جدی ترین چالش آینده قم بی توجهی به توسعه صنعت و گردشگری است

به گزارش ایرنا، نصرالله بازوند روز سه شنبه در جلسه کارگروه زنان و خانواده در سالن جلسه های دفتر معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم اظهار داشت: در پایان سال 93 جمعیت دانشجویی استان 76 هزار و 600 تن بوده و با احتساب آمار دانشجویان در سال 95 جمعیت دانشجویی استان که بیش از 70 درصد از آنها بومی هستند، به 95 هزار تن می رسد.
وی افزود: بر خلاف کل کشور که نسبت جمعیت دختران به پسران دانشجو بیشتر است، این نسبت جمعیت در استان 53 درصد دانشجوی پسر در برابر 47 درصد دانشجوی دختر است.
دبیر ستاد برنامه ریزی و اشتغال قم بیان اینکه از کل جمعیت در سن اشتغال این استان یعنی بین 10 تا 65 سال 164 هزار تن دارای مدرک تحصیلی کمتر از دیپلم و 260 هزار تن نیز دیپلم یا بالاتر از دیپلم دارند، افزود: جمعیت تحصیل کرده های استان طی 2 سال گذشته 10 درصد افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه میانگین اشتغال زنان در کل کشور 20 درصد و در قم 10 درصد است، تعداد جمعیت شاغل استان را 284 هزار و 334 هزار تن ذکر کرد، و افزود: از این تعداد 258 هزار و 193 تن مرد و و 26 هزار و 141 تن نیز زن هستند، و در طول سه سال منتهی به سال 94 نیز روند اشتغال زنان قمی سیر صعودی پیدا کرده که علت آن را باید بیش از هر چیز بالا رفتن نرخ مشارکت بانوان در فعالیت های اجتماعی از 32 درصد به 32.5 درصد بدانیم، و با توجه به اینکه جمعیت زنان جویای کار نیمی از جمعیت مردان را تشکیل می دهد، باید به بحث ایجاد فرصت های شغلی برای زنان رویکرد ویژه ای داشته باشیم.
بازوند با بیان اینکه تعداد زنان دارای تحصیلات دانشگاهی در قم رشد روز افزونی پیدا کرده است، گفت: نبودن بازارکار برای زنان تحصیلکرده به عنوان قشر عظیمی از جامعه که مهارت و هنری را نیز فرا گرفته اند، یک آسیب اجتماعی مهمی محسوب می شود، و باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که این قشر که 50 درصد جامعه را تشکیل می دهند دچار آسیب نشوند.
این مسئول با رد برخی سخنان که اشتغال زنان را یکی از عوامل طلاق معرفی کنند، افزود: در برنامه ریزی هایی که برای خانواده انجام می شود، یکی از مهمترین عاملی که باید آن را مد نظر قرار دهیم، اشتغال است، و بر اساس آمارهایی که از طرف اداره کل بهزیستی استان ارایه شده درصد زنان شاغل طلاق گرفته به هیچ وجه بیشتر از زنان بیکار و یا فاقد شغل طلاق گرفته نبوده است.
وی همچنین با بیان اینکه نباید از رشد و توسعه واحدهای صنعتی و همچنین رونق بخش گردشگری به عنوان یک عامل موثر در کار آفرینی غافل شویم، افزود: هر گونه غفلت و بی توجهی به این مقوله بسیار مهم در آینده جامعه را گرفتار بدترین آسیب های اجتماعی می کند، و همه مسئولان باید سیاست هایی را اعمال کنند که همه مردم بویژه زنان وارد بازار کار شوند.
وی با بیان اینکه سالانه یک چهارم از جمعیت دانشجویی استان معادل 15 هزار تن از مراکز مختلف دانشگاهی فارغ التحصیل می شوند، افزود: متاسفانه برنامه خاصی برای اشتغال زایی این دانشجویان وجود ندارد
وی با بیان اینکه 55 درصد از حوزه کاری استان گردشگری است، اضافه کرد: قم در بخش کشاورزی ضعیف ترین استان کشور است به نحوی که تنها 3.5 درصد از ظرفیت اشتغال قم از این بخش تامین می شود.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم نیز در این جلسه با اشاره به بحث طلاق به عنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی که رهبر معظم انقلاب در دیدار سال گذشته خود با سران قوای سه گانه و مسئولان ارشد کشور نسبت به آن هشدار، و وظایفی را برای هریک از دستگاه ها مشخص کردند، افزود: وفاق و همدلی مسئولان عامل بسیار مهمی برای مبارزه با آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی به شمار می رود.
