قائم مقام وزیر فرهنگ تركیه: روابط فرهنگی راهگشای تعمیق همكاری های دو كشور خواهد بود

به گزارش ایرنا، وی این مطلب را بعد از دیدار با سیدرضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنكارا عنوان كرد.
صالحی امیری در راس هیاتی برای گفت و گو در خصوص همكاری های فرهنگی، علمی و مبادله اطلاعات در زمینه اسناد و دست نوشته های تاریخی و همكاری كتابخانه ای و آرشیو بین ایران و تركیه روز یكشنبه وارد آنكارا شده است.
یایمان سفر صالحی به تركیه را حایز اهمیت توصیف كرد و گفت: به واسطه ایرنا سلام و احترام و علاقه خود را به مردم عزیز ایران ابراز می دارم. مردم ایران و تركیه برادرند و همواره در تاریخ و جغرافیا، تمدن و عرفان مشترك بوده اند. لذا بر این باورم كه روابط دو كشور همسایه در ورای زمان و سیاست قرار دارد.
وی افزود: ما از سرچشمه یك عرفان نوشیده ایم. به روابط با ایران اهمیت خاصی می دهیم و خواستار توسعه این روابط هستیم.
وی، گفت و گوهای خود با صالحی را مفید و سازنده و ارزیابی كرد و گفت: در این دیدار دو طرف بر اهمیت توسعه همه جانبه همكاری های فرهنگی و نهادینه كردن این همكاری ها تاكید كردند.
قائم مقام وزارت فرهنگ تركیه گفت: به عنوان یك محقق و استاد دانشگاه معقتدم با توجه به طرح ها و برنامه های قدرت های خارجی در منطقه، روابط دو كشور همسایه ایران و تركیه به عنوان دو كشور قدرتمند منطقه در همه حوزه ها امری بسیار ضروری است و این به نفع هر دو كشور می باشد. دو كشور از یك همكاری صمیمی گسترده و عمیق در همه حوزه ها به یقین برنده خواهند شد. این یك رابطه برد برد خواهد بود.
صالحی نیز در این گفت و گو گفت: آنچه كه فكر می كنیم توسعه عمیق و پایدار باشد و عمق استراتژیك داشته باشد، اشتراكات فرهنگی و دینی دو كشور است. ایران و تركیه دو كشور مسلمان و مهم منطقه هستند. ایران و تركیه به شدت به اهل بیت علائق درونی دارند. حوزه مشترك دینی در عرفان و معرفت دارند و خوشبختانه زمینه های همكاری فرهنگی ایران و تركیه بسیار گسترده است و در این سفر با كتابخانه ملی و آرشیو ملی تركیه تفاهم نامه امضا خواهد شد.
او با تاكید بر اینكه زمینه همكاری های سیاسی، همكاری فرهنگی است، گفت: به خصوص گسترش همكاری ملتها در حوزه فرهنگی مهم است. ایرانیان زیادی به تركیه سفر می كنند. با فرهنگ و تمدن تركیه آشنا می شوند كه باید زمینه سفر هرچه بیشتر مردم تركیه به ایران فراهم شود تا تعامل بین نخبگان و مردم روابط فرهنگی عمیق تر شود كه قطعا این همكاری به گسترش همكاری در سایر حوزه های سیاسی و اقتصادی و تجاری نیز تاثیر گذار خواهد بود.
خاورم/2011**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قائم مقام وزیر فرهنگ تركیه: روابط فرهنگی راهگشای تعمیق همكاری های دو كشور خواهد بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X