ترميم ساختار دولت مونته نگرو براي كاهش تنش سياسي داخلي

به گزارش ايرنا، پس از مذاكرات چندين ماهه و همچنين امضاي توافق نامه براي ايجاد شرايط جهت برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه بين حكومت و احزاب اپوزيسيون پارلماني در مونته نگرو اكنون 'ميلو جوكانوويچ' نخست وزير افرادي را از احزاب اپوزيسيون براي حضور در دولت به پارلمان معرفي كرده است.
نخست وزير مونته نگرو بركناري 'رادويا اوگيچ' از سمت وزير دارايي و 'زوريتسا كوواچويچ' را از سمت وزير كار و امور اجتماعي را به اطلاع مجلس رسانده است و در مقابل 'ميلنكا پوپوويچ' براي سمت معاون نخست وزير، 'گوران دانيلوويچ' براي سمت وزير كشور، 'راشكا كونيويچ' را براي وزير دارايي و 'بوريس ماريچ' را بعنوان وزير كار و امور اجتماعي كه نمايندگاني از احزاب اپوزيسيون هستند به مجلس پيشنهاد داده است.
حزب 'سوسيال دموكراتيك'، 'دموس' و حزب (URA) در دولت جديد نمايندگان خود را به نخست وزير پيشنهاد كرده بودند كه مورد قبول واقع شد ولي حزب مردمي سوسياليست تنها حزبي از احزاب اپوزيسيون است كه نماينده خود را براي شركت در دولت جديد معرفي نكرده است و حكومت پودگوريتسا اميد دارد كه اين حزب در دولت ترميم يافته حضور داشته باشد.
دولت جديد مونته نگرو كه در آن نمايندگاني از احزاب اپوزيسيون شركت خواهند داشت مي بايستي در هفته آينده تشكيل شود كه قرار است شرايطي را براي برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه بوجود آورند.
«فيليپ وويانوويچ» رئيس جمهور مونته نگرو نيز در اين مورد گفت كه تركيب جديد دولت كه از طرف نخست وزير به مجلس پيشنهاد شد مي تواند با كارايي خود اهداف تعيين شده را عملي كند.
در نشست پارلمان مونته نگرو در 27 ژانويه سال جاري ميلادي كه در آن به دولت كنوني راي اعتماد داده شد، ميلو جوكانوويچ نخست وزير مونته نگرو پيشنهاد كرد كه افرادي از احزاب سياسي پارلماني كه در اپوزيسيون هستند به منظور ايجاد شرايط لازم براي ايجاد انتخابات آزاد و عادلانه در دولت حضور داشته باشند.
پارلمان مونته نگر در 27 ژانويه امسال پس از سه روز بحث احراب مخالف و حزب حاكم دمكراتيك سوسياليست به رهبري ميلوجوكانوويچ نخست وزير اين كشور، با 42 راي موافق در مقابل 20 راي مخالف به دولت راي اعتماد داد.
نخست وزير مونته نگرو در آستانه راي گيري براي ادامه فعاليت دولت كنوني در مجلس با طرح سياسي حزب مخالف «مونته نگرو مثبت» براي حل و فصل بحران سياسي در كشور موافقت كرد و تمامي احزاب پارلماني را به شركت در ادامه كار دولت فراخواند.
جوكانوويچ همچنين در آن نشست با اشاره به اينكه دولت و حزب حاكم دموكراتيك سوسياليست خواهان خروج كشور از بحران سياسي مي باشند، گفت بود كه آماده است به نمايندگان احزاب مخالف پارلماني مسئوليت 4 وزارت خانه و يك سمت معاون نخست وزيري را پيشنهاد كند.
وي در آن زمان در نشست مجلس مونته نگرو براي رفع بحران سياسي در كشور ضمن دعوت از نمايندگان احزاب مخالف در پارلمان براي شركت در كار دولت گفته بود كه مسئوليت در وزارت هاي كشور، دارايي، كشاورزي و كار و امور اجتماعي و همچنين يك پست معاون نخست وزيري و چند سمت معاونت در برخي از وزارت خانه ها را پيشنهاد مي كند.
مونته نگرو، آخرين جمهوري از يوگسلاوي سابق است كه 21 ماه مي 2006 (31 ارديبهشت 1385) با برگزاري همه پرسي از صربستان جدا شد و به اين ترتيب مراحل فروپاشي يوگسلاوي پس از گذشت 15 سال پايان يافت.
مونته نگرو به لحاظ وسعت و جمعيت، كوچكترين جمهوري از يوگسلاوي سابق به شمار مي رفت كه از لحاظ جغرافيايي در جنوب شرقي اروپا واقع شده و مساحت آن 13.812 كيلومتر مربع است و جمعيت آن 678 هزار و 177 نفر و پايتخت آن پودگوريستا است.
اين كشور كوچك كه در مجاورت درياي آدرياتيك قرار دارد، داراي سواحل متعددي است كه مي تواند سالانه بيش از نيم ميليون نفر گردشگر را به خود جذب كند.
جمهوري مونته نگرو با داشتن 199 كيلومتر سواحل با درياي آدرياتيك و چند بندر مهم از جمله بندر بار از اهميت راهبردي در منطقه بالكان برخوردار است.
همسايگان مونته نگرو را در جنوب شرقي، آلباني، در جنوب غربي، درياي آدرياتيك، از غرب با كرواسي، از شمال غربي با بوسني و هرزگوين و از شمال شرقي با صربستان تشكيل مي دهند.
اروپام**436**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ترميم ساختار دولت مونته نگرو براي كاهش تنش سياسي داخلي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X