احد جمالی با بیان اینکه همه مسئولان در حوزه های مختلف اجرایی و قضایی دارای یک سری ماموریت ها و وظایف خاص و ویژه حاکمیتی هستند، افزود: انجام دقیق و مطلوب این وظایف هنگامی معنا پیدا می کند که همه با هم و در قالب یک سیستم، یکپارچه و هماهنگ حرکت در جهت تحقق اهداف نظام اسلامی حرکت کنیم.
وی همچنین پدید طلاق را یک سونامی خاموش توصیف کرد، و افزود: همه نهادهای اجتماعی و فرهنگی و به طور کلی متولیان امور فرهنگی جامعه باید با یک همت و عزم راسخ برای پیشگیری از این معضل مهم اجتماعی برنامه ریزی و تدبیر کنند.
معاون استاندار قم با بیان اینکه با بالا رفتن سطح تحصیلات سطح توقع ها و خواسته های افراد نیز بالا می رود، افزود: هر چقدر افراد به لحاظ علمی جایگاه بهتری در جامعه پیدا می کنند، به تبع آن اهداف و آرمان های آنها نیز ارتقاء یافته که این مساله موجب کنار نیامدن آنها با هر وضعیت و شرایطی است.
جمالی همچنین با بیان اینکه ارزش هر جامعه ای به عقلای آن است، با اشاره به وجود ظرفیت های خوب فرهنگی موجود در شهر قم افزود: کلیه راهکارها و راه حل های لازم برای حل معضل طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی باید در شورای فرهنگ عمومی استان که ریاست آن بر عهده امام جمعه و نماینده ولی فقیه و دبیری استاندار است، احصاء ، و قدم های مثبتی نیز در این راستا برداشته شود.
مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری قم نیز در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر سن ازدواج در استان بالا می رود، و جمعیت افراد ازدواج کرده کاهش پیدا می کند، افزود: بخشی از علت بالا رفتن آمار طلاق در جامعه در رابطه با بالا رفتن سن ازدواج است، و این امر موجب بزرگ نمایی تعداد افراد طلاق گرفته می شود.
وی افزود: مطابق بسیاری از آمارها که در برش استانی بررسی و ارزیابی می شود، بواسطه بالا رفتن سن ازدواج تعداد طلاق ها نیز نمود عینی بیشتری پیدا می کند.
معصومه ظهیری با بیان اینکه در سال جاری رتبه طلاق قم در کشور در مقایسه با سال گذشته از رتبه سوم به هشتم کاهش پیدا کرده است، افزود: این موضوع زمینه های خوشحالی زیادی را برای ما فراهم نکرده چرا که از یک سو ما شاهد کاهش تعداد ازدواج های ثبت شده بودیم، و از طرفی دیگر این رتبه استان در بحث طلاق بیانگر فراوانی طلاق در دیگر استان های کشور بوده که باعث قرار گرفتن قم در رتبه هشتم شده است، از این رو آمار ثبت شده طلاق و ازدواج در دفاتر رسمی استان تغییر چندان محسوسی نسبت به سال قبل پیدا نکرده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل قم نیز با اشاره به اقدامات این نهاد در مقابله با آسیب های اجتماعی پیگیری ایجاد سرای محله در محلات مختلف قم را از جمله آن برشمرد، و افزود: متاسفانه ایجاد سرای محله که یک طرح کشوری است، در قم مورد توجه قرار نگرفته و خلاء محسوسی را داشته است.
سعید کاویانی استفاده از ظرفیت تشکل های مردم نهاد با محوریت مسجد و بسیج را از جمله کارکردهای سراهای محله در امور مختلف بویژه فرهنگی دانست، و افزود: این طرح تاکنون در تهران موفقیت چشمگیری در بحث اشتغال، توانمند سازی و مهارت افزایی داشته است، از این رو حوزه معاونت اجتماعی دادگستری قم به منظور استفاده از تجربه های آن بازدیدی را از یکی سرای محلات تهران در منطقه تجریش به عمل آورده است.
این مقام قضایی با بیان اینکه رویکرد ما در استان استفاده از ظرفیت سرای محله برای مواجه با آسیب های اجتماعی است، افزود: فارغ از عواملی مانند اعتیاد و مشکلات اقتصادی طبق پژوهش های صورت گرفته نخستین علت طلاق در قم موفق نبودن زوجین در برقراری ارتباط با یکدیگر بوده و این مساله حاکی از ضرورت بیش از پیش آموزش مهارت های زندگی پیش از ازدواج است.
همچنین در این جلسه پیوست سند تفصیلی بخش زنان و خانواده از مجموع اسناد برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گرفت.
7403/ 6133/ خبرنگار محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: جعفر مسلمی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جدی ترین چالش آینده قم بی توجهی به توسعه صنعت و گردشگری است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X