رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس: تلاشهای دولت در این حوزه ارزشمند است

سردار بهمن كارگر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در مشهد افزود: حجت الاسلام و المسلمین روحانی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بیشترین رزومه كاری خود را در مورد حضور در دفاع مقدس ارائه داد.
وی ادامه داد: از این رو انتظار است رئیس جمهوری در حوزه دفاع مقدس توجه و همت بیشتری داشته باشد.
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس گفت: به مفهوم واقعی هم امروز همه اعضای دولت اعم از وزرا و استانداران بطور جدی در این حوزه وارد شده اند و كمك می كنند.
وی دفاع مقدس را كلید وحدت توصیف و بیان كرد: همه جناحهای سیاسی از اینكه در دفاع مقدس حضور داشته اند سربلند بوده و به آن افتخار می كنند.
سردار كارگر افزود: هر دولتی با هر گرایشی هم در بحث دفاع مقدس، ارزش، اهمیت و قداست آن اتفاق نظر دارد و این امر كلید وحدت جامعه است لذا دولت یازدهم هم تلاشهای خوبی را در این زمینه انجام می دهد.
وی ادامه داد: در عین حال با وجود اقدامات گسترده در حوزه دفاع مقدس همچنان عقب ماندگیهای زیادی در حوزه مستندسازی، نشر و ترویج ارزشها و آثار وجود دارد.
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس گفت: فیلمها و عكسهای باقیمانده از دفاع مقدس بسیار اندك است و به نوعی در این بخش دچار فقر هستیم.
وی ادامه داد: اما با توجه به پیشرفت فناوری و با استفاده از ابزارهای روز بخشی از فیلمها و عكسهای دوران دفاع مقدس بازسازی شده ولی بخش زیادی از این آثار هم از بین رفته است.
سردار كارگر گفت: بیشترین آثاری كه در این حوزه مستندسازی شده اسناد برجای مانده از دوران دفاع مقدس مربوط به قرارگاهها و لشگرها است.
وی افزود: در بخش مستندسازی خاطرات شفاهی دوران دفاع مقدس نیز كار شروع شده و در بخش وصیتنامه ها هم كه مورد تاكید امام (ره) و مقام معظم رهبری است كارهایی صورت گرفته است.
او ادامه داد: آمار دقیقی از مجموع آثار و اسناد موجود در این حوزه وجود ندارد لذا تفاهمنامه ای با سازمان اسناد و كتابخانه ملی امضا شده تا در این حوزه ساماندهی مناسبی صورت گیرد.
وی گفت: هم اینك 15 هزار عنوان كتاب به ویژه در قالب رمان در زمینه دفاع مقدس منتشر شده كه این رقم بسیار اندك است و باید بسیار گسترده تر كار شود.
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس افزود: پرشمارگان ترین كتابها و فیلمهای بعد از انقلاب مربوط به دفاع مقدس است.
وی ادامه داد: دو هزار عنوان از این كتابها توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در استانهای مختلف منتشر شده است.
سردار كارگر در ادامه از راه اندازی بنیاد مجازی حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خبر داد و گفت: با توجه به شرایط روز و عصر انفجار اطلاعات ورود به عرصه فعالیت در فضای مجازی از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی افزود: به همین منظور نسخه الكترونیكی دایره المعارف دفاع مقدس در بعد ملی و استانی در دست تدوین است و نیز تاریخ جنگ و دفاع مقدس هم بعد از اتمام در فضای مجازی عرضه می شود.
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ادامه داد: موضوع دفاع مقدس مربوط به گذشته نیست بلكه متعلق به حال و آینده می باشد و نسل كنونی و آینده ما به دفاع مقدس محتاج است.
وی گفت: یكی از بهترین راههای پیشگیری و كاهش آسیبهای اجتماعی تكیه بر فرهنگ دفاع مقدس است كه خود نمادی از سبك زندگی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی می باشد.
سردار كارگر همچنین كاروانهای راهیان نور را نمود بارز حال و هوای بسیجی نسل جوان جامعه توصیف و بیان كرد: هر چه در این حوزه ظرفیت ایجاد می شود استقبال جوانان به همان نسبت افزایش می یابد.
وی افزود: در سال 1384 فقط 400 هزار نفر به مناطق عملیاتی جنوب اعزام شدند اما در سال 1394 این رقم به بیش از 5،5 میلیون نفر رسیده است.
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ادامه داد: 80 درصد این جمعیت جوانان بین 15 تا 30 سال هستند و در این میان 70 درصد راهیان نور افرادی هستند كه برای نخستین بار به این مناطق اعزام شده اند.
وی به تقاضای زیاد در این حوزه اشاره و بیان كرد: برای سال 1404 برنامه ریزی شده ظرفیت و امكان بازدید 10 میلیون نفر از مناطق عملیاتی جنوب و دفاع مقدس در سال فراهم شود.
1906/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس: تلاشهای دولت در این حوزه ارزشمند است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X