داعش محصول برنامه ريزي آمريكا و كشورهاي مرتجع است

محمدعلي مهتدي روز دوشنبه در پيش نشست همايش اسلام سياسي و خاورميانه در دانشكده علوم اداري و اقتصادي دانشگاه فردوسي مشهد افزود: براي فهم داعش بايد به عقب بازگشت و از جمله پيروزي حزب الله در جنگ 33 روزه با رژيم صهيونيستي و حتي پيش از آن آزادي جنوب لبنان در سال 2000 ميلادي را مرور كرد.
وي گفت: اين دو رويداد مهم و بي سابقه بود چون رژيم صهيونيستي پيش از آن عادت نداشت از جايي كه اشغال كرده عقب نشيني كند.
پژوهشگر ارشد مركز تحقيقات علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه افزود: حزب الله لبنان به سلاح موشكي مسلح شده بود بطوري كه توانست در مقابل اين رژيم موازنه وحشت ايجاد كند بگونه اي كه ديگر اسرائيل نمي توانست مثل گذشته به لبنان حمله كرده و بدون دريافت هيچ پاسخي حملات خود را قطع كند.
وي ادامه داد: اين امر نيز براي نخستين بار در تاريخ مبارزات اعراب با رژيم غاصب صهيونيستي ايجاد شد.
اين كارشناس گفت: آمريكا در خاورميانه به دنبال دو هدف تضمين امنيت صدور نفت و حفظ برتري اسرائيل بوده است كه ديگر اين برتري از بين رفته بود و آن هم نه توسط يك كشور بلكه توسط يك گروه چريكي مسلح مومن لذا براي بر هم زدن اين موازنه برنامه ريزي صورت گرفت.
مهتدي افزود: مقاومت در جنوب لبنان طبق تحليل آمريكاييها توسط ايران ايجاد شده بود بنا براين كوشيدند كه ايران را به بهانه تلاش براي دستيابي به سلاح هسته اي مورد حمله قرار دهند.
وي ادامه داد: چون از واكنش بازوهاي ايران در منطقه واهمه داشتند سعي كردند ابتدا اين بازوان را از بين ببرند و جنگ 33 روزه سال 2006 در همين راستا بود.
او گفت: آنها مي خواستند لبنان را اشغال كنند و از شمال آن كشور با سوريه هم مرز شوند و در عراق هم كه حضور داشتند لذا در اين صورت سوريه به شكل گاز انبري در محاصره آنها قرار مي گرفت و پس از نابودي حكومت سوريه هدفشان تهاجم به جمهوري اسلامي ايران بود.
وي افزود: اما اين طرح از همان ابتدا در جنوب لبنان توسط حزب الله شكست خورد و پرچمهاي زرد حزب الله و تصاوير حسن نصرالله در تمامي سرزمينهاي عربي برافراشته شد.
پژوهشگر ارشد مركز تحقيقات علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه گفت: پس از اين ماجرا وزير خارجه وقت آمريكا كاندوليزا رايس در قاهره با سران دستگاههاي امنيتي مصر، عربستان، قطر، امارات و اردن جلسه گذاشت.
وي افزود: رايس در آنجا پادزهر حزب الله را تقويت تفكر وهابي تشخيص داد و نطفه داعش در همان جلسه بسته شد.
او ادامه داد: از آن زمان به اعتراف وزير خارجه سابق فرانسه در راهروهاي كشورهاي اروپايي همه جا بحث آموزش نيروهاي سني و و هابي براي اعزام به سوريه بود.
اين كارشناس گفت: در سال 2011 انقلابهاي مردمي خاورميانه شروع شد كه با برنامه ريزي غرب و ارتجاع عرب خاورميانه، مهار و به داخل سوريه كشانده شد.
وي افزود: اين جنگي كه در منطقه خاورميانه در جريان است براي از بين بردن مقاومت اسلامي و قدرت منطقه اي جمهوري اسلامي ايران است يعني آنها جنگي تمام عيار را عليه محور مقاومت و منطقه نفوذ ايران و هم پيمانانش آغاز كردند تا عناصر قدرت ايران در خاورميانه را از بين ببرند.
او ادامه داد: در اين جنگ جمهوري اسلامي ايران هنوز در مرحله دفاع قرار دارد و هنوز به مرحله تهاجم وارد نشده اما آنها كه گمان مي كردند طي دو يا سه ماه حكومت سوريه را ساقط مي كنند حال مي بينند كه اين پروژه پنج سال است به درازا كشيده و به ساير كشورها از جمله بحرين و يمن هم سرايت كرده است.
وي گفت: محور مقاومت اسلامي در منطقه چاره اي جز مقاومت ندارد و نمي تواند پس از اين همه تلاش تسليم شود در مقابل محور تكفيري - وهابي نيز با حمايت آمريكا و ارتجاع عرب منطقه در اين نزاع خيلي هزينه كرده است.
پژوهشگر ارشد مركز تحقيقات علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه افزود: در اين ميان كسي كه شكست بخورد همه چيز را از دست مي دهد.
1922/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داعش محصول برنامه ريزي آمريكا و كشورهاي مرتجع است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X