با آغاز خشكسالي از يك دهه گذشته و در پي آن ساخت بي رويه سد در كشور، صنعت كشاورزي در خوزستان، استاني كه حدود يك سوم آب هاي جاري كشور را در خود جاي داده است رفته رفته رو به نابودي رفت.
با كم آب شدن رودخانه ها، خشك شدن تالاب ها و در نتيجه نابودي كشاورزي در يكي از مستعدترين استان هاي كشور، سرسبزي بيابان ها و دشت ها جاي خود را به خشكي و خاك داد و در نتيجه باعث به وجود آمدن پديده شوم گردوغبار شد.
بنا بر اعلام مدير زمين شناسي منطقه جنوب باختري؛ 350 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي، مراتع و تالاب هاي خوزستان به كانون توليد گرد و غبار تبديل شده است.
گرودغباري كه در كنار آلايندگي صنايع عظيم نفت، گاز، پتروشيمي و فولاد، استان خوزستان را به يكي از آلوده ترين استان هاي كشور تبديل كرده است تا آنجا كه «موسسه كوارتز» بر اساس داده‌هاي سازمان جهاني بهداشت، «اهواز» مركز استان خوزستان را آلوده ترين شهر دنيا معرفي كرد.
بروز پديده گردوغبار يا همان ريزگردها در كشور و استان خوزستان داراي دو منشاء داخلي و خارجي است.
گفته مي شود منابع خارجي ريزگردها در كشورهاي اردن، عربستان، سوريه و عراق مي باشد كه بنا بر عدم همكاري كشورهاي ذكر شده حل اين معضل را با پيچيدگي بيشتري مواجه كرده است.
و اما كانون هاي داخلي كه بر اساس اعلام مدير زمين شناسي منطقه جنوب باختري، كانون ها در هفت منطقه دسته بندي شده است.
«50 هزار هكتار در جنوب تالاب هورالعظيم، 28 هزار هكتار در شمال خرمشهر، 15 هزار هكتار در شرق اهواز، 112 هزار هكتار در جنوب و جنوب شرق اهواز، 86 هزار هكتار در بندر امام تا اميديه، 31 هزار هكتار در ماهشهر و هنديجان و 18 هزار هكتار در شرق هنديجان كانون هاي گرد و غبار در خوزستان را تشكيل مي دهند.»
يكي از فعال ترين كانون هاي داخلي گردوغبار در استان خوزستان در شهرستان هاي ماهشهر و هنديجان مي باشد كه بيش از 200 هكتار مساحت دارند.
كانون گرد و غباري كه در بهمن ماه 93 به اوج خود رسيد و چندين روز از بهمن ماه خوزستان را به مرز “خطرناك” رساند و باعث شد تعداد زيادي از هم استاني ها راهي بيمارستان ها شوند. بارها منشاء گردوغبار به وجود آمده در استان خوزستان اين كانون اعلام شده است.
شهرستان بندرماهشهر با وسعت 1902 كيلومتر مربع در جنوب استان خوزستان واقع شده است. شهرستاني صنعتي – بندري با جمعيتي بالغ بر 300 هزار نفر.
منطقه ويژه اقتصادي بندر ماهشهر از سال ٧6 شروع به فعاليت كرده و مساحت فعلي اين منطقه پس از الحاق مناطق جديد بيش از دو هزار هكتار افزايش پيدا كرده است. در سازمان منطقه ويژه اقتصادي صنايع پتروشيمي ١٨ واحد عمده پتروشيمي در حال فعاليت هستند كه هر كدام مي توانند آلودگي منحصر به فرد خود را براي منطقه داشته باشد.
براي مقابله با اين آلودگي ها چه بايد كرد؟
يكي از راه هاي مقابله با مشكلات زيست محيطي درخت كاري و ايجاد كمربندهاي سبز در اطراف شهرها است.
«وانگري ماتاي (Wangari Maathai)», بنيانگذار جنبش «كمربند سبز» در جهان است كه در سال 1940م، در كنيا به دنيا آمد. در ژوئن 1997م، پروفسور ماتاي، به عنوان يكي از صد نفري كه باعث تغيير اساسي در محيط زيست شدند انتخاب شد؛ چرا كه او با برنامه كمربند سبز خود، نه تنها از نابودي جنگل ها جلوگيري كرده بود، بلكه عملاً ميليون ها درخت نيز در زمين كاشته بود. وي از جمله برندگان جايزه صلح نوبل است و نام او در تالار مشاهير سازمان ملل نيز به چشم مي خورد.
كمربند سبز نوار سبزي از درختان و درختچه ها است كه به دور شهرها كشيده مي شود و داراي كاركرد چند جانبه اي است. كمربند سبز بيشتر براي حفاظت شهرها از آلودگي هاي زيست محيطي، تلطيف هوا و غربال گرد و غبار بكار مي رود.
معمولاً براي اجراي طرح كمربند سبز از گونه‌هاي سازگار، ماندگار و مناسب با شرايط اقليمي شهرهاي مورد نظر استفاده مي‌شود كه اين طرح مي‌تواند فضاي سبز مناطق حاشيه‌اي شهر باشد، در اين كمربندهاي سبز انواع مجموعه‌هاي فضاي سبز تفريحي، ورزشي و گردشگري ايجاد مي‌شود.
