ربیعی: 6.5 میلیون شاغل غیررسمی داریم/ با زور یا بخشنامه مشكل مشاغل غیررسمی حل نمی شود

«علی ربیعی» امروز (دوشنبه) در همایش «گذار از اقتصاد غیررسمی به رسمی» كه با حضور تشكل های كارگری و كارفرمایی در تهران برگزار شد، افزود: به عبارت دیگر به ازای هر دو شغل رسمی یك شغل غیررسمی وجود دارد.
ربیعی گفت: رفع موضوع مشاغل غیررسمی با دستور، زور و بخشنامه میسر نیست بلكه الزامات متفاوتی می طلبد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی یادآوری كرد: اشتغال غیررسمی زمینه واقعی اقتصادی و اجتماعی دارد و در متن چنین بستری شكل می گیرد.
وی گفت: پدیده قاچاق كه در استان های مرزی رخ می دهد، در زمره اقتصاد غیررسمی نیست.
ربیعی افزود: بسیاری از كشورها مسیر توسعه را با این نوع مشاغل پیموده اند؛ زیرا در دوره ركود مشاغل غیررسمی افزایش می یابد.
وی درباره وضع اقتصادی ایتالیا در دهه گذشته گفت: ایتالیا با یك درصد رشد اقتصادی، بیكاری 42 درصدی جوانان را تجربه كرد و در این سال ها بسیاری به سوی اقتصاد غیررسمی جذب شدند.
به گفته وی، هر چقدر ریسك فقر افزایش یابد درآمد كم می شود و مشاغل غیررسمی فزونی می گیرد كه بیشتر این مشاغل به دست زنان انجام می شود.
وی افزود: وقتی صنعت دچار افول شود از صنایع بزرگ به سمت كارگاه های كوچك می رویم و مشاغل در بخش صنایع به سوی بخش های خدمات و كشاورزی و همینطور صنایع كوچك سوق داده می شود.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: اگر فكر كنیم وزارت كار این نوع مشاغل را ممنوع اعلام كند چنین چیزی رخ نمی دهد و باید سیاست آگاهانه را در این امر دنبال كنیم.
وی اضافه كرد: باید به كسب و كارهای غیررسمی به عنوان یك واقعیت درون جامعه توجه شود اما باید به سوی رسمی شدن بنگاه ها و بهسازی فضای كسب و كار گام برداریم.
ربیعی گفت: دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته توانست 10 میلیون نفر را بیمه درمانی كند كه سرانه دفترچه برای این افراد 360 هزار ریال تمام شد، در حالی كه در مشاغل رسمی هزینه صدور دفترچه بیمه 260 هزار ریال بود؛ به عبارت دیگر این اقدام 30 هزار میلیارد ریال برای دولت بار مالی داشت.
وی اضافه كرد: بیمه فراگیر را دنبال و هر سال آن را متناسب با شرایط اقتصادی تنظیم می كنیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره نظام مزد گفت: نظام مزد انعطاف لازم را ندارد كه باید اصلاح شود.
وی یادآوری كرد: كسی كه 20 ساعت كار می كند باید مزد مناسب بگیرد و از ظرفیت قانون كار برای او استفاده شود.
ربیعی گفت: باید نظام فنی و حرفه ای برای مشاغل غیررسمی مجانی شود، بسیاری از مشاغل در قالب تعاونی ها می توانند با یكدیگر همكاری كنند.
وی افزود: با فرصت دادن به شركت های كوچك و متوسط كه بدهی دارند می توانیم زمینه اشتغالزایی را فراهم كنیم.
به گزارش ایرنا، دوم اردیبهشت ماه وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اعلام كرد: امسال طرحی را با همكاری سازمان تامین اجتماعی برای رسمی كردن مشاغل غیررسمی اجرا می كنیم كه اقدام های نخستین آن از پارسال آغاز شده است.
اقتصام **9123 **1540**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ربیعی: 6.5 میلیون شاغل غیررسمی داریم/ با زور یا بخشنامه مشكل مشاغل غیررسمی حل نمی شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X