فضاي سبز ويژه درختان، درصورت كاشت مناسب و هدفمند (تركيب گونه اي و آرايش مناسب) مي توانند در هدايت باد (در تابستان جهت خنك كردن) در بخشهاي مورد نظر و تغيير جهت آن در سمت دلخواه بسيار مؤثر باشند.
معصومه ابتكار معاون رييس جمهور و رييس سازمان محيط زيست از كمربند سبز شهري به عنوان يك سيستم دفاعي در مقابل گرد و غبار و طوفان‌هاي شني نام مي برد و معتقد است؛ تمام شهرهاي ايران براي مقابله با مسائل زيست محيطي بايد از كمربند سبز شهري برخوردار باشند.
از ديگر مزاياي كمربند سبز شهري مي توان به افزايش سرانه فضاي سبز و ايجاد فضاهاي تفريحي و تفرجگاه هاي شهري اشاره كرد.
در حال حاضر و براساس آمارهاي اعلام شده، متوسط سرانه فضاي سبز در دنيا 25 مترمربع و در ايران حدود 15 مترمربع مي باشد.
همچنين بر اساس گزارش مركز تحقيقات كشاورزي، متوسط سرانه فضاي سبز در شهرهايي كه درگير پديده ريزگردها مي باشند بايد تا 25 مترمربع افزايش يابد.
ميزان سرانه فضاي سبز شهري بر اساس اعلام اعضاي شوراي اسلامي شهر ماهشهر 11٫2 متر مربع مي باشد كه اين ميزان حدود 4 متر پائين تر از متوسط كشوري و با توجه به مشكل پديده گردوغبار 12٫8 پائين تر از آنچه كه بايد، مي باشد كه مي توان اميدوار بود با اجراي طرح كمربند سبز شهري ماهشهر اين ميزان به بيش از آنچه كه بايد، برسد.
متوسط سرانه فضاي سبز در دزفول در سال 94 به 19٫5 متر مربع رسيده بود.
** براي تامين آب مورد نياز طرح كمربند سبز شهري چه بايد كرد؟
انتقال آب خام از رودخانه جراحي براي آبياري
رودخانه جراحي در شهرستان‌هاي كهگيلويه،‌ بهبهان، رامهرمز و بندر ماهشهر جاري است. طول اين رودخانه 438 كيلومتر و ارتفاع آن در سرچشمه 2200 متر است. رودخانه‌ جراحي از كوه‌هاي راه باريك و سفيد و گل گيلك در 53 كيلومتري شمال غربي ياسوج واقع در دهستان دروهان بويراحمد سردسير سرچشمه گرفته و بنام رودخانه لوداب رو به سوي شمال غربي روان مي‌شود. اين رودخانه در انتها پس از طي دهستان خلف‌آباد از كنار شهر رامشير بنام رودخانه جراحي وارد دهستان جراحي از شهرستان بندر ماهشهر مي‌گردد و از 17 كيلومتري شمال بندر ماهشهر عبور مي‌كند و به سوي شمال غربي متوجه مي شود و به شاخه‌هاي متعددي چون نهر قطر تقسيم مي‌گردد و پس از درهم آميختن با رودخانه گاهن به خليج فارس سرازير مي‌گردد.
فاصله اين رودخانه تا شهر بندر ماهشهر حدود 22 كيلومتر مي باشد و در طي سالهاي گذشته از سوي شهرداري بندرماهشهر اعلام شده است جهت آبياري و گسترش فضاي سبز شهري، طرح انتقال آب خام از رودخانه جراحي به طول 22 كيلومتر در حال اجرا مي باشد.
با انتقال آب خام از رودخانه كارون به بندرماهشهر و استفاه از شيوه هاي نوين آبياري، به راحتي مي توان يكي از بهترين كمربندهاي سبز شهري جنوب غرب كشور را در بندرماهشهري كه هم با پديده ي ريزگردها و هم با آلودگي حاصل از صنايع دست و پنجه نرم مي كند اجرا كرد و علاوه بر مقابله با مشكلات زيست محيطي و افزايش سرانه فضاي سبز، تفريگاهي را براي روزهاي تعطيل و پايان هفته در محدوده شهري بندرماهشهر به وجود آورد.
هرچند كه شهرداري بندرماهشهر از سال 1390 و در زمان فرمانداري قائد اسلامي نسب، موظف به ايجاد كمربند سبز شهري شده بود و پس از 3سال مسئول فضاي سبز شهرداري بندر ماهشهر، طرح كمربند سبز را از طرح هاي در حال اجرا نام برده بود، اما اكنون در سال 1395 و گذشت 3 سال از عمر شوراي چهارم هيچ گونه اقدام و عمل عيني در اين خصوص مشاهده نمي شود.
6125/6064

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پايگاه خبري عصر جنوب:بندرماهشهر؛ ريزگردها، آلودگي صنايع و كمربند سبزي كه مغفول ماند!